zaposlovanje

Svetovni dan Downovega sindroma: Vsi včasih potrebujemo podporo
21. marca obeležujemo svetovni dan Downovega sindroma, letos je v ospredju kampanje podpora. Podpora je temeljna človekova pravica, ki omogoča uresničevanje drugih pravic. Osebe z Downovim sindromom potrebujejo podporo, da lahko živijo polno in so vključene v skupnost, enako kot vsi drugi. Tudi družine teh oseb potrebujejo podporo, saj pogosto nosijo odgovornost za skrb in pomoč svojim najbližjim.

Kako zamenjati službo med porodniškim dopustom
Porodniški dopust lahko spremeni vaše poklicne cilje, zaradi tega se mnogi odločijo za menjavo službe med porodniškim dopustom. Če razmišljate o iskanju nove službe v tej situaciji, je koristno, da celoten postopek skrbno pretehtate, preden zamenjate delovno okolje. V tem članku bomo pregledali prednosti in slabosti menjave službe med porodniškim dopustom.

Uporabne informacije za starše otrok s posebnimi potrebami
Vse o prvih korakih birokracije za starše otrok s posebnimi potrebami.

Takšni so pogoji koriščenja izredne denarne pomoči
Enkratna ali izredna denarna socialna pomoč je namenjena za kritje izrednih stroškov, ki so vezani na preživljanje in jih z lastnim dohodkom ali lastnim dohodkom družine ni mogoče pokriti. Kdo vse je upravičen do te vrste denarne pomoči in kakšni so pogoji za uveljavljanje? Preverite v tokratnem prispevku.

Med 40 in 60 odstotkov petletnikov napotenih k logopedu, a čakajo tudi do dve leti
Ob sistematskih pregledih petletnikov na nadaljnjo obravnavo k logopedom napotijo med 40 in 60 odstotkov otrok – prvotno večinoma zaradi nepravilne izgovorjave, a pozneje se lahko pokažejo dodatne težave, kot so denimo šibko besedišče, oblikovanje preveč enostavnih stavkov in napačno naglaševanje. V Sloveniji je področje že vrsto let pereč problem, ker so zaradi pomanjkanja logopedov v javnih zavodih dolge čakalne dobe, ki se lahko vlečejo tudi do dve leti. V Društvu logopedov Slovenije sicer ne priporočajo, da bi starši sami popravljali napake, so pa podali nasvete, kako lahko pomagate otroku pri učenju jezika in govora. Obenem so pojasnili, kdaj je utemeljen sum, da otrok potrebuje logopedsko obravnavo.

Trmast otrok potrebuje zaposlitev – a pomembno je, kakšno
Vedno govorim, da se pri trmastih otrocih najbolj obrestuje preventiva. Predpriprave, struktura, rutina.

Srednje šole: Kdaj in kako bodo potekali letošnji informativni dnevi?
V letošnjem šolskem letu osnovnošolsko izobraževanje zaključuje 19.881 učenk in učencev, medtem ko jih je lani v tem obdobju šolanje na osnovnih šolah zaključevalo vsega skupaj 19.191 devetošolcev. Na različnih srednjih šolah je na voljo skupno kar 25.198 prostih vpisnih mest, medtem ko jih je bilo lani razpisanih nekoliko manj, in sicer 24.140. Kako pomagati otroku pri izbiri srednješolskega programa in kateri datumi so pri tem pomembni?

"Romske otroke bi se moralo obravnavati kot otroke, brez predsodkov in etiketiranja"
Precej se je v zadnjih desetletjih spremenilo za romske otroke. Precej na bolje, a žal – roko na srce – še vedno premalo. Stvari se premikajo, vendar počasi, prepočasi ... V letu 2021 je večina romskih otrok na slabšem. Živijo v revščini, v slabih razmerah, pogosto doma nimajo elektrike in pitne vode. V šolo vstopajo s slabim znanjem slovenščine, imajo slabši učni uspeh, po zaključenem šolanju težko vstopijo na trg dela. Pogosto so zaznamovani, stigmatizirani, diskriminirani. A stvari se spreminjajo, da se bodo premaknile v zadostni meri, pa se moramo zelo potruditi vsi.

Stroški študija v Sloveniji
Študij v Sloveniji velja za brezplačnega, a vendar študentje plačajo vpisnino z raznimi dodatki za storitve, ki se od fakultete do fakultete razlikujejo. Za najdražje veljajo naravoslovne smeri, saj imajo višje stroške materiala, izpostavlja ŠOU v Ljubljani. Študentom pa so v finančno pomoč razne štipendije in številne ugodnosti v javnih storitvah.

Se obetajo spremembe za mlade?
Ukrepi programa Jamstvo za mlade bodo v obdobju 2016-2020 ciljno usmerjeni k tistim, ki pomoč pri vstopu na trg dela dejansko potrebujejo. Namenjeni so zlasti mladim z manj priložnosti, brezposelnim več kot leto dni. Prav tako so namenjeni povratnikom v shemo, ki se jim še ni uspelo zaposliti, izhaja iz predloga izvedbenega načrta 2016-2020.

S cerebralno paralizo živi 17 milijonov ljudi
Danes zaznamujemo svetovni dan cerebralne paralize, s katero na svetu živi 17 milijonov ljudi. Zveza Sonček, ki deluje na področju invalidskega varstva, je ob svetovnem dnevu v svojih centrih pripravila dan odprtih vrat, s katerim želijo bodočim uporabnikom, prostovoljcem in drugim zainteresiranim predstaviti svoje delovanje.

Velika sprememba za družine
Ministrstvo za delo poudarja, da so spremembe socialne zakonodaje z začetkom uveljavitve z januarjem in septembrom naslovile prav družine z vzdrževanimi člani, v katerih se je po podatkih za lansko leto revščina najbolj povečala. Tveganje za revščino med otroki pa je tisto, za kar bomo v prihodnosti plačali najvišjo ceno, opozarjajo.

Velika sprememba za slovenske šole?!
Ministrstvo za zdravje se strinja z argumenti, s katerimi strokovni delavci v zdravstvu utemeljuje potrebo po uvedbi šolske medicinske sestre v vzgojno-varstvene in izobraževalne institucije v Sloveniji, a javnofinančno stanje države takšnih ukrepov ne dopušča, so zapisali na MZ. Podobno so se odzvali tudi v združenju ravnateljic in ravnateljev.

V Beli krajini pomagajo romskim družinam
V Beli krajini za romske otroke in njihove starše organizirajo ustvarjalne delavnice, prav tako jih javni delavki spodbujata, da obiskujejo šolo in živijo na zdrav način. Kako uspešni sta pri tem, nam je zaupala Nada Žagar, direktorica Zavoda za izobraževanje Črnomelj.

Veliko sprememb z novim šolskim letom!
V ponedeljek bo v šolske klopi sedlo 161.182 osnovnošolcev in dobrih 78.500 dijakov, prvič bo šolski prag prestopilo 19.213 prvošolcev, kar je tisoč več kot lani. Korenitih novosti v devetletki letos ne bo, bodo pa med drugim spremembe pri nivojskem pouku, zimskih počitnicah, uri začetka pouka, šolski prehrani in prevozih.

RESNIČNA ZGODBA: Zaradi otrok sem ostala brez službe!
V naš elektronski nabiralnik je prispela resnična izpoved matere treh otrok, ki je zelo razočarana nad "skrbjo" države za mlade matere. Vsakič, ko je zanosila, je namreč izgubila službo.

Zakaj Rajka Hrvatiča oblega 12 nosečnic?
Podjetnik Rajko Hrvatič si bo leto 2011 zagotovo zapomnil po nosečniških trebuščkih. Poleg žene Daše je namreč v veselem pričakovanju tudi 11 žensk, ki so zaposlene v njegovem podjetju.

Preverite, ali ste upravičeni do denarne pomoči
Ko ne vidite več rešitve, kako bi preživljali družino, je čas, da zaprosite za denarno socialno pomoč na centru za socialno delo. Toda preverite, ali ste resnično upravičeni do nje.

Zavod RS za zaposlovanje
Zavod RS za zaposlovanje

Dan za spremembe
Spreminjajmo – s prostovoljstvom. Slovenska filantropija, združenje za promocijo prostovoljstva, 24. marca prvič pripravlja Dan za spremembe.

Družinam prijazna podjetja
Bi bili mladi starši na delovnem mestu bolj produktivni, če bi si lahko vsaj malo krojili delovni čas, način dela in odnose s sodelavci? Je delo v podjetju, ki ima certifikat Družini prijazno, kaj drugačno od drugih?

Ali pri nas nosečnice in mlade mamice dobijo službo?
Nosečnost, porodniški dopust, majhni otroci, bolniške in služba - gre vse to skupaj? Ali mora mlado mamico skrbeti, če jo bo delovno mesto počakalo? In kako naj si poišče novo?

Pravice študentskih družin
Kdo lahko uveljavlja pravice za študentsko družino, katere pravice in dolžnosti ima mamica med študijem, kakšni so postopki za uveljavitev in kam se mamica lahko obrne po pomoč, je pojasnila predsednica Kluba študentskih družin Slovenije Nataša Resnik.

Kako uskladite delo in družino?
Usklajevanje dela in družine postaja za mlade starše vse večji problem. Nekatera podjetja so se jim odločila pri tem pomagati.