Bibaleze.si

zarodka

Nosečnost
07. 04. 2025 05.00

Vse, kar morate vedeti o pregledu nuhalne svetline

Meritev nuhalne svetline je ultrazvočna preiskava, ki jo opravimo med 11. in 13. tednom nosečnosti. Za vas smo pripravili nekaj uporabnih informacij na to temo.

Potek nosečnosti
28. 03. 2025 10.01

Kaj pomenijo kratice v materinski knjižici?

Na prvem ginekološkem pregledu po zamujeni menstruaciji boste izvedeli, ali ste noseči ali ne. Če vam bo izbrani ginekolog čestital, vam bo dodelil nov datum za pregled, na katerem boste (brezplačno, če imate urejeno zdravstveno zavarovanje) prejeli materinsko knjižico.

Nosečnost
23. 11. 2024 04.15

hCG – hormon, zaradi katerega je nosečnicam lahko slabo

Spoznajte hormon, ki je kriv za vašo slabost in bruhanje v zgodnji nosečnosti. Pa tudi odgovoren, da je lahko test nosečnosti zelo hitro pozitiven, po navadi že takoj po izostali menstruaciji, in da se lahko plod razvija v zdravem okolju.

Nosečnost
20. 09. 2024 04.15

Kaj je anembrionalna nosečnost?

Anembrionalna nosečnost je vrsta spontanega splava, do katerega pride, ko se oplojeno jajčece ugnezdi v maternico, vendar se ne razvije v zarodek. Čeprav je to lahko čustveno zahtevno za bodoče starše, je razmeroma pogost vzrok zgodnje izgube nosečnosti. To stanje se običajno pojavi v prvem trimesečju in se pogosto odkrije med rutinskim ultrazvokom.

Prehrana
04. 07. 2024 05.00

Zato morajo bodoče mamice jemati folno kislino

Zdravljenje plodnosti je lahko učinkovitejše s pomočjo folne kisline. Odkrijte pet izjemnih prednosti, ki jih prinaša jemanje tega pomembnega prehranskega dodatka v obdobju pred zanositvijo in med nosečnostjo.

Novice
28. 06. 2024 05.00

Slavne zvezdnice, ki so imele težave z zanositvijo

Soočanje z neplodnostjo in dolgotrajno zdravljenje vpliva tudi na partnerski odnos. Lahko se pojavijo občutki krivde, sramu in nezmožnosti. Veliko je razočaranj in negotovosti, ki jim sledi obup. Včasih se nam zdi, da se samo mi soočamo s tovrstnimi težavami in da drugim okoli nas vse zlahka uspeva. A temu ni tako. K ozaveščanju o neplodnosti pa prispevajo tudi slavne ženske, ki o svojih izkušnjah govorijo iskreno in javno. Med njimi je tudi nekaj hollywoodskih zvezdnic.

Nosečnost
27. 06. 2024 05.00

Najpogostejši razlogi za lažno pozitiven test nosečnosti

Lažno pozitiven test nosečnosti se lahko drastično poigra s čustvi ženske. Zakaj pride do tega? Preverite.

Nosečnost
29. 05. 2024 04.15

Kakšne spremembe se zgodijo v prvih treh mesecih nosečnosti?

Ste noseči ali pa to načrtujete? Preberite, kaj lahko pričakujete v prvih mesecih nosečnosti in kateri so prvi simptomi, ki vam bodo razkrili, da pod vašim srcem bije še eno drobceno srce.

Zanositev
28. 04. 2024 04.15

Endometrioza: Tihi ubijalec materinstva

Čeprav naj bi z njo živela kar vsaka deseta ženska, je endometrioza mnogokrat spregledana. Kaže se lahko z vrsto simptomov, ti pa se od ženske do ženske razlikujejo. Obsežnost oz. intenzivnost simptomov ni odvisna od stopnje endometrioze in pogosto lahko bolezen poteka povsem asimptomatsko. Več o endometriozi je tokrat zapisala Maja Henigman, IVF koordinatorka klinike Unica in mama dveh sinov, ki vso svojo energijo usmerja v to, da izobražuje ljudi na področju težav z neplodnostjo, med katere spada tudi soočanje z endometriozo. Več pa v spodnjih vrsticah.

Zanositev
30. 03. 2024 04.15

Kakšni so znaki spontanega splava?

Kakor je lahko novica o nosečnosti čudovita in vesela, tako tudi lahko prinese mnogo negotovosti in skrbi, še zlasti v zgodnjem obdobju, ko je tveganje za spontani splav večje. Za tiste, ki gredo skozi izkušnjo spontanega splava, je to zelo zahtevno in čustveno obdobje.

Zanositev
16. 03. 2024 04.30

Je mogoče, da imata dvojčka različna očeta?

Čeprav redko, pa se vseeno lahko zgodi, da imata dvojčka različna biološka očeta. Znanstveni izraz za ta pojav je "heteropaternalna superfekundacija". "Heteropaternalno" pomeni različna očeta, "superfekundacija" pa pomeni oploditev dveh jajčec med istim menstrualnim ciklom z ločenima spolnima odnosoma. Kako je to mogoče?

Pregledi med nosečnostjo
09. 03. 2024 05.00

Prvi ultrazvok – kaj pričakovati?

Ultrazvočni pregled zagotavlja vpogled v razvoj življenja v maternici in nudi bistvene informacije o nosečnosti. Razumevanje vsega, kar lahko pričakujete med prvim ultrazvokom, pa lahko pomaga ublažiti morebitne skrbi ali dvome. Da vam bo čas do prvega pregleda hitreje minil, smo za vas pripravili nekaj informativnih napotkov.

Zanositev
04. 02. 2024 03.45

Kakšni so znaki spontanega splava?

Spontani splavi so na žalost dokaj pogosti. Zgodijo se v prvem trimesečju in tudi pri ženskah, ki niti ne vedo, da so noseče. Na vprašanja o spontanem splavu sta odgovarjala Marko Mugoša, dr. med., specialist gin. in por., in Aneja Gombač, dr. med., specializantka gin. in por. iz Bolnišnice za ženske bolezni in porodništvo Postojna.

Zdrav otrok
20. 07. 2023 05.00

Živeti z otrokom, ki ima cerebralno paralizo

Gibanje je ena izmed najbolj naravnih stvari, ki jih poznamo v svojih življenjih. Povsod okrog nas lahko opazujemo fenomen gibanja. Plimovanje morja, gibanje vetrov, ptice na nebu, živali na kopnem in morju, pšenica v vetru, listki na drevesu ... in še in še bi lahko naštevala. Gibanje je torej nekaj najbolj običajnega, kar poznamo, in zatorej tudi precej samoumevnega. Vse dokler to ni, dokler se v naša življenja ne prikrade bolezensko stanje, ki se imenuje cerebralna paraliza. Takrat se samoumevnost gibanja spremeni v hvaležnost za vsak napredek, ki ga človek lahko doseže na področju gibalne motorike.

Zdrav otrok
26. 12. 2022 05.00

Sumite, da ima vaš otrok primarno imunsko pomanjkljivost? To so znaki!

Najbolj običajno se znaki prirojene okvare imunosti pojavijo med prvim in petim letom starosti. V večini primerov gre za genetske okvare in bolniki imajo zaradi neustrezne imunske obrambe pogostejše in dolgotrajnejše okužbe. Kako lahko starši in pediatri na primarni ravni prepoznajo primarno imunsko pomanjkljivost in kakšni so najpogostejši znaki? Odgovarja pediater imunolog, dr. Štefan Blazina.

Zanositev
23. 10. 2022 05.00

'Z vsakim splavom sem izgubila del sebe ..'

Vsak sedmi par v Sloveniji se spopada z neplodnostjo. "Srčno sem si želela postati mama, a z vsakim splavom sem izgubila del sebe. Imela sem občutek krivde, nezmožnosti. Vsi so me spraševali, kdaj bova imela otroka, pritisk okolice je bil grozljiv," se spominja danes mamica šestletnega fantka.

Nosečnost
10. 07. 2022 04.15

Vas muči jutranja slabost? To lahko pomaga

Predvsem v začetku nosečnosti sta slabost in bruhanje precej pogosti težavi. Nekaterim je slabo le zjutraj, drugim pa ves dan. Z naslednjimi nasveti pa si lahko pomagate blažiti te neprijetne simptome nosečnosti.

Potek nosečnosti
24. 04. 2022 04.15

'Krvavitve v pozni nosečnosti so redkejše, a nevarnejše'

"V splošnem velja, da je vsaka krvavitev v nosečnosti nenormalna. Nosečnica lahko krvavi iz različnih organov (sečila, prebavila), vendar so v nosečnosti najpogostejše krvavitve iz rodil, predvsem maternice, ki lahko ogrožajo tako plod kot nosečnico," opozarja Anita Frelih Fabjan, dr. med., specialistka ginekologije in porodništva iz Splošne bolnišnice Jesenice.

Prehrana v nosečnosti
24. 04. 2022 04.15

Živila, ki bi jih morali uživati v nosečnosti

Pravilna prehrana v obdobju nosečnosti je temelj za zdravje bodoče matere in otroka. Z uravnoteženo prehrano boste v času nosečnosti ostali zdravi, svojemu otroku pa boste na ta način nudili vsa hranila, ki jih potrebuje za razvoj.

Zdrava nosečnica
14. 03. 2022 05.15

Telovadba za nosečnice, na katero prisegajo tudi slavne mamice

Tudi ve niste prepričane, kakšna telovadba za nosečnice je sploh varna? Naše razumevanje za vadbo med nosečnostjo in takoj po porodu je v zadnjih letih precej napredovalo. Ste pred nosečnostjo telovadile z namenom izgube odvečnih kilogramov? No, naslednjih devet mesecev se bo številka na tehtnici strmo pomikala navzgor, a tokrat ni razlogov za preplah.

Malček
10. 02. 2022 15.18

Kaj storiti, če se otrok rodi s štrlečimi ušesi?

Statistično ima okoli 5 % otrok štrleči uhelj ali oba uhlja. Uhelj se razvije iz šestih gričkov/izboklin v 6. tednu zarodka. Nekateri priporočajo, da bi moral otrok s štrlečimi ušesi nenehno nositi trak ali kapo, dojenčkom lepijo ušesa z lepilnimi trakovi, obstaja tudi način, ki ga prakticirajo predvsem v Aziji, kjer otroku povijejo glavo na področju okoli ušes …

Porodne zgodbe
28. 12. 2021 08.05

Napovedi so bile črne. Rodila je v 24. tednu

V 18. tednu so jo zadržali v bolnišnici. Bila je odprta, krvavela je. Sumili so na odstopanje posteljice. Napovedi so bile črne. "Dobila sem injekcije za razvoj pljuč," se spominja mamica D. M. Zaupala je srčno zgodbo polno presenečenj - tako pozitivnih kot negativnih.

Novice
22. 11. 2021 08.48

'Nikoli si nisem mislila, da bom sama kdaj naredila splav'

Splav - eni so proti, drugi pravijo, da bi morala biti vedno možnost izbire. Dejstvo je, da odločitev zanj ni sprejeta zlahka. Idealen bi bil svet, če bi bila vsaka nosečnost zaželena, če bi vsaka potekala brez zapletov, če bi se vsi otroci v maminih trebuščkih zdravo razvijali. A idealnega žal ni in ga nikoli ne bo. Lahko pa stremimo, da bo vedno, povsod in vsem na voljo varna izbira. Na vseh področjih življenja.

Blog
18. 11. 2021 10.46

'Imate 50 odstotkov možnosti, da se kateri od zarodkov obdrži ...'

BLOG: Čeprav sem zavestno sprejela odločitev, da preneham jemati kontracepcijske tabletke, sem vseeno upala, da bo moje telo po desetletju zastrupljanja potrebovalo vsaj nekaj mesecev, da se povrne v prvotno ravnovesje in bo pripravljeno sprejeti zarodek. A dve črtici sta se pokazali že po dobrih dveh mesecih. Bila sem šokirana, toda to je bil šele začetek: v naslednjih dneh so si presenečenja sledila kot po tekočem traku ...

Zanositev
09. 06. 2021 08.20

Klavdija Mlakar: 'Menila sem, da je otrok nekaj samoumevnega. Pa ni ...'

V Sloveniji je po strokovnih ocenah vsako leto od 800 do 1000 novih parov, ki se srečajo z nezmožnostjo naravne, spontane zanositve. Razlogov za to je ogromno. Včasih vzroka niti ne najdejo. Vse preveč pa je parov, ki menijo, da se tovrstne stiske in težave dogajajo samo njemu. Zato je pomembno, da se tudi o tej precej neprijetni, pa vendar zelo pomembni temi odkrito pogovarjamo. Z nami je o neplodnosti in uspešni zgodbi, v kateri sta se rodili dve krasni, zdravi deklici, spregovorila 40-letna Klavdija Mlakar.

Zdrav otrok
02. 03. 2021 07.50

8 zdravstvenih priporočil od nosečnosti do otrokovega 2. leta starosti

Obstaja nekaj splošnih zdravstvenih smernic, ki se jih je treba držati za zdrav razvoj in dobro počutje tako matere kot tudi otroka. Za katere smernice gre, preverite v spodnjih vrsticah.

Nosečnost
11. 01. 2021 13.43

Veliko žensk čuti močan strah pred odgovornostjo biti mati

Kakovost povezanosti matere z otrokom je odvisna od povezanosti njene zavesti z njenim telesom, saj se komunikacija z novorojenim otrokom dogaja le skozi telesi. In če v tej komunikaciji pride do šuma, lahko mati napačno interpretira otrokove signale in se nanje napačno odzove. To pa lahko preprečimo z metodo AEQ, ki jo je Aleš Ernst iz klinične somatike filozofa Thomasa Hanne razvijal mnogo let.

Novice
28. 10. 2020 13.24

Emily Ratajkowski posnela nosečniški trebušček

29-letna Američanka in njen mož Sebastian Bear-McClard se močno veselita svojega prvega otroka. Emily je za mednarodno priznano modno revijo Vogue napisala obsežno kolumno, v kateri pojasnjuje, zakaj s soprogom ne bosta razkrila spola otroka.

Novice
02. 10. 2020 08.04

Po letih truda in umetnih oploditev sta dobila trojčice

Par iz Dublina se je vrsto let trudil, da bi s pomočjo umetne oploditve dobil otroka. V ta namen je porabil ogromno denarja, vendar je ambulanto vedno znova zapustil v razočaranju. Dokler se ni odločil poskusiti še zadnjič.

Prehrana v nosečnosti
17. 07. 2020 08.51

Zato je dobro jemati folno kislino

Otroci mamic, ki so v prvem trimesečju nosečnosti jedle oreščke, so imeli višji inteligenčni kvocient, boljši spomin in močnejšo osredotočenost, je pokazala nedavna raziskava španskih raziskovalcev. Oreščki so med drugim tudi bogati vir folne kisine, ki dobro vpliva na pravilen razvoj ploda.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863