zasvojenost

Nevarnosti, pasti in posledice pretirane uporabe zaslona pri otrocih
Če ste starš malce večjim otrokom, potem ste zelo verjetno odraščali še v času analogne dobe ali že v zametkih digitalnega sveta. Danes pa je vse drugače – priča smo neverjetno hitremu razvoju elektronskih naprav, aplikacij, spletnih mest in vsega, kar prinaša sodobni svet. Nič čudnega torej ni, da otroci preživijo veliko več časa pred zasloni kot nekoč, kar pa ima lahko številne negativne vplive.

Živila, ki jih pediatrinje nikoli ne bi dale svojim otrokom
Ameriške pediatrinje so naredile seznam živil, ki se jim na splošno izogibajo, še posebej pa jih nikdar ne bi ponudile svojim otrokom. Preverite, za katera živila gre in zakaj jih ni dobro uživati.

Kaj storiti, ko pri otroku najdete vejp?
Cigarete je bilo dokaj enostavno odkriti in vonjati, težje pa je zaznati uporabo novih tobačnih izdelkov, kot so elektronske cigarete oziroma vejpi, ogrevani tobačni izdelki in nikotinske vrečke oziroma beli snus, ki so čedalje bolj razširjeni med osnovnošolci. Po njih posegajo že v drugi triadi.

Video igre za najstnike: katere so primerne?
Ali bi nas moralo skrbeti nasilje v video igrah? So video igre sploh zdrava izbira za najstnike? Kako veste, katere video igre so najboljše? Da bi lažje odgovorili na ta vprašanja, se zanašamo na strokovne smernice Ameriškega združenja pediatrov (AAP) in Odbora za ocenjevanje industrije programske opreme za zabavo (ESRB).

Kako ugotovite, ali ste v odvisniški zvezi?
Zaljubljenost je ena od najprijetnejših življenjskih izkušenj, obenem pa je lahko tudi zelo opojna. Opevajo jo jo romantični filmi, pesmi in romani, toda ali so lahko odnosi, povezani z ljubeznijo, tudi zasvajajoči? V zadnjih letih je precej govora o odvisnosti od odnosov, pri kateri gre za podobno stanje kot pri ostalih vrstah odvisnosti. Kaj se skriva v globinah takšnih odnosov in kako tovrstno odvisnost sploh prepoznati?

To so znaki, da otrok postaja zasvojen s telefonom
Tehnologija, predvsem pa mobilni telefoni, je zdaj že sestavni del odraščanja otrok. Pri tem je treba biti pozoren na morebitne znake zasvojenosti, omejeno uporabo in kritično presojanje spletnih vsebin.

Kako prepoznamo soodvisnost v partnerskem odnosu?
Soodvisnost je koncept, ki se uporablja za opis nefunkcionalnega vzorca vedenja ali dinamike odnosa. Zamisel o dveh partnerjih, ki čutita, da drug brez drugega nista nič in ne obstajata ter svojo identiteto črpata drug od drugega, je pogosta v literaturi, pesmih in filmih. Vendar pa ta prikaz dejansko opisuje soodvisno in nezdravo dinamiko partnerskega odnosa. Za takšen odnos je značilna izrazita prepletenost med partnerjema, nezmožnost samostojnosti in pomanjkanje razmejitev.

Vejpi in e-cigarete med nosečnostjo: kakšna so tveganja?
V zadnjih letih so e-cigarete in vejpanje postali vse bolj priljubljena alternativa klasičnemu kajenju. Čeprav se pogosto oglašujejo kot manj škodljiva izbira, njihovi dolgoročni učinki še niso temeljito raziskani, saj so na tržišču relativno kratek čas. Strokovnjaki pa že opozarjajo, da – podobno kot klasični tobačni izdelki – škodujejo zdravju in povzročajo zasvojenost. Še posebej zaskrbljujoča je njihova uporaba med nosečnostjo, dojenjem in v obdobju pred zanositvijo, kar odpira številna vprašanja o vplivih na zdravje matere in (še nerojenega) otroka. Ključna tveganja v teh občutljivih življenjskih obdobjih je osvetlila Helena Koprivnikar, dr. med.

Kako odnos z očetom zaznamuje naša življenja?
Oče je pomembna figura v našem življenju. Kakšen je položaj očeta v družinskem sistemu in na kakšen način nas odnos z očetom zaznamuje? Več o tem v tokratnem prispevku.

Vas bo otrok udaril, če mu vzamete internet?
Nekoč smo otroci ob deževnih dneh brali stripe in knjige. Ali pa gledali v prazno. Danes številni otroci preživljajo popoldneve za ekranom. Nenadzorovani so lahko v zelo slabi družbi. Se zavedamo nevarnosti, ki prežijo nanje?

Odvisnost od energijskih pijač pri najstnikih
V današnjem času postajajo energijske pijače del pop kulture, kar je še posebej privlačno za mlajšo populacijo. A uživanje tovrstnih pijač prinaša s seboj tudi številna tveganja in škodljive vplive na zdravje, med katerimi je še posebej skrb vzbujajoč razvoj odvisnosti. Po podatkih Svetovne zdravstvene organizacije energijske napitke uživa 68 odstotkov najstnikov.

Dr. Rajović: "Nobena tablica ali telefon ne moreta zamenjati starša!''
Dr. Ranko Rajović, specialist endokrinologije in ustanovitelj združenja Mensa Jugoslavije, danes Srbije, je prepričan, da za agresijo in razvajenostjo otroka stojijo starši, ki so mu omogočili vse, na drugi strani pa svojo ljubezen izkazovali s prekomerno zaščito.

Razbijamo tabuje: kaj bi morali starši vedeti o samozadovoljevanju svojih najstnikov
Že samo izraz samozadovoljevanje marsikateremu staršu prebudi občutke sramu, ko gre za njihove najstnike, pa poleg slednjega morda tudi nelagodje, negotovost in številna vprašanja. Se z najstnikom o tem sploh pogovarjati ali biti raje tiho? Kaj storiti, če najstnika pri tem zalotimo? Kdaj gre za odklone? O tem in še čem, si preberite v tokratnem članku.

Znaki, ki kažejo, da so otroci zasvojeni z družbenimi omrežji
Raziskave kažejo, da otroci uporabljajo družbena omrežja na različne načine. Nekateri otroci oz. mladostniki z uporabo družbenih omrežij pridobivajo informacije oz. vstopajo v svet, širijo svojo socialno mrežo in z uporabo predvsem pridobivajo. A kaj storiti, ko postanejo odvisni od njih?

Kako otroka naučiti konstruktivnega reševanja težav?
Si predstavljate sledeč scenarij: vašemu najstniku želite pred spanjem voščiti lahko noč, ob vstopu v sobo pa vas pričaka prazna postelja. Spreleti vas srh in po glavi vam roji nešteto misli. Kaj storiti?

Očetova izpoved: Hči je postala neobvladljiva, zadirčna
V današnjem času se pojavljajo številne dileme, kdaj naj otrok dobi telefon, katera starost je primerna za oblikovanje profila na družbenih omrežjih in koliko časa je priporočljivo, da otrok preživi na digitalnih 'igračkah'. Številni tuji in domači strokovnjaki so si enotni, da enoznačnega odgovora ni, saj se otroci med seboj razlikujejo. V povezavi s to tematiko je bil svojo zgodbo z nami pripravljen deliti 43-letni Tomaž, ki je pri svoji 11-letni hčerki začel opažati drastične spremembe v vedenju.

Slavni alkoholik je v otroštvu spremljal enako bitko svojega očeta
Ben Affleck, zvezdnik filma Drzna igra, ki je znan predvsem po svojem razburljivem boju z odvisnostjo od alkohola, je pred kratkim priznal, da se je v njegovi mladosti s podobnimi demoni boril tudi njegov oče. Spregovoril je o tem, kako je alkoholizem v družini vplival nanj kot otroka, razgovoril pa se je še o tem, kako na pretekle dogodke gleda danes.

Priporočila za zaščito otrok na spletu in varno uporabo elektronskih naprav
Svet tehnologije in spleta napreduje iz dneva v dan s svetlobno hitrostjo in izpostavljeni so mu tako otroci kot tudi mladostniki. Skozenj se učijo, informirajo in tudi komunicirajo. Mediji močno vplivajo na oblikovanje njihovih identitet, vrednot, življenjskih stilov in prepričanj. Zaščita otrok in mladostnikov pri tem postaja vse težja naloga. Za vas smo pripravili nekaj priporočil, ki vam lahko pri tem pomagajo.

Kako se z otrokom pogovarjati o nevarnostih spletnih iger?
Danes veliko otrok preživlja proste popoldneve pred ekrani. Tudi za starše, ki prihajajo pozno domov in je za njimi stresen dan v službi, se zdi najboljša in najučinkovitejša rešitev mobilnik ali tablica, s katerim zamotijo otroka in pridobijo nekaj časa zase. A vendar kaj otroci pravzaprav nadomeščajo z igranjem spletnih iger? Ali poznate vse pasti in nevarnosti, ki prežijo nanje na spletu? Kdaj govorimo o prekomernem igranju spletnih iger in zasvojenosti? Vse to in še več lahko preverite spodnjem pogovoru s Franjo Gros, univ. dipl. psih., in svetovalko na Centru pomoči pri prekomerni rabi interneta LOGOUT.

Naučimo otroke varnega igranja spletnih iger
Poleg zasvojenosti s psihoaktivnimi substancami, med katere sodijo alkohol, tobak, zdravila in prepovedane droge, poznamo tudi nekemične ali vedenjske zasvojenosti, kot so zasvojenost z igrami na srečo, hrano, odnosi, delom, spletnimi igrami in sodobnimi tehnologijami. O slednjih dveh vrstah zasvojenosti med otroki in mladimi bomo osveščali tudi na portalu Bibaleze.si v sklopu projekta Naučimo otroke varnega igranja spletnih iger.

Rad grem na letovanja, taborjenje in šole naravi
Letovanja, taborjenja, šole v naravi so za otroke lahko nekaj najlepšega in poučnega, zagotovo se vsak, ki se je tega udeležil v otroštvu, spomni dogodivščine, pustolovščine ali norčije, ki se je zgodila. Za nekatere otroke pa lahko to predstavlja tudi obdobje obdobje čistega stresa. Običajno temu botrujejo strah, stiska pred ločitvijo od staršev in domotožje.

Kako vpliva na otroka, če pred spanjem gleda televizijo?
Čas, ki ga otroci preživijo pred računalnikom, telefonom, televizijo, tablico, je nujno omejiti, pravi pediater doc. dr. Primož Kotnik. To seveda ne pomeni, da bi morali njihovo rabo prepovedati. Vsekakor je tudi ta tehnologija del današnjega sveta, otrokom omogoča marsikaj pozitivnega. Toda razložiti jim je treba, kaj so njene pasti ter kako se jo uporablja odgovorno in pametno.

Zakaj mladi začnejo z uživanjem drog?
Najstniška leta so čas večjih telesnih in duševnih sprememb, na drugi strani pa za marsikoga tudi obdobje raziskovanja, preizkušanja mej, iskanje svoje vloge v svetu. Želja po nečem novem, tudi tveganem, je normalen del razvoja mladega človeka, a pri nekaterih to vključuje tudi preizkušanje cigaret, alkohola in tudi drugih prepovedanih substanc. Kateri so najpogostejši razlogi za eksperimentiranje z drogami in na kaj morajo biti starši pozorni, preverite v nadaljevanju.

Otrok in pogovori o nevarnostih alkohola
V današnjem času pridejo nekateri otroci v stik z alkoholnimi pijačami veliko prej kot v preteklosti, zato je prav, da se začnemo o nevarnostih pitja alkohola pogovarjati že zgodaj. V tokratnem prispevku so predstavljene teme o odgovornem pitju, prilagojene otrokovi starosti in načinu komunikacije, s katero se otroku lažje približamo.

'Če popijem kozarček ali dva, mu ne bo nič škodovalo'
Alkohol in nosečnost sta besedi, ki ju le stežka uporabljamo v istem stavku. Čeprav se večini žensk zdi pitje alkohola v nosečnosti nekaj povsem nepredstavljivega, se zlorabe alkoholnih pijač dogajajo tudi v tem ranljivem obdobju. Vsakršno uživanje alkohola potencialno ogrozi še nerojenega otroka in zdravje nosečnice.

Takrat naj otrok dobi telefon
V zadnjem času, ko smo zasuti z moderno tehnologijo, se mnogi starši sprašujejo, kdaj je najbolj primeren čas, da otrok dobi svoj telefon. Najbolj enostaven odgovor je čim pozneje.

Tako lahko pri najstniku prepoznate znake uživanja drog
Mladostniki so kot ena najbolj ranljivih skupin v družbi lahko vsakodnevno izpostavljeni prepovedanim drogam in pogosto hitro podležejo. Tudi v Sloveniji. Preverite, kako lahko kot starši opazite znake, da vaš otrok uživa droge, kako se odzvati in kje poiskati pomoč!

Pot iz primeža drog ni lahka, a obstaja, tako lahko starši pomagate
"Zasvojenost lahko postane del vsake družine – revne ali bogate, z nižjo ali visoko izobrazbo, verne ali ateistične ... Formule tukaj ni, droga pa je," opozarjajo v Društvu UP za pomoč zasvojencem in njihovim svojcem. Razložili so, kako lahko starši delujejo preventivno in kam se obrniti po pomoč, če otrok posega po drogah.

To otroka oropa otroštva in ga prisili k prezgodnji odraslosti
Nepredvidljivost, nekonsistentnost, nezanesljivost in kaos so le nekatere od značilnosti družine, v kateri je prisoten alkoholizem. Čustvene potrebe otroka, ki odrašča ob zasvojenem staršu, so zanemarjene, kar vodi v številne čustvene in vedenjske težave, ki jih lahko spremljajo skozi celo življenje.

Nasveti, kako pomagati najstniku pri odraščanju
Mnogi starši si zaskrbljeno zastavljajo vprašanje: »Je vedenje mojega najstnika še normalno?« Težko je namreč razumeti, kako sta ljubka deklica ali mali fantič čez noč postala skorajda odrasli osebi, kar je s seboj prineslo tudi številne čustvene in vedenjske spremembe. Pomembno je, da jim v tem, na trenutke težkem in zmedenem obdobju, starši znamo stati ob strani in pomagamo uspešno prebroditi tudi tista malce bolj problematična obdobja.