Bibaleze.si

zaupanje

Svet slavnih
20. 03. 2025 05.00

Tako je prevara vplivala na njegovo družino

Zvezdnik je v zadnjih letih postal osrednja figura v medijih, vendar ne zaradi svoje glasbene kariere. Leta 2022 je bil v središču pozornosti zaradi afere, ki je pretresla njegov osebni svet. Pevec je prevaral svojo ženo, manekenko Behati Prinsloo, in vse to je prišlo v javnost na zelo nenavaden način – zaradi napake pri pošiljanju sporočil.

Malček
19. 03. 2025 05.00

Moj otrok ima hudo tremo!

Trema je naraven odziv na situacije, kjer je otrok izpostavljen ocenjevanju ali visokim pričakovanjem – bodisi v šoli, pri športnih dejavnostih ali v socialnih okoljih. Medtem ko nekateri otroci tremo doživljajo le kot rahlo nelagodje, se pri drugih lahko razvije v močan občutek tesnobe, ki jih ovira pri učenju, nastopanju ali vključevanju v dejavnosti. Običajno jo spremljajo pospešeno bitje srca, potenje, tresenje in slabost, kar dodatno oteži spopadanje s situacijo. Pomembno je, da starši razumejo, kaj se dogaja z otrokom in mu pomagajo razviti strategije za obvladovanje treme.

Naslovnica
13. 03. 2025 05.00

Prezrte, a izjemne: spregovorile so kuharica, negovalka, porodna babica in vzgojiteljica

Nekatere zgodbe niso zapisane v učbenikih ali v zgodovinskih knjigah. Ne najdemo jih na naslovnicah časopisov in o njih ne poročajo po televiziji. Zapisane so v srcih tistih, ki so se jih dotaknile. V srcih so zapisane zgodbe žensk, ki pomagajo, pestujejo, negujejo, pripravljajo, učijo, vzgajajo, hranijo, tolažijo, božajo, podpirajo.

Družina in odnosi
07. 03. 2025 05.00

Kako pretirana skrb ovira otrokov razvoj

Starševstvo je ena najzahtevnejših in najodgovornejših vlog v življenju, saj poleg brezpogojne ljubezni prinaša tudi veliko izzivov, skrbi in odločitev, ki lahko pomembno vplivajo na otrokov razvoj. Sodobni starši so izpostavljeni poplavi informacij o vzgoji, nenehnim družbenim pritiskom in visokim pričakovanjem glede tega, kaj pomeni biti dober starš. V tem kontekstu se pogosto znajdejo v pasti pretirane anksioznosti in nadzora nad življenjem svojega otroka.

Najstniki
01. 03. 2025 05.00

Kako najstniku postaviti zdrave meje?

Obdobje pubertete je lahko zelo naporno tako za starše kot za njihove najstnike, še posebej danes, ko se nam zdi, da je prepad med generacijami vse večji. A še vedno moramo znati poiskati pravo ravnovesje in postaviti meje, ki jih bomo zmogli dosledno izvajati, najprej mi sami.

Partnerski odnosi
27. 02. 2025 05.00

Kdaj je čas za ločitev, kako se z njo spopasti in kako znova zaživeti?

Ločitev je ena težjih življenjskih prelomnic, ki zahteva spopadanje s številnimi izzivi, kot so prilagajanje na novo realnost, razreševanje pravnih in finančnih vprašanj ter vzpostavljanje nove dinamike v družini – še posebej če so vpleteni otroci. V tem članku bomo raziskali, kdaj je ločitev smiselna, kako se spopasti z njenimi posledicami ter kako po njej znova najti smisel in zadovoljstvo.

Dojenček
14. 01. 2025 05.00

Od šestega do devetega meseca po rojstvu: kaj dojenček potrebuje?

Prvo leto otrokovega življenja je čas hitre rasti in razvoja. Zdelo se vam bo, kot da se otrok iz dneva v dan spreminja, raste in vas navdušuje z usvajanjem novega znanja in mejnikov. Kaj pa se bo dogajalo v obdobju od šestih do devetih mesecev starosti? Kaj bo vaš otrok takrat počel in kaj potreboval? Preverite.

Razvoj otroka
13. 01. 2025 05.00

Pozitivni učinki učenja inštrumenta na otrokov razvoj

Veste, koliko izjemnih koristi ima učenje inštrumenta na otrokov razvoj? Ne glede na to, ali gre za klavir, kitaro, violino ali bobne, učenje inštrumenta pomembno vpliva na otrokov kognitivni, čustveni in socialni razvoj. V nadaljevanju preverite, kako lahko spodbudite otroka k raziskovanju čudovitega sveta glasbe.

Porodnišnice
13. 01. 2025 05.00

Porodnišnica Maribor: kraj, kjer se rojeva novo življenje

Porodnišnica Maribor se ponaša z dolgoletno tradicijo, saj njeni začetki segajo v leto 1928. Današnja stavba, ki je svoja vrata odprla leta 1991, je ob odprtju predstavljala vrhunec medicinske infrastrukture. Danes z uvajanjem sodobnih metod in tehnologij zagotavljajo najboljšo možno oskrbo za nosečnice, porodnice in novorojenčke.

Partnerski odnosi
11. 12. 2024 04.09

Rebekin sindrom – patološko ljubosumje na nekdanje partnerke svojega partnerja

Ljubosumje je čustvo, ki se običajno pojavi kot odziv na občutek strahu, da nekaj, kar pripada nam, uhaja drugam. V partnerskih odnosih so to čustven stik, pozornost, nežnost, telesni dotiki, prosti čas, ki jih partner lahko namenja drugi osebi. Ko pa ljubosumje postane burno, neracionalno, pretirano, se lahko razvije v patološko obliko, ki ima izrazito razdiralen vpliv na odnos. Retroaktivno ljubosumje ali Rebekin sindrom je izraz, ki ga uporabljamo za opis obsesivnega in prekomernega ljubosumja na nekdanje partnerke sedanjega partnerja.

Šola in splet
05. 12. 2024 04.39

Komentirati najstniku objave na spletu ali raje ne?

Ko smo bili sami otroci, tovrstnih težav nismo imeli, kajne? S prihodom digitalne dobe pa so se postopoma pojavile številne težave, dileme, ki se odražajo tudi v medosebnih odnosih. Ena sodobnejših so zagotovo družbena omrežja, ki jim danes ne gre ubežati, in prav v zvezi s tem se marsikateri starš sprašuje, kako ravnati. Slediti svojemu najstniku ali ne? Mu komentirati objave ali biti raje modro tiho? Morda celo slediti njegovim prijateljem? Dilem je veliko, zato smo se odločili, da odpremo še eno zanimivo temo, o kateri se premalo govori.

Vzgoja in vrtec
02. 12. 2024 05.00

Televizija v otroški sobi – da ali ne?

Mnogo staršev je ob opremljanju družinskega doma postavljenih pred dilemo, ali v otroško sobo namestiti televizijski sprejemnik ali ne? O tej temi smo se pogovarjali z Rokom Gumzejem, strokovnim sodelavcem ekipe Logout, kjer trenutno okoli 600 uporabnikom pomagajo zaradi odvisnosti od tehnologije.

Intervju
21. 11. 2024 05.00

"Otrok je dober tak, kot je. Starši mu moramo dati priložnost za razvoj"

Pedokinetika spodbuja otrokov optimalen razvoj skozi naravne gibe ob čustvenem ravnovesju. Staršem pomaga odkriti načine, kako umiriti sebe in jokajočega dojenčka ter otroku omogočiti samostojno napredovanje v njegovem lastnem ritmu. Tako lahko brez nepotrebnih skrbi in stresa zaživijo umirjeno in zadovoljno družinsko življenje. Tadeja Bečaj Žnidaršič z metodami, kot so pedokinetika, Feldenkrais, Jeremy Krauss Approach za delo z otroki s posebnimi potrebami (JKA) in nevrolingvistično programiranje (NLP), pomaga staršem, da svojih strahov ne prenesejo na otroka in ustvarijo mirno okolje za njegovo rast.

Prehrana
15. 11. 2024 13.09

Zdrav zajtrk, ki vas bo popeljal nazaj v otroštvo

Slovenija je dežela z bogato tradicijo, tudi na področju prehrane. Vsako leto v novembru praznujemo Teden slovenske hrane, pobudo, ki spodbuja uživanje domačih, lokalnih živil. Osrednji dogodek tega tedna je že nekaj let Tradicionalni slovenski zajtrk, ki nas povezuje z našimi koreninami in bogatim kulinaričnim izročilom. Zajtrk, ki ga bodo letos v slovenskih vrtcih, šolah in drugih izobraževalnih zavodih pripravili 15. novembra, pa ne sme manjkati niti na mizi vaših malčkov.

Partnerski odnosi
15. 11. 2024 04.15

Kaj, če se z rojstvom otroka partnerski odnos poslabša?

Rojstvo otroka je trenutek spremembe odnosov, prevzemanja novih vlog, spreminjanja dinamike, kompromisov in prilagajanja. Par postane družina.

Vzgoja in vrtec
14. 11. 2024 05.00

Otroci pogosto prekinejo odnos s starši, ki imajo te tri lastnosti

Prekinitev odnosa s starši je zelo kompleksen pojav. Ko se otroci odločijo oddaljiti od svojih staršev, to pogosto vključuje intenziven razmislek, težka čustva in vrsto dejavnikov, ki k temu prispevajo. Strokovnjaki trdijo, da obstajajo tri lastnosti staršev, zaradi katerih se otroci pogostokrat odločijo za prekinitev stikov.

Partnerski odnosi
05. 05. 2022 05.00

Na skrivaj se že nekaj mesecev dobiva s sodelavko

Velikokrat se zgodi, da je družina na prvi pogled videti srečna. Zdravi otroci, starša z dobrimi zaposlitvami, urejene bivalne razmere, počitnice vsaj dvakrat v letu. Na prvi pogled popolna družina, ki uživa srečno in izpopolnjeno življenje. A le na zunaj. Partner, ki daje vtis skrbnega in odgovornega očeta ter moža, se že nekaj mesecev skrivaj dobiva s svojo novo sodelavko ...

Za mami
29. 01. 2023 05.00

Sodobni načini iskanja partnerja za samske starše

Starševstvo in spletne zmenkarije. Kombinacija se morda zdi nekoliko nenavadna, a samo na prvi pogled. Niso namreč vsi starši v srečni partnerski zvezi, ki jo dopolnjujejo otroci – denimo matere samohranilke in očetje samohranilci. Veliko je takšnih, ki so zaradi različnih razlogov ostali sami, kar pa ne pomeni, da mora tako ostati za vedno. A spoznavati nove potencialne partnerje je lahko v današnjem času kar velik izziv, zato predstavljamo pozitivne plati spletnih zmenkov in preverjamo s tem povezana zakoreninjena prepričanja.

Razvoj in odnosi
08. 11. 2024 04.00

Kako ostati povezan z najstnikom?

Težko je ostati povezan z otrokom, ki odrašča, se osamosvaja ter bori za svoj košček neba. Za vas smo pripravili nekaj nasvetov, ki vam lahko pomagajo pri krepitvi odnosa in ohranjanju stika z najstnikom.

Družina in odnosi
05. 11. 2024 05.00

Pretirano vpletanje v življenje odraslega otroka je lahko zelo škodljivo

Podpora odraslemu otroku, ki se sooča z določenimi težavami, je ponavadi plod ljubezni in starševske skrbi, včasih pa lahko preveč pomoči povzroči krog tesnobe in stresa tako za starše kot za otroka.

Partnerski odnosi
24. 10. 2024 03.30

11 navad srečnih parov pred spanjem

Zelo pomembno je, kaj počneta s partnerjem pred spanjem. Preživita čas vsak po svoje ali ga namenita drug drugemu? Psihologi navajajo, kaj počnejo srečni pari, preden utonejo v spanec.

Novice
20. 10. 2024 05.00

Zato otroci kraljeve družine nosijo oblačila modre barve

Vse, kar naredijo člani kraljeve družine v javnosti, je vedno dobro premišljeno. Vključno z izbiro oblačil. A zakaj pri mladi družini princa Williama in Kate Middleton prevladujejo oblačila v modrih odtenkih? Pojasnjuje poznavalka kraljeve družine.

Prehrana
17. 10. 2024 03.00

Pri katerih kuhinjskih opravilih lahko sodelujejo najmlajši?

Vključevanje malčkov v kuhinjo ne krepi le njihovega zanimanja za hrano, ampak jim tudi pomaga razviti bistvene življenjske spretnosti, kot so sledenje navodilom, izboljšanje motoričnih sposobnosti in spodbujanje ustvarjalnosti. Kdaj otroke vključiti v kuhanje, katera opravila so primerna za določeno starost otroka in katere recepte pripravljati z njimi? O tem smo se pogovarjali z Neli Selan, mag. tur., predavateljico na BIC Ljubljana, Višji strokovni šoli in izvajalko otroških kulinaričnih delavnic z naslovom Mami, oči, v soboto kuham jaz.

Vzgoja in vrtec
14. 10. 2024 05.00

Zato je pomembno, da otroka zares poslušamo

Kolikokrat ste se že zalotili, da vam je otrok nekaj pripovedoval, vi pa ste ujeli le drobce vsebine? Na koncu vam je otrok celo razočarano navrgel, da ga sploh ne poslušate. No, dejstvo je, da je težko biti vedno popolnoma osredotočen, zlasti, če smo v časovni stiski ali pod stresom. V nadaljevanju preverite, kako otroka aktivno poslušati in zakaj je to tako zelo pomembno za njegov razvoj.

Porodnišnice
09. 10. 2024 04.00

Šempetrska porodnišnica: kjer vsako rojstvo postane del umetniške tradicije

V Porodnišnici Nova Gorica, ki deluje v okviru Splošne bolnišnice dr. Franca Derganca v Šempetru pri Gorici, vlada prijetno vzdušje. Vsaka porodnica se lahko zanese na individualno obravnavo in pričakuje sodobno opremljenost. Njihova prioriteta je zagotoviti najvišjo raven oskrbe z osebno podporo in pozornostjo, kar omogoča prijetno in varno izkušnjo za mamo in otroka.

Partnerski odnosi
01. 10. 2024 04.15

5 stvari, ki se v zakonu spremenijo po štiridesetem

Po štiridesetem letu se partnerski odnosi nekoliko spremenijo. Marsikaj ste že doživeli, izkusili in ustvarili. Zato zakonski stan pri teh letih prinaša popolnoma drugačne prioritete in poglede.

Vzgoja in vrtec
30. 09. 2024 01.00

Kako otroka naučiti ločiti dobro od slabega oziroma kaj je prav in kaj ne?

Starši imajo ključno vlogo pri oblikovanju otrokove sposobnosti sprejemanja pravih odločitev in razvijanju moralnega kompasa, ki ga bo vodil skozi življenje. Da bi to dosegli, je potrebna močna volja, ki se izraža skozi vztrajnost, samorefleksijo in doslednost pri uveljavljanju lastnih vrednot in integritete. Ko starši poznajo svoje meje, se zavedajo lastnih potreb in zmorejo jasno izražati svoja čustva in misli, so bolje pripravljeni na izzive, ki jih otroci neizogibno postavljajo. Njihova sposobnost ostati mirni in odločni v različnih razvojnih fazah otroka je ključna za uspešno vzgojo.

Intervju
23. 09. 2024 03.30

'Strašljiva je misel, da se bom znašel v stiski in odvisen od ljudi, ki ne bodo znali nuditi prve pomoči'

"Zame je mnogo bolj strašljiva misel, da se bom nekoč ob vsem znanju prve pomoči, ki ga imam, znašel v stiski, odvisen od ljudi okrog mene, ki ne bodo znali nuditi prve pomoči," opozarja Rok Janežič, član strokovnega centra za prvo pomoč in licenciran predavatelj prve pomoči Rdečega križa Slovenije, ki zagovarja stališče, da je prvo pomoč otrokom dobro predstaviti čimprej. Kako in na katere načine, si preberite v spodnjem intervjuju.

Trači
11. 09. 2024 09.19

Priznal, da je postal oče nezakonskemu otroku

Dave Grohl je v torkovem sporočilu, ki ga je objavil na Instagramu, razkril skrivnega otroka, ki ga je dobil zunaj zakonske zveze.

Razvoj in odnosi
06. 09. 2024 04.30

4 načini, kako se bolje povezati s svojim najstnikom

Starševstvo je izziv, še posebej ko otrok, kot bi mignil, odraste v najstnika. V obdobju, ko se spreminja in odrašča, lahko občutite, da ga poznate manj, kot ste mislili. V nadaljevanju vam predstavljamo štiri nasvete, ki vam bodo pomagali bolje razumeti svojega najstnika in se povezati z njim.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863