zavarujte

Nasveti za nosečnice v zimskem času
Pozimi je še kako pomembno, da okrepimo svoj imunski sistem, saj se s tem lahko izognemo marsikateri nevšečnosti, zato moramo v prvi vrsti najprej dobro poskrbeti zase. Včasih so dovolj že manjše spremembe, s katerimi lahko v resnici naredimo ogromno razliko med prej in potem. Za vas smo pripravili nekaj preprostih nasvetov, ki vam lahko služijo kot odlična popotnica za boljšo formo, tudi v hladnejšem delu leta.

Kako zagotoviti varno pot otrok v šolo
Z drugim septembrom, ko se bodo učenci vrnili v šolske klopi, se bodo ceste napolnile z mladimi pešci in kolesarji, na kar bodo morali biti še posebej pozorni vozniki. Kako poskrbeti za varno pot otrok v šolo in domov?

Stanje, ki je poleti lahko smrtno nevarno
Zgodnji simptomi sončarice so zelo intenzivni: otrok v trenutku oslabi, čuti vrtoglavico in slabost, pogosto se pojavi tudi bruhanje in otrok postane zaspan. A sončarica se lahko pojavi tudi kasneje. Simptomi se pokažejo počasneje in so manj izraziti, vendar pa trajajo dalj časa. Več o tem v spodnjih vrsticah.

Super nasveti, kako potovati, ko ste noseče
Ko tema pogovorov nanese na potovanja v nosečnosti, so mnenja precej deljena. Nekatere ženske zagovarjajo, da to ranljivo obdobje zares ni pravi čas za potovanja, saj je po njihovem mnenju bodoča mamica takrat mnogo bolj izpostavljena različnim tveganjem. Druge pa so prepričane, da je ravno nosečnost idealen čas za še zadnje potovanje v dvoje, preden se pridruži nov član družine. Kaj pa mislite vi?

Potujete na hrvaški otok noseči? Potem je dobro, da to veste!
Prvo pravilo je, da se lahko na počitnice, potovanja oziroma izlete odpravijo le zdrave nosečnice, ki nimajo tveganja za prezgodnji porod ter nosijo zdrav plod, takoj na začetku poudari specialistka ginekologije in porodništva mag. Lili Steblovnik, dr. med. Preberite si, kaj še priporoča in svetuje.

Evropska kartica v večini tujih držav ne krije poroda
Evropska kartica zdravstvenega zavarovanja v tujini ni nujno dovolj, saj je njena uporabnost odvisna od tega, kam potujete in kaj od zavarovanja pričakujete ali potrebujete. Evropska kartica vam tako ne zagotavlja nikakršnega varstva, če potujete v države zunaj EU, EGP oz. Švice, Avstralije, Bosne in Hercegovine, Črne gore, Makedonije in Srbije. Omejen je tudi nabor storitev, ki jih lahko z evropsko kartico uveljavljate.

To je priporočljivo!
Sanjarite o tem, da bi večer preživeli v dvoje brez otroka? Mogoče pa vas samo mika nakupovanje in pomerjanje oblačil zase, ne da bi vas kdo vlekel za rokav? Potem si morate umisliti varuško za otroka. Na kaj vse je treba biti pozoren, ko izbirate osebo, ki bo pazila na otroka v času vaše odsotnosti, si preberite v naslednjih vrsticah.

10 nasvetov za varnost otrok, ki jih morajo poznati vsi starši
Nesreča nikoli ne počiva. Zato smo vam pripravili deset koristnih nasvetov, ki lahko varnost vaših otrok še povečajo. Previdnost ni nikoli odveč, sploh, če se tiče otroka.

Kaj storiti pri zastrupitvi s hrano?
Zastrupitev je več v toplih mesecih, čemur botrujejo visoke temperature, ki zahtevajo večjo pazljivost pri shranjevanju živil. Kakšni so znaki zastrupitve, katera živila se največkrat pokvarijo in kaj lahko ob tem storimo sami?

Kakšno kolo kupiti?
Prišla je pomlad in vaš malček si želi za rojstni dan kolo. Kakšno izbrati, saj je ponudba v trgovinah zelo velika? Kaj je resnično pomembno, da otroško kolo ima? Je pomembna blagovna znamka ali je treba upoštevati to, da bo otroku kolo všeč, da ne bo preveliko, da bo varno?

Kako pravilno natovoriti avtomobil?
Ko se z avtomobilom odpravljate na dopust, je za varnost na cesti vselej najpomembnejše, da pravilno naložite prtljago. Starši, preverite, kako pravilno in varno natovoriti jeklenega konjička.

Kolo: velikost, kakovost, varnost ...
Pri izbiri otroškega kolesa je zaradi varnosti bolje odšteti nekaj več denarja in kupiti kakovostnejše kolo. Pri tem tudi nista pomembni privlačna barva in znana blagovna znamka, temveč velikost!

Zaščita pred soncem se začne v otroštvu!
Zaščita pred nevarnimi sončnimi žarki je enako pomembna za otroke in starše. Z dobro zaščito – primerno kremo in oblačili – boste s svojimi otroki na prostem uživali dalj časa.

Ko otrok zaupa tujcu ...
Otroci vidijo svet lep. Tak, kot bi moral biti. Verjamejo vsakemu, tudi tistemu, ki ga ne poznajo. Če ima odrasel nasmeh na obrazu, že ne more biti hudoben.

Pretres možganov
Pretres možganov je lahko posledica padca, udarca ali brce v glavo. Če otrok hudo pade ali dobi udarec v glavo, naj ga pregleda zdravnik.

Ustrezno ravnanje z otrokom, ki ima cerebralno paralizo
Vsako bitje, ki pride na svet, potrebuje ustrezno ravnanje. Nič drugačno ni z otroki, ki imajo cerebralno paralizo. Največ lahko za njihov normalen razvoj naredijo starši.

Zamrznjena jajčeca - garancija za zanositev?
Vse več žensk v tujini se odloča, da bodo materinstvo odložile na kasnejši čas. Svoja jajčeca dajo enostavno zamrzniti. A strokovnjaki opozarjajo, da ta kasneje niso več kvalitetna.

Gremo v hribe!
Priznajmo si: premalo smo aktivni, naši malčki premalo hodijo v naravo. Veliko lažje in hitreje nam je, če malčka posadimo v voziček in se na hitro odpravimo na izlet.

Pravočasno zdravstveno zavarujte novorojenčka!
Novorojenčka je treba najkasneje v 60 dneh po rojstvu prijaviti v obvezno zdravstveno zavarovanje. To pri svojem delodajalcu uredi tisti od staršev, po katerem bo otrok zavarovan.