zavračajo

Otrokov imunski sistem lahko okrepite tudi z zajtrkom
Z uživanjem zajtrka čim prej, ko se zbudimo, v telo vnesemo glukozo, ki zavira izločanje kortizola (stresnega hormona) iz nadledvične žleze. Tako znižamo krvni tlak in predvsem omogočimo našemu imunskemu sistemu normalno delovanje.

Sindrom Romea in Julije pri najstnikih: intenzivna ljubezen in izzivi starševstva
Ste že slišali za fenomen Romea in Julije pri najstnikih? Kot že sam izraz nakazuje, gre za intenzivno in dramatično zaljubljenost v času pubertete, ki jo pogosto spremlja občutek, da je zveza ogrožena zaradi zunanjih okoliščin – največkrat je to nasprotovanje staršev ali družbe. Preverite psihološko ozadje tega fenomena in kako lahko starši pristopijo, ko imajo doma zaljubljenega najstnika.

Kako naučiti otroka, da se prehranjuje zdravo?
Vsak starš si želi, da bi njihov otrok razvil zdrave prehranjevalne navade. Vendar pa to pogosto ni preprosto, saj otroci včasih zavračajo zdravo hrano. V tem članku vam ponujamo 10 preprostih nasvetov, kako otroka naučiti, da se bodo zdrave prehranjevalne navade začele razvijati zgodaj.

Zakaj imajo nekateri očetje težave z vzpostavljanjem čustvenega stika s svojim sinom
Starševstvo je izjemno kompleksna vloga, ki vključuje tako ljubezen kot frustracijo, radosti in izzive. Medtem ko mnogi očetje izražajo ljubezen, podporo in skrb do svojih otrok, so tudi takšni, ki iz različnih razlogov ne morejo oblikovati čustvenega stika z otrokom ali ga celo zavračajo. Ta težka dinamika lahko povzroči trajne posledice, obenem pa vpliva tudi na celotno družinsko dinamiko.

Je vaš otrok izbirčen? Krivite lahko ...
Verjetno vas izbirčnost vašega otroka spravlja ob pamet. Izbirčni otroci znajo jesti zgolj eno in isto stvar, vse drugo pa zavračajo. Ne glede na to, ali so lačni ali ne, preprosto ne bodo poskusili nečesa novega. Kaj pa vi? Prav tako veljate za izbirčnega jedca?

Nespoštljiv odnos najstnika do staršev in preizkušanje meja – kako ravnati?
Najstniška kršitev mej in nespoštljivo obnašanje sta za obdobje pubertete precej normalna, saj se še sama struktura možganov ni dovolj razvila. Najstnik tako ne zmore obvladovati svojih impulzivnih čustev. Prav tako se občutek za odgovornost razvije nekje do 21. leta. Zaradi tega najstniki pogosto ne dojemajo popolnoma posledic svojih dejanj, so impulzivni in nagnjeni k nepremišljenemu vedenju.

Recept za zdravo kremno juho za najmlajše
Preverite recept za zdravo in okusno brokolijevo juho, ki jo imajo radi tudi otroci, še posebej, če ji dodamo jušne kroglice ali popečene krušne kocke.

10 največjih napak staršev pri hranjenju otroka
Starši igrajo ključno vlogo pri oblikovanju pristopa svojih otrok do prehranjevanja. Obstaja pa kar nekaj napak, ki se jih je dobro pri tem izogibati.

Do katerega leta je priporočljivo dojiti otroka?
Aleksandra Klopčič je družinska terapevtka, deluje kot svetovalka za dojenje in vodi priprave na porod. Prav tako je avtorica knjige o Dojenju po prvem letu, snuje srečanja skupin za mamice in vodi številna predavanja s področja odnosov. Z njo smo se pogovarjali o tem, zakaj je dojenje najboljše tako za mamo kot za otroka.

Vodnik za starše za premagovanje zaprtja pri otrocih
Zaprtje se kaže na različne načine. Lahko odvajamo velike količine blata in je odvajanje boleče, lahko gre za majhne in trde iztrebke ali pa sploh ne odvajamo. Tudi nenamerno odvajanje blata je lahko simptom zaprtja.

Bolezen rok, nog in ust - simptomi, znaki in zdravljenje
Bolezen rok, nog in ust (ali šesta otroška bolezen) je izjemno nalezljivo virusno obolenje in se prenaša direktno iz osebe na osebo ali indirektno preko predmeta. Za okužbo so najbolj dovzetni dojenčki in vrtčevski otroci, v redkih primerih zbolijo tudi odrasli. Običajno traja od 3 do 5 dni, največ pa do 10 dni, lahko se pojavi skozi vse leto, vendar je pogostejša jeseni in proti koncu leta. Preverite, kako jo prepoznati, kako dolgo traja in kako jo zdraviti.

Znaki, ki kažejo, da so otroci zasvojeni z družbenimi omrežji
Raziskave kažejo, da otroci uporabljajo družbena omrežja na različne načine. Nekateri otroci oz. mladostniki z uporabo družbenih omrežij pridobivajo informacije oz. vstopajo v svet, širijo svojo socialno mrežo in z uporabo predvsem pridobivajo. A kaj storiti, ko postanejo odvisni od njih?

Skrivnost zdravega otroštva ...
Otroški svet je poln radovednosti, raziskovanja, a tudi rasti, razvoja in postavljanja temeljev za zdravo odraslost. Ključno je, da otrokom omogočimo optimalne pogoje za zdravje, ki so v veliki meri odvisni od prehrane in hranil, ki jih otrok zaužije ...

Idealen poletni prigrizek za malčke
Čeprav je zelenjava zelo zdrava in bi morala krasiti otroške jedilnike čisto vsak dan, jo mnogi otroci zavračajo. Zato smo za vas pripravili idejo za lahek poletni obrok, ki vključuje zelenjavo, a bo zaradi slastnega okusa navdušil tudi najmlajše. Najboljše pri temu pa je, da je priprava tako preprosta, da vam pri njej lahko pomagajo tudi otroci.

To je ključnega pomena za zdrav razvoj otroka
Za zdrav razvoj otroka je ključnega pomena uravnotežena in raznolika prehrana – to je jasno vsem staršem. No, veliko težje pa je te smernice prenesti v vsakdanje življenje in malčka prepričati, da ne more živeti od testenin, cvrtja in pice, ampak je potrebno obroke obogatiti še s kakovostnimi beljakovinami ter zelenjavo. Z nekaj enostavnimi triki je v večini primerov vendarle mogoče doseči, da živila, ki jih ne mara, vsaj poskusi. Preverite, kako!

Se vaš otrok ne znajde najbolje v družbi sovrstnikov?
Skorajda ni generacije, v kateri se ne bi pojavil vsaj kakšen posameznik, ki se ne znajde najbolje v družbi sovrstnikov. Sošolci in sovrstniki ga zavračajo, vzrok pa se največkrat skriva v pomanjkanju socialnih veščin, agresivnih izpadih ali introvertiranosti. V vrtcu ali šoli take otroke prepoznamo, da nimajo v svoji bližini nikogar, s komer bi se igrali, pogovarjali. Kako jim pomagati?

Tako lahko podprete otrokov imunski sistem
Večina otrok je prvem desetletju življenja vsaj malce izbirčna. Deloma je to povezano z odkrivanjem njihovih okusov, deloma z izražanjem lastne volje. Najbolj ob malčkovem zavračanju hrane vsekakor trpijo starši, saj se zavedajo, da je otroku v predšolskem obdobju treba zagotavljati čim bolj pestro, uravnoteženo prehrano, bogato z vitamini ter minerali. Toda kako to storiti, če je otrok neješč in izbirčen?

Starši malega strelca potrebujete ogromno energije
"V svojo družinico ste pravkar dobili otročka z veliko energije, ki bo zelo popestril vaše življenje. Pripravite se lahko, da boste imeli še enkrat več dela s svojim otrokom kot drugi starši," pravi astrologinja in univerzitetna diplomirana filozofinja Špela Plemelj.

Razlogi za umetno sprožitev poroda in morebitni neželeni učinki
Zakaj se vedno več Američank odloča za umetno sprožen porod in zakaj vedno več Slovenk to zavrača? Kakšni so razlogi za umetno sprožitev poroda in kakšni morebitni neželeni učinki? Preverite v tokratnem prispevku.

Ko otrok pretirano odklanja hrano, mu gre na bruhanje in ga je strah
Hrana omogoča preživetje ter naj bi obenem vzbujala predvsem užitek in zadovoljstvo; že dojenčki jo načeloma v prvih mesecih življenja povezujejo s tolažbo, bližino, ljubeznijo, naklonjenostjo in prijetne občutke ob hranjenju nato iz otroških prenesejo v odrasla leta. A žal ne vedno.

Nasveti staršev otrok z Downovim sindromom
Kljub vsem sodobnim diagnostičnim postopkom in natančnemu vodenju poteka nosečnosti se včasih še vedno zgodi, da se staršem rodi otrok z Downovim sindromom. Življenje se v hipu obrne na glavo, starši pa se nemalokrat znajdejo v neizmerni stiski.

'Nikoli si nisem mislila, da bom sama kdaj naredila splav'
Splav - eni so proti, drugi pravijo, da bi morala biti vedno možnost izbire. Dejstvo je, da odločitev zanj ni sprejeta zlahka. Idealen bi bil svet, če bi bila vsaka nosečnost zaželena, če bi vsaka potekala brez zapletov, če bi se vsi otroci v maminih trebuščkih zdravo razvijali. A idealnega žal ni in ga nikoli ne bo. Lahko pa stremimo, da bo vedno, povsod in vsem na voljo varna izbira. Na vseh področjih življenja.

Korak za korakom: prehrana dojenčka po hranjenju z mlekom
Prehod na trdno hrano je pomemben korak pri rasti najmlajših – odkrivanje novih okusov, ustvarjanje odnosa do hrane ter vzpostavljanje zdravih navad že v zgodnji mladosti naredi to obdobje nepogrešljivo tako za dojenčke kot mamice.

Zato je pomembno odgovarjati na otrokova vprašanja
Vstop v šolo in začetek šolanja sta izjemno pomembna dogodka za slehernega otroka. Otroku vstop v svet izobraževanja pomeni še en korak k samostojnosti in še en korak, s katerim se ločuje od staršev. Zato je pomembno, da ste v tem obdobju potrpežljivi in razumevajoči ter da si zanj vzamete dovolj časa.

Kako ohranjati povezanost z najstnikom?
Kljub temu, da je obdobje najstništva povezano z razvijanjem neodvisnosti in iskanjem svoje identitete, otrok še vedno potrebuje varno bazo, ki mu jo nudijo starši. S povezovanjem gradimo bližino in zaupanje, ki je v tem času še toliko bolj pomembna. Izpostavljamo 6 temeljev, ki so ključni za ohranjanje dobrega odnosa z odraščajočim otrokom.

Mami Anja: 'Poskusite “skriti” živila v kakšno hrano, ki jo otroci radi jedo'
Uvajanje goste hrane je lahko na začetku pravi izziv. Imate dve možnosti – ali bo otrok navdušen jedec in bo komaj čakal prvo žličko in prve okuse ali pa bo hrano zavračal in vam povzročal kar nekaj preglavic. Kako bo otrok sprejel obroke, pa je nekoliko odvisno tudi od načina, na katerega mu predstavite hrano. O tem smo se pogovarjali z mamico dveh fantkov, ki naravnost navdušuje z idejami doma pripravljenih otroških obrokov.

V primeru neodzivnih staršev otrok razvije nevarno obliko navezanosti
Že od rojstva naprej se med staršem in otrokom vzpostavi čustvena navezanost, ki vpliva na kakovost vseh kasnejših odnosov, ki jih oblikuje v življenju. A ne le to, vpliv ima tudi na naše soočanje s stresnimi situacijami in na občutek varnosti pri spopadanju z izzivi življenja.

Zakaj je pomemben položaj dojenčka na trebuhu?
Ko dojenček leži na trebuhu in se na nek način opira na roki ter poskuša kontrolirano zadržati glavo od podlage, vsaj za kratek čas, rečemo da "pase kravice". Zakaj je ta položaj pomemben za njegov razvoj, pa si preberite v spodnjih vrsticah.

Kaj je selektivni mutizem?
Selektivni mutizem je redka in kompleksna anksiozna motnja, kjer otroci zaradi hudih občutkov tesnobe ne zmorejo verbalne komunikacije v specifičnih socialnih okoliščinah.

Takšen božič imajo otroci po svetu!
Božične praznike bodo nekateri izkoristili za potovanje, drugi bodo šli smučat, tretji bodo kaj dobrega skuhali in se v toplem in okrašenem domovanju družili z najbližjimi. Recepta in pravil za 'pravilno' praznovanje ni, kar dokazujejo tudi različni božični običaji po svetu. Ne glede na geografsko lego pa rdeča nit božiča povsod ostaja ista: predstavlja radost, mir, veselje ter druženje, najmlajši pa praktično povsod z nestrpnostjo čakajo obisk dobrega moža, ki ima v različnih koncih sveta resda drugačno ime, a povsod isto nalogo: obdariti tiste, ki so bili pridni!