Bibaleze.si

zaznavanje

Prosti čas
02. 04. 2025 05.00

Branje za otroke ni težko, če veste kako: Praktični nasveti pisateljev in knjižničarjev

Kako navdušiti mlade za branje, ko jih vsak dan mamijo telefoni, video vsebine in družbena omrežja? Svoje poglede delijo Primož Suhodolčan, Davorka Štefanec, Nejka Omahen Šikonja, Rok Bohinc, Janja Vidmar, Igor Karlovšek in Sebastijan Pregelj – priljubljeni (mladinski) pisatelji, ki so med drugimi spisali knjižne uspešnice "Košarkar naj bo!", "Strašilka", "Vihar v meni", "Smrdljivc", "Princeska z napako", "Preživetje" in "Zmaj nad mestom". Njihovim razmislekom se pridružuje knjižničarka Mojca Nose, ki vsak dan spremlja bralne navade mladih in neutrudno išče poti, kako jih čim dlje zadržati ob knjigah. Hkrati pa tudi vsi razkrivajo, katera knjiga jih je v otroštvu najbolj očarala. Preverite!

Dojenček
27. 03. 2025 05.00

Kdaj dojenček dejansko vidi?

Mnogo mamic zanima, kdaj se razvijejo oči in ali plod vidi že v maternici. Pri kateri starosti ima dojenček jasno sliko obrazov? Ker vsi starši želijo, da bi se otrokov vid razvijal čim bolj normalno, smo oftalmologa Dušana Pušnika povprašali, kako ga lahko spodbudimo.

Nega in zdravje
03. 11. 2024 04.00

Kako odpraviti suho kožo pri dojenčku?

Novorojenčki, še posebej tisti, rojeni po 40. tednu, imajo pogosto suho kožo. Preberite si, kakšni so vzroki za to in kako lahko takšno kožo negujete.

Porod
02. 10. 2024 03.30

Dihanje med porodom: Lahko dobra tehnika lajša bolečino?

Porod je pogosto povezan z intenzivnimi fizičnimi in čustvenimi izkušnjami. Med številnimi strategijami, ki jih ženske uporabljajo za spopadanje z izzivi poroda, se tehnike nadzorovanega dihanja že dolgo zagovarjajo kot način za zmanjšanje bolečine, tesnobe in stresa med porodom. Ali dobra dihalna tehnika res lajša bolečine med porodom ali je le dopolnilno orodje, ki pomaga ohranjati koncentracijo?

Najstniki
24. 09. 2024 05.00

Izguba empatije pri otrocih in najstnikih – zakaj je v porastu, kako ravnati, jo privzgojiti?

Na fotografijah na stenah naših domov in na družabnih omrežjih so večinoma otroci in odrasli nasmejani, zadovoljni in srečni. Kako to, da si samo fotografija nasmejanega posameznika zasluži objavo? Kam gredo fotografije zamračenih obrazov, fotografije otrok, ki se sramežljivo skrivajo, jezno protestirajo, razočarano jokajo ali izzivalno obračajo hrbet? Kje so vsa čustva, ki jih otroci in mladostniki izražajo med odraščanjem? Zakaj so tako nezaželena? Odgovor je, da je čustva, kot so jeza, strah, žalost, ljubosumje, gnus, težje obvladati, zato postane želja staršev, da bi otroke od teh "neprijetnih" čustev odvrnili že v zgodnjem otroštvu. Neizražanje in preusmerjanje čustev (zlasti s pomočjo zaslonske tehnologije) je zelo nevarno. Kadar otrok ne more izraziti čustev ali ni sprejet v tem, kar čuti, bo tudi njegova empatija do sebe, drugih in okolja ostala neizražena ter potlačena globoko v njem.

Porodnišnice
11. 06. 2024 03.00

Prednost brežiške porodnišnice predvsem zelo oseben pristop

Porodnišnica Brežice ima od leta 2011 certifikat "Novorojenčku prijazna porodnišnica", kar med drugim pomeni 24-urno sobivanje mame in novorojenčka oziroma tako imenovano "rooming in". Na ginekološko-porodnem oddelku letno pričakajo okoli 500 novorojenčkov, povprečen odstotek carskih rezov pa je približno 20 odstotkov.

Vzgoja in vrtec
08. 05. 2024 04.15

Načini, kako prihraniti denar: nasveti za starše in otroke

Za večino od nas je zapravljanje lažje kot varčevanje, kajne? Toda če se navadite varčevati, lahko to dolgoročno vodi v življenjsko neodvisnost. In najbolje je, da se tega naučite čimprej ter znanje predate tudi otrokom.

Prosti čas
05. 03. 2024 01.15

Način igre, ki je izjemnega pomena za otrokov razvoj

Senzorna igra ima zelo pomembno vlogo pri razvoju otroka. Poleg tega, da vključuje vseh pet čutil – voh, vid, sluh, tip in okus, krepi tudi otrokove jezikovne in motorične sposobnosti ter spodbuja raziskovanje, ustvarjalnost, radovednost in veščine reševanja problemov. V nadaljevanju pobližje spoznajte prednosti senzorne igre in kako jo vključiti v otrokov vsakdan.

Problematični najstnik
03. 05. 2023 05.00

Kako prepoznati shizofrenijo pri mladostnikih?

Puberteta je že dolgo znana tudi kot prehodno obdobje, v katerem se lahko pojavijo številni čustveni in vedenjski problemi. Sem spadajo predvsem tesnobne motnje, depresija, zloraba substanc, samopoškodovalno vedenje in motnje prehranjevanja, ki jih poznamo skoraj vsi. Nekoliko manj pa se govori o shizofreniji pri mladostnikih, ki je včasih starši ne neprepoznajo. Kakšni so znaki shizofrenije pri mladostnikih in kako ukrepati, preverite v tokratnem prispevku.

Zdrav otrok
27. 10. 2022 05.00

Shizofrenija: Mladi velikokrat ne sprejmejo, da imajo težave

Približno odstotek prebivalstva Slovenije ima shizofrenijo. "To so ljudje, ki so samo bolj občutljivi, drugačni v nekaterih aspektih in lahko kdaj odreagirajo na nenavadne načine. Veliko več si delimo z njimi skupnega, kot pa se z njimi razlikujemo. To so ljudje, ki so prijazni, čuteči, kreativni in zanimivi – daleč od ljudi, ki bi se jih bilo treba bati ali se jim izogibati," opozarja dr. Borut Škodlar, dr. med., psihiater in psihoterapevt ter vodja Enote za psihoterapijo Univerzitetne psihiatrične klinike Ljubljana.

Problematični najstnik
10. 05. 2021 07.45

Ob epidemiji tudi porast motenj hranjenja. Kako prepoznati znake in kje poiskati pomoč?

Anoreksija se lahko pojavi že pri osmih letih in velja za najtežjo obliko od vseh motenj hranjenja, saj prinese največ posledic, pojasnjuje Andreja Modrin Švab, psihologinja in geštalt psihoterapevtka, vodja Svetovalnice za motnje hranjenja MUZA v Ljubljani. Je pa anoreksija zgolj ena od motenj hranjenja, ki lahko prizadenejo tudi otroke, je dodala in razložila tudi, kako prepoznati znake in kje poiskati pomoč.

Nosečnost
11. 01. 2021 13.43

Veliko žensk čuti močan strah pred odgovornostjo biti mati

Kakovost povezanosti matere z otrokom je odvisna od povezanosti njene zavesti z njenim telesom, saj se komunikacija z novorojenim otrokom dogaja le skozi telesi. In če v tej komunikaciji pride do šuma, lahko mati napačno interpretira otrokove signale in se nanje napačno odzove. To pa lahko preprečimo z metodo AEQ, ki jo je Aleš Ernst iz klinične somatike filozofa Thomasa Hanne razvijal mnogo let.

Nosečnost
09. 10. 2020 07.38

Kako lahko štetje gibov ploda reši njegovo življenje?

Neustrezen odziv zdravnika - ginekologa in porodničarja ob srečanju z nosečnico, ki poroča o zmanjšanem gibanju ploda, je dejavnik, ki prispeva k mrtvorojenosti.

Družina in odnosi
21. 04. 2020 08.17

Če ste v stiski, vedite, da obstaja pomoč!

Z relacijsko družinsko terapijo vsi družinski člani veliko pridobijo. Kako poteka, o čem se na terapiji pogovarjate s terapevtom, kdo je lahko prisoten na njej, razlaga Saša Golob, zakonska in družinska terapevtka. ''Terapija je namenjena posameznikom, ki so se znašli v stiski, in tistim, ki želijo izboljšati kakovost svojega življenja,'' pojasnjuje.

Šola za starše
10. 12. 2019 07.59

Tako bo lažje zaspal in se potolažil

Želja vsakega starša je, da bi razveselil svojega otoka. In zakaj ne bi izbrali igrač, ki bodo koristne za njegov razvoj že od najzgodnejšega obdobja, obenem pa bo ob njih lažje zaspal ter mu bodo nudile tolažbo, ko jo bo potreboval.

Bibini svetovalci
20. 07. 2014 13.18

Očal ne morem nositi

Pozdravljeni! Star sem 18 let in okulist mi je ugotovil na enem očesu dioptrijo - 1.0 (malo cilindra) na drugem pa - 0.75 ugotovil je astigmatizrm in kratkovidnost. Predpisal mi je korekcijska očala, ...

Novice
11. 02. 2019 00.11

Od porok v krstah do 'Očeta Valentina'

V današnjem času se je praktično nemogoče izgovarjati, da ste pozabili na valentinovo, saj nas izložbe trgovin, cvetličarne, tržnice, restavracije ter televizijski oglasi in sporedi že več dni prej opominjajo, da se bliža praznik zaljubljenih. A vedno ni bilo tako. Čeprav je mogoče njegove zametke najti že v času starih Rimljanov, je valentinovo v zgodovino zapisano kot zgodnji rimskokatoliški praznik, ki so se mu verniki poklonili z dnevom posta, v visokem srednjem veku pa se je vse bolj začelo uveljavljati praznovanje ljubezni, kot ga poznamo danes. A sodobni načini praznovanja niso povsod enaki – medtem ko je ponekod valentinovo v znamenju čokolad in ljubezenskih voščilnic, so drugod prakse popolnoma drugačne in za naše pojmovanje precej nenavadne.

Malček
09. 05. 2018 08.12

Lažje s fantki ali punčkami?

Ali lahko odgovorimo na vprašanje, kdo predstavlja večji izziv pri vzgoji, deklica ali deček? Mnenja psihologov so deljena.

Resnične zgodbe
15. 03. 2017 08.15

Ples med porodom? Zakaj pa ne!

Amber Bush je v porodnišnici čakala na prihod hčerke Amelije. Bila je odprta šest centimetrov, nosila je mrežaste spodnje hlačke, vložek, ker so ji počili jajčni ovoji. Kljub vsemu pa se je odločila, da bo plesala in tako pospešila porod.

Zdrav otrok
16. 11. 2015 08.09

Pomagajamo slepim in slabovidnim otrokom!

Oko je tisto izmed čutil, na katerega se ljudje najbolj in tudi najpogosteje zanašamo. Z njim razločujemo zunanji svet – svetlobo, temo, barve in oblike, gibanje ter velikost in oddaljenost predmetov. Prav zaradi tega je le-to izjemnega pomena predvsem za otroke, ki zunanji svet šele spoznavajo, raziskujejo in se učijo življenja v njem. Kaj pa se zgodi, ko je otroku to onemogočeno?

Novice
24. 09. 2015 07.35

Veliki dogodek v Ljubljani

Središče Ljubljane bodo danes preplavile nevladne organizacije. Na tradicionalnem festivalu LUPA se jih bo na Prešernovem trgu v svoji barvitosti in raznolikosti na odru in stojnicah predstavilo več kot 130. Na odru bodo nastopile plesne skupine in pevski zbori, potekali bodo zabavni skeči in impro liga ter vodena vadba za mimoidoče.

Nosečnost
27. 03. 2015 08.03

Na porod se pripravite s plesom

Ni nujno, da ste profesionalna plesalka. Sprostite se in začutite svoje telo, plešite s soncem in prekipevajte od energije. In ne samo med nosečnostjo, tudi med popadki v porodni sobi. Upamo, da se vas bodo besede Nine Terčon, dipl. med. sestre in porodne spremljevalke, dotaknile in boste razmislili o plesu pred in med porodom.

Dojenček
08. 10. 2014 14.49

Mali zabavni podvigi dojenčkov

Med odraščanjem dojenček dosega velike in majhne mejnike v razvoju. Veliki so tisti, ki jih opazi vsa okolicam majhne pa v nestrpnem pričakovanju teh velikih zlahka spregledamo. Zato nikar ne čakajte samo na to, da bo vaš malček začel govoriti ali hoditi. Zabavni so namreč lahko že najmanjši gibi in glasovi.

Nivea
10. 12. 2013 08.00

Kako se znebiti suhe kože?

Raziskovalci so ugotovili, da od 35 odstotkov do 75 odstotkov staršev opaža, da imajo njihovi otroci suho in občutljivo kožo. Preberite si, kakšni so vzroki za to in kako lahko takšno kožo negujete. Navajamo tudi, kako učinkovito lahko preprečite njeno izsušitev.

Novice
28. 05. 2013 16.04

Ustvarjalnost spodbuja otrokov razvoj

Primarna naloga otroka je igra in ustvarjanje pri njej ima številne prednosti za otroka. Spodbuja njegov spoznavni razvoj, nauči se, kako reševati težave, razvrstiti predmete po obliki, vzorcu, barvi … Še več – ustvarjalnost in raziskovanje med igro pripomoreta tudi k boljšemu otrokovemu gibalnemu razvoju. S pomočjo nje otroci bogatijo svoj besedni zaklad in vzpostavljajo komunikacijo s sovrstniki.

Dojenček
01. 04. 2015 05.33

Inovativni razvojni prijemi za dojenčke

Pedokinetika pravzaprav ni telovadba, o kateri zadnje čase navdušeno pripovedujejo starši, temveč tako otroku kot mami, očetu odpira raziskovanje svobodne poti individualnega razvojnega procesa, na kateri se oba spoznavata in učita drug od drugega. Kakšne metode vključuje in kaj omogoča, nam je pojasnila Andreja Semolič, prof. športne vzgoje, utemeljiteljica in ustanoviteljica pedokinetike.

Zdrav otrok
20. 07. 2012 07.12

Kampilobakterioza - pogosta poletna okužba

Poleti se zaradi visokih temperatur zelo hitro razmnožijo bakterije, ki povzročajo črevesne okužbe. Kampilobakterioza je predvsem nevarna za otroke in starejše ljudi. Poskušajte preprečiti širjenje okužbe na vse družinske člane s temeljitim umivanjem rok.

Malček
29. 01. 2011 05.57

Kdo so indigo otroci?

Koncept indigo otrok, ali bolje rečeno novodobnih otrok, danes ni znanstveno dokazan, zato ga znanost v svoj prostor ne spušča. In vendar so generacije današnjih otrok drugačne.

Malček
20. 01. 2012 07.47

Jahanje ima zdravilne učinke!

Hipoterapija je fizioterapevtska metoda jahanja konja, ki ima mnogo pozitivnih učinkov. Pozanimali smo se, kako poteka in komu je namenjena …

Malček
11. 01. 2012 06.49

Mami, oči, zakaj je sonce rumeno?

Če se pri otrokovih dveh letih pojavi faza KAJ, se leto kasneje pojavi ZAKAJ. Vprašalnica, ki nas morda sprva nasmeje, marsikdaj pa spravi v zadrego. Poznate vse odgovore? Nam jih je pomagala poiskati šolska psihologinja Andreja Plut.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863