zbornica

Pravica do posteljice: medicinski odpadek ali simbol življenja?
Posteljica, ki med nosečnostjo omogoča povezavo med materjo in plodom, po porodu izgubi svojo funkcijo. Po slovenskih predpisih se obravnava kot medicinski odpadek, zato je porodnišnice ne smejo izročiti porodnicam, kar odpira razprave, ali bi morale imeti porodnice pravico odločati o njeni uporabi.

Doc. Dr. Uroš Ocepek: 'Biti drugačen ni tako slabo, kot je bilo nekoč'
Učiteljski poklic prinaša s seboj različne zadolžitve in odgovornosti. Včasih je pestro, stresno in naporno, pa vendar se vsi učitelji strinjajo, da je, če ta poklic opravljaš s srcem, na koncu ves trud poplačan z uspehi in srečo učencev. Tokrat smo se pogovarjali s srčnim učiteljem, doc. dr. Urošem Ocepkom.

V Ljubljani spreminjajo prebivališče tik pred vpisom otrok v 1. razred
V Ljubljani že nekaj časa opažajo, da veliko staršev tik pred vpisom otroka v 1. razred otroku spremeni prebivališče, pri čemer naj bi bila v ozadju želja, da mu zagotovijo vpis na točno določeno šolo. A slednje šolam in občini povzroča veliko težav. V zvezi aktivov svetov staršev takšno ravnanje staršev ocenjujejo kot legitimno.

Novost za zdravljenje nedonošenčkov v UKC Maribor
Odvetniška zbornica Slovenije je v sklopu obeleževanja 150-letnice obstoja zbrala sredstva in kliniki za pediatrijo Univerzitetnega kliničnega centra (UKC) Maribor podarila grelno reanimacijsko posteljico in inkubator. Napravi bodo uporabljali v enoti za intenzivno nego in terapijo za zdravljenje nedonošenčkov.

V Celju veliki dogodek
Letošnji mednarodni dan babic, ki ga obeležujemo 5. maja, poteka pod geslom Babice utirajo pot s kakovostno obravnavo. Tema poudarja prvo od treh strateških smernic, ki so bile določene v strategiji Mednarodne zveze babic za obdobje od leta 2017 do leta 2020 - to so kakovost, pravičnost in vodenje.

Dokazane prednosti dojenja
Ob svetovnem tednu dojenja v Unicefu poudarjajo pomen vsestranske podpore materam pri vzpostavljanju in vzdrževanju dojenja, da bi otrokom omogočili najboljši začetek življenja. Kot navajajo, bi povečanje stopnje izključnega dojenja do šestega meseca starosti po vsem svetu lahko preprečilo 520.000 smrti otrok v naslednjih desetih letih.

Hvala 788 babicam in 8 babičarjem!
V zbornici zdravstvene in babiške nege - zvezi strokovnih društev medicinskih sester, babic in zdravstvenih tehnikov ob svetovnem dnevu babic, ki ga obeležujemo danes, opozarjajo, da v Sloveniji nosečnicam ni povsod omogočen dostop do babiške obravnave, sicer pa podpirajo vse tiste spremembe v zdravstvenih zavodih, ki to omogočajo.

Kdaj lahko zdravnik zavrne otroka?
Pediatrinja Bernarda Vogrin je starše, ki iz osebnih razlogov zavračajo cepljenje, presenetila s pozivom, naj otrokom poiščejo drugega osebnega zdravnika. Kot pravi, ji vest ne dopušča biti odgovorna za zdravljenje otroka, katerega starši ne dovolijo, da zanj skrbi po veljavni strokovni doktrini in zakonodaji.

Če greste na razprodaje, morate TO vedeti!
Prvi delovni ponedeljek po novem letu se začenjajo sezonske razprodaje tekstila in obutve. Kakšna so pravila, ki urejajo področje razprodaj?

Kdo je pomemben člen pri prepoznavanju nasilja v družini?
Izpostavljenost nasilju v družini lahko resno ogroža tako telesno kot duševno zdravje žrtve, posledice pa so velikokrat dolgotrajne. Pomemben člen v verigi prepoznavanja in obravnavanja nasilja v družini pa so tudi zdravstveni delavci, so opozorili na srečanju z mediji pred uvodno konferenco projekta POND_SiZdrav.

Informacije o alergijskih boleznih in anafilaksiji
Te dni tudi v Sloveniji pod okriljem Evropske akademije za alergologijo in imunologijo (EAACI) poteka mednarodna kampanja o alergijah. Letos je posvečena prepoznavanju in ukrepanju v primeru anafilaksije. To je zelo huda alergična reakcija, ki jo najpogosteje sprožijo določene vrste hrane, piki žuželk in nekatera zdravila.

Znanstveno odkritje, ki dviga veliko prahu
Spodnji dom britanskega parlamenta je danes odobril po mnenju nekaterih sporen postopek spočetja otrok z uporabo DNK treh ljudi. Gre za kombinacijo umetne oploditve in genske modifikacije, s katero naj bi preprečili prenos smrtno nevarnih gensko pogojenih bolezni z matere na otroka.

Odmevna novica o 'Harryju Potterju'!
Zvezdnik iz filma o Harryju Potterju Daniel Radcliffe in pevec Pharrell Williams sta dva od 30 izbrancev, ki bodo prihodnje leto dobili zvezdo na hollywoodskem Pločniku slavnih, so napovedali organizatorji. Med izbranci, ki bodo zapisani na slovitem bulvarju, so še Melissa McCarthy, Will Ferrell, Jim Parsons in Amy Poehler.

Velika sprememba za slovenske šole?!
Ministrstvo za zdravje se strinja z argumenti, s katerimi strokovni delavci v zdravstvu utemeljuje potrebo po uvedbi šolske medicinske sestre v vzgojno-varstvene in izobraževalne institucije v Sloveniji, a javnofinančno stanje države takšnih ukrepov ne dopušča, so zapisali na MZ. Podobno so se odzvali tudi v združenju ravnateljic in ravnateljev.

Slovenija: 'Otroci so lačni, imamo deložacije iz neprofitnih stanovanj ...'
Na Socialnem klubu, ki sta ga danes v Ljubljani organizirala Socialna zbornica Slovenije in državni svet, so pozvali k nekaterim nujnim spremembam v socialnem varstvu. Med drugim so spomnili na številne že napovedane zakone, ki še niso sprejeti, in izpostavili nujno reševanje revščine med otroki.

Depresija: Svetovna kriza
Svetovni dan duševnega zdravja, 10. oktober, se letos osredotoča na depresijo. Geslo letošnjega dne je Depresija: Svetovna kriza. Na Inštitutu za varovanje zdravja opozarjajo, da za depresijo lahko zboli večina ljudi. Zbornica kliničnih psihologov pa izraža skrb zaradi nazadovanja standardov skrbi za duševno zdravje otrok in mladostnikov.

Hiša arhitekture za otroke
Hiša arhitekture ne organizira delavnic za otroke zato, da bodo nekoč arhitekti, temveč zato, ker jim želijo približati arhitekturo kot dejstvo, ki jih spremlja vsepovsod. Preko različnih aktivnosti malčki sami začnejo razmišljati o mestih, hišah, pohištvu, lokacijah …

Obrezovanje fantkov
Rutinsko obrezovanje dečkov je zelo boleč postopek, pri katerem prepucij (kožico) odrežejo s penisa. Starši svojo odločitev zagovarjajo z verskimi, higienskimi ali estetskimi razlogi, otroci pa imajo lahko zaradi tega travmatske izkušnje.

Igrajmo se arhitekturo
Na pobudo petih slovenskih arhitekt je v okviru Zbornice za arhitekturo in prostor (ZAPS) ter svetovne zveze arhitektov začela delovati nova, slovenska delovna skupina Arhitektura in otroci.

Po mleko za dojenčka čez mejo!?
Če so Slovenci državo razveselili z večjo rodnostjo, jih to po drugi strani udari po žepu. Mnogi namreč vsak teden romajo v sosednjo Italijo ali Avstrijo po mleko v prahu, saj je čez mejo kar 70 odstotkov cenejše!

Iz porodne sobe na Šmarno goro
Ob letošnjem mednarodnem dnevu babic je sekcija medicinskih sester babic Slovenije organizirala že četrti pohod na Šmarno goro pri Ljubljani. Srečanja so se udeležile tudi babice iz drugih slovenskih krajev. Prijazno so poklepetale tudi z nami.

Umetne oploditve pod drobnogledom stroke
Odkar je svet pretresla novica, da je Američanka Nadya Suleman vseh svojih 14 otrok rodila s pomočjo umetne oploditve, si ameriška javnost in stroka vse pogosteje zastavljata vprašanje, ali bi morala biti zakonodaja na tem področju strožja.