Bibaleze.si

zbranost

Najstniki
25. 03. 2025 05.00

Zakaj najstniki težko ohranjajo koncentracijo?

Mnogi starši in učitelji opažajo, da imajo najstniki pogosto težave s pozornostjo in daljšo osredotočenostjo. Razlogi za to so številni in kompleksni, povezani pa so z biološkimi, psihološkimi in okoljskimi dejavniki. Razumevanje le-teh ter uvajanje ustreznih strategij lahko bistveno pripomoreta k boljšemu obvladovanju izzivov s koncentracijo. V nadaljevanju preverite, kako jih lahko pri tem podprete.

Nega in zdravje
10. 12. 2024 04.20

Kako prepoznati atopijski dermatitis?

Atopijske bolezni združuje to, da pri njih nastane vnetno dogajanje na mestu, kjer pride do stika alergena z imunskim sistemom osebe in posledično do imunskega odgovora telesa, ki se kaže v obliki alergijskih bolezni. Atopijski dermatitis je kronična srbeča vnetna kožna bolezen, ki se pojavlja v vseh starostnih obdobjih, pri dojenčkih, majhnih otrocih, mladostnikih in tudi odraslih. Ima jo od 15 do 20 odstotkov ljudi v razvitem svetu.

Šola in splet
30. 08. 2024 09.36

Kdaj naj se otrok odpravi spat ob vrnitvi v šolske klopi?

Pomanjkanje spanja lahko vpliva na zbranost otroka, njegove odločitve in počutje. Zato je pomembno, da se ob koncu počitnic poskrbi za zdrave spalne navade. A kdaj naj se otroci ob vrnitvi v šolske klopi odpravijo v posteljo? Smernice za spanje so pripravili na Nacionalnem inštitutu za zdravje.

Razvoj otroka
27. 06. 2024 05.00

Zato otrok še kar pleza po stolu, čeprav ste ga že stokrat opozorili

Še nerazviti možgani so odgovorni, da se vaš enoletnik ne zmore upreti plezanju po stolu, čeprav ste ga že stokrat opozorili. Prav zato je vaš malček tudi trmast in ima v vaših očeh nerazumske izpade, cepeta, kriči in se valja po tleh in prav zato je vaš šolar zasanjan in se včasih zdi, da ničesar ne sliši, vašega najstnika pa kar naenkrat vse vrže iz tira. Kako procesi v možganih vplivajo na obnašanje otrok in kaj bi morali starši vedeti o razvoju možganov, da bi lažje razumeli in da bi bili bolj potrpežljivi pri vzgoji, je pojasnila mag. Mojca Košič, pedagoginja montessori in avtorica knjige Montessori za starše.

Dojenček
04. 06. 2024 13.30

Spremembe na koži, zaradi katerih bi vas moralo skrbeti

Otroška koža je v osnovi sestavljena enako kot koža odraslega človeka, torej iz treh plasti: povrhnjice, usnjice in podkožja. Toda pomembno je poudariti, da je ob rojstvu za okoli 50 % tanjša in manj poraščena, obsega manjšo površino, povrhnjica in usnjica sta slabše povezani, manj so aktivne žleze znojnice in lojnice ter melanociti. Ta odstopanja se uskladijo nekje do sredine pubertete, v vmesnem času, še posebej v prvem letu življenja, pa se lahko na dojenčkovi koži pojavijo spremembe, ki jih je dobro poznati, da boste znali pravilno postopati, če se pojavijo.

Očkov kotiček
05. 06. 2023 05.00

Zelo pomembno je, da si očka vzame čas zase

Vijuganje med družinskimi obveznostmi, službo, skrbjo za partnerski odnos in vsem tistim, kar nam postreže življenje, zahteva veliko časa in energije. Ob vsem tem se marsikdo sprašuje, ali si je v današnjem tempu življenja sploh mogoče izboriti nekaj časa zase, spet drugi morda meni, da si je vzeti čas zase nekaj sebičnega. Pa je res? Oba starša, tako oče kot mati, potrebujeta čas, ki ga namenita izključno sebi, saj le izpolnjena in zadovoljna soustvarjata optimalno družinsko okolje za razvoj otrok. Tokrat se posvečamo predvsem očetom, ki seveda potrebujejo čas za hobije, občasno druženje s prijatelji in vse tisto, kar jih sprošča ter polni z dobro energijo.

Razvoj otroka
28. 11. 2022 09.08

Otroci ne potrebujejo milijon dejavnosti, temveč park, gozd in počitnice na vasi

Napredek tehnologije, prekomerno število obveznosti, hiter tempo življenja in pomanjkanje prostega časa vodijo v škodljive posledice za napredek in razvoj otroka. Tako učitelji kot tudi vzgojitelji in navsezadnje starši morajo poskrbeti za zadostno gibanje otrok na svežem zraku, je prepričan Ranko Rajović, specialist endokrinologije in ustanovitelj združenja Mensa Jugoslavije, danes Srbije.

Otroške sobe
11. 10. 2022 05.00

Kako urediti delovni prostor za otroka?

Šola je že v polnem zagonu in naši mali šolarji potrebujejo prostor za opravljanje šolskega dela, pa tudi za ustvarjanje. Zelo pomembno je, da temu prostoru namenimo poseben premislek, saj se mora otrok v njem počutiti sproščeno, hkrati pa mora prostor spodbujati delovno vzdušje.

5KA
11. 03. 2022 09.03

Učitelj Jaka Lipar: "Več znaš, več veljaš!"

"Biti učitelj mi pomeni vse. To je moje poslanstvo in v tem uživam. Vsakodnevno predajanje znanja malim junakom mi pomeni največ," nam je zaupal učitelj fizike Jaka Lipar in se pošalil: "Ne bom pozabil letošnje valete, saj sem za darilo prejel kar veliko drevo, in sicer lipo. Še dobro, da se ne pišem Hrastar." Pogovor z njim si lahko preberete v spodnjih vrsticah.

Razvoj otroka
12. 11. 2021 06.59

Nerojen otrok sliši zvoke že v maternici

Otroci že od malega čutijo glasbo. Že dojenčki se kot odgovor na glasbo zibajo in poskakujejo. Številni predšolski otroci si že izmišljujejo pesmice in si med igro nezavestno prepevajo. Osnovnošolski otroci začnejo peti v skupini, nekateri med njimi pa se tudi učiti igranja na glasbilo. Starejši otroci plešejo ob glasbi svojih najljubših skupin in s pomočjo glasbe sklepajo prijateljstva ter delijo občutke. Glasba vpliva na številna področja otrokovega razvoja – intelektualno, socialno, čustveno in kognitivno. Ima neposreden vpliv na razvoj motoričnih sposobnosti, pomaga pri učenju jezika in razvijanju stikov z drugimi. Poslušanje glasbe se svetuje tudi nosečnicam, saj nerojen otrok sliši zvoke že v maternici.

5KA
05. 10. 2021 08.07

Pogovarjajte se z otrokom o šoli

Predstavljamo vam pet korakov, s katerimi boste svojemu šolarju nekoliko olajšali letošnje šolsko leto.

Prosti čas
02. 02. 2021 08.05

Jana Krivec: Šah je koristen za razvoj vseh otrok

Otroci se ogromno naučijo prek igre, a med njimi prav gotovo izstopa šah, ki jih opremi z izjemnimi veščinami, kot so reševanje problemov, osredotočenost, vztrajnost in še in še. Šah je vse bolj priljubljen, a najboljše rezultate dosegajo tisti, ki so se s to kraljevsko igro spoznali že v svojem najzgodnejšem obdobju.

Šola in splet
11. 02. 2020 07.50

Ni nujno, da je najstnik len, če ima slabe ocene

Len, naveličan, zdolgočasen, neosredotočen, zadirčen, muhast ... Samo spal bi, igral računalniške igrice, deskal po spletu in se družil s prijatelji ... Šola mu je zadnja skrb na svetu. Besede, s katerimi marsikateri starši opisujejo svojega najstnika. Ampak, ali je res?

Prosti čas
12. 12. 2019 08.16

Fantastična prednovoletna zabava z otrokom

Če nimate varstva za otroka, če bodo na zabavi tudi drugi otroci, vzemite še vi svojega s sabo in se vsi skupaj poveselite v prednovoletnem času s prijatelji, sodelavci ali sorodniki. Da pa vam otrok ne bo ves čas govoril, da mu je dolgčas, je pomembno, da se na praznovanje pripravite vnaprej. Naredite takšen načrt, da se boste vsi imeli res fantastično. Urška Studen, magistrica zakonskih in družinskih študijev, vam polaga na srce, da ne pričakujte, da bo otrok ves čas pri miru, raje poskrbite za animacijo. Preberite si njene nasvete in uživajte na zabavi prav vsi družinski člani ne glede na starost.

Trači
27. 11. 2018 08.47

Uau, kako lepa nosečnica!

Nekdanja Bepopovka Tinkara je objavila fotografijo, ko je bila noseča s Floro. Zapis ob njej vam bo ogrel srce.

Oto
10. 05. 2018 08.02

Poskrbite, da bo imel otrok lep odnos do narave

Kakšen odnos bo imel otrok do narave in do živali, je odvisno od nas staršev. Če skrbite za okolje, veliko časa preživite v naravi, potem ste na dobri poti. Za vse velike ljubitelje narave pa imamo petkovo poslastico na OTO, ob 19.30: Skrivnostni varuhi gozda!

Novice
06. 09. 2016 08.22

Trije nasveti za lažje delo (domačih) nalog

Največ, kar lahko naučimo svoje otroke je, da je za reševanje nalog (in s tem tudi srečo in zadovoljstvo) odgovoren sam. Mi smo se to že naučili, priučili tekom življenja, pomembno je, da delovnost in odgovornost za dejanja prenesemo na svoje otroke že v zgodnjih letih.

Vse o prehrani
04. 05. 2016 08.20

10 živil, ki zmanjšujejo stres

Stres je resen problem zahodnega človeka, ki ne prizanese niti našim najmlajšim. Na žalost ga vse pogosteje povezujejo tudi z nastankom različnih obolenj. Dobra novica pa je ta, da lahko marsikaj storimo, da obvladujemo in zmanjšujemo učinke stresa.

Novice
06. 08. 2015 06.06

Toplotna obremenitev se bo stopnjevala, zato morate vedeti TO!

Na agenciji za okolje napovedujejo, da bo danes na Primorskem in v večjih mestih velika toplotna obremenitev, v prihodnjih dneh pa se bo toplotna obremenitev stopnjevala tudi drugod po državi. Visoke temperature vplivajo tudi na voznike, njihovo strpnost in zbranost, pa opozarjajo na javni agenciji za varnost prometa.

Vse o prehrani
16. 07. 2014 10.25

V vročih dneh primerna prehrana in dovolj tekočine

V vročih poletnih dneh moramo biti pozorni na to, da se primerno prehranjujemo in pijemo dovolj tekočine, je za STA dejal Matej Gregorič z Nacionalnega inštituta za javno zdravje. Več posegajmo po sadju in zelenjavi, mastne in težko prebavljive hrane pa naj bo manj, svetuje. Ustrezna prehrana izboljša delovanje našega organizma, pravi.

Družina in odnosi
16. 11. 2012 08.15

Zakaj je zajtrk tako zelo pomemben?

Vsi starši bi se morali zavedati pomena zajtrka – ne samo zaradi sebe, pač pa zaradi otrok. Zajtrk je najpomembnejši obrok, ki bi ga morali zaužiti vsi.

Najstniki
25. 06. 2014 10.47

Aktivno in varno preživljanje poletja

Ko konča šolska torba v kotu otroške sobe, večina otrok počitnice najraje preživi pred računalniškim ali televizijskim zaslonom. Letos naj bo drugače, spodbujajte jih, da se dobijo s prijatelji na igrišču in da jih preživijo kar se da aktivno. Pri tem pa ne smejo pozabiti na varnost!

Razvoj otroka
13. 10. 2010 14.55

RAZVOJ OTROKA: 10. mesec / 3. teden

LEP POZDRAV Z BIBALEZE.SI!

Razvoj otroka
13. 10. 2010 13.22

RAZVOJ OTROKA: 6. mesec / 4. teden

LEP POZDRAV Z BIBALEZE.SI!

Zdrav otrok
21. 08. 2010 10.46

Je vaš malček preobčutljiv na hrano?

Mnogi otroci so preobčutljivi in imajo alergije zaradi določenih živil. Eden od desetih pa trpi za hiperaktivnostjo, ki jo lahko poslabša nezdrava prehrana.

Malček
14. 04. 2009 12.29

Hrana za otrokove možgane

Tako kot vsi drugi deli telesa tudi možgani vašega otroka potrebujejo nego in hranjenje. Nekatera živila slabo vplivajo na delovanje možganov, obstaja pa mnogo živil, ki pomagajo otrokom zvišati učne sposobnosti.

Malček
01. 03. 2009 18.52

Zdravi obroki za naše najmlajše

Za dobro mentalno pozornost, stalen nivo energije in zbranost ni pomembno le, kaj otroci jedo, temveč tudi kdaj jedo. Malčki so posebej občutljivi na padce sladkorja v krvi, kar lahko vodi v spremenljivo razpoloženje, razdražljivost in slabšo pozornost.

Malček
28. 01. 2009 23.21

Mami, boli me glava!

Večina otrok spije premalo tekočine, še posebej ko so v vrtcu ali šoli. Zavedati se moramo, da je primerna hidracija za zbranost, razmišljanje in energijo enako pomembna kot uravnotežena prehrana!

Družina in odnosi
31. 10. 2008 12.17

Duhovnost vpliva na družinsko srečo?

V družini, kjer se vsaj eden ukvarja s kakršno koli obliko duhovnosti, kot je vadba joge, meditacija in podobno, vladata sreča in večje zadovoljstvo z življenjem, kaže nedavna ameriška raziskava.

Dojenček
16. 10. 2008 08.46

Igre z dojenčkom – 6. do 9. mesec

Pri šestih mesecih začne vaš dojenček odkrivati okolje. Pomagajte mu pri spoznavanju tega čudovitega, zanj povsem novega in razburljivega sveta.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863