zdrava navezanost

'Tako je prikupen, da bi ga kar pojedla'
Mnogi starši ob pogledu na svojega dojenčka občutijo, da je tako prikupen, da bi ga skoraj želeli pojesti. Ta nenavaden občutek ni le naključje, ampak ima globoke biološke in evolucijske korenine. Znanost pojasnjuje, zakaj nas poleg čustev, kot sta ljubezen in skrb, lahko spremlja tudi nenaden impulz, da bi dojenčka "ugriznili" ali "pojedli".

Znaki, da je otrok varno navezan na starše
Varna navezanost se oblikuje, ko starši otroku v trenutkih vznemirjenosti zagotavljajo stabilnost in varnost, mu omogočajo svobodno raziskovanje okolice in se odzovejo na otrokove potrebe po tolažbi in stiku. Starši, ki se zavedajo in dosledno odzivajo na subtilne znake in vedenje otroka, bodo bolj verjetno oblikovali varno navezanost. Kadar starši ali skrbniki niso dosledni pri svojih odzivih, pa so otroci dovzetni za razvoj ene izmed oblik nevarne navezanosti.

Vse o spolnosti v času nosečnosti
Pri nekaterih ženskah je čas nosečnosti tudi čas povečane želje po spolnosti.

Kakšne odnose tvorimo v partnerski zvezi in zakaj je tako?
Zakaj imamo takšen ali drugačen odnos s partnerjem, nam je na predavanju Ko se dvojina spremeni v množino, Izzivi v partnerskem odnosu, skušala prikazati Saša Golob, zakonska in družinska terapevtka, partnerica, mamica dveh deklic, starih tri in šest let. Pojasnila nam je, da se potreba po čustveni navezanosti začne že v otroštvu in ima to velik vpliv tudi kasneje v odrasli dobi.

Dojenčka 'hranimo' z ljubeznijo!
Otrok je obdarjen z nekaterim neznanimi sposobnostmi , ki bi nas lahko vodile v boljši svet. Če ga zares hočemo, potem moramo z ljubeznijo poskrbeti za razvoj teh skritih sposobnosti...