zdrave kosti

Želite zanositi? To sta idealen datum in ura
Če si želite zanositi, je zdaj pravi čas. Raziskave namreč kažejo, da je zimski čas najbolj ugoden, saj so otroci, spočeti v tem obdobju, pogosto najbolj zdravi. V članku boste izvedeli, kdaj je najboljši trenutek za spolni odnos, če želite povečati možnosti za zanositev.

Znaki, da se spopadate s hormonskim neravnovesjem
Veste, kaj je tisto, kar neposredno vpliva na vaše zdravje, razpoloženje, fizično moč, raven energije, motivacijo, libido, zadovoljstvo, vzdržljivost, dobro počutje, navezanost in navsezadnje na občutke ljubezni? Hormoni.

Tako lahko okrepite imunski sistem svojega malčka
V mrzlih dneh je izjemnega pomena okrepljen imunski sistem, ki se bo najverjetneje moral spopasti z raznimi virusi in prehladnimi obolenji. Zato je pomembno, da poskrbite za zadostno gibanje in raznoliko prehrano vseh družinskih članov, še posebej najmlajših.

Ali nosečnica lahko uživa kostanj?
Kostanj, priljubljena jesenska poslastica, znana po svojem sladkem okusu, je med tistimi živili, o katerih lahko nekatere nosečnice dvomijo. Torej ali lahko nosečnica uživa kostanj? Odgovor je seveda pritrdilen. Preverite, zakaj je kostanj lahko zdrav dodatek k nosečniški prehrani.

Se vaš otrok bori z debelostjo? Tako mu lahko pomagate
Ko otroci rastejo in se razvijajo, je povsem naravno, da pridobivajo na teži. Včasih je težko oceniti, ali otrok pridobiva preveč teže, saj se pri nekaterih otrocih dodatni kilogrami porazgubijo, ko se sčasoma raztegnejo v višino. A pri drugih otrocih se lahko prekomerno pridobivanje teže nadaljuje, kar lahko privede do debelosti. Neustrezna prehrana in prehranjevanje v prevelikih količinah sta ena najpomembnejših dejavnikov, ki prispevata k tej težavi. Kot starši ali skrbniki lahko pomembno prispevate k zdravju svojega otroka tako, da mu pomagate osvojiti zdrave prehranske navade, ki so ključne za ohranjanje primerne telesne teže.

Nujna živila, potrebna pri prehrani doječih mater
Dojenje je eno prehransko najzahtevnejših obdobij v življenju ženske. Doječe matere potrebujejo dodatne kalorije in hranila, da zagotovijo, da lahko njihovo telo proizvede ustrezno količino materinega mleka in pri tem ostane zdravo. Uravnotežena prehrana ne podpira samo zdravja matere, temveč zagotavlja tudi potrebna hranila za rast in razvoj otroka. A katera so tista živila, brez katerih v času dojenja ne gre? Preverite.

Zato bi nosečnice morale jesti fige
Nosečnost je posebno obdobje v življenju ženske in ohranjanje zdrave prehrane je ključnega pomena tako za mater kot za otroka. Fige so s svojo bogato prehransko vsebnostjo odličen dodatek k nosečniški prehrani. Tu pa je 10 razlogov, zakaj je lahko uživanje fig med nosečnostjo koristno.

Toliko kalorij pokurite med vsakodnevnim dojenjem
Dojenje ni samo dobro za vašega otroka, saj večina žensk ob tem pokuri nekaj dodatnih kalorij, kar lahko pomaga pri izgubi odvečnih kilogramov, zbranih med nosečnostjo. Pomembno pa je, da za zdravo hujšanje tekom dojenja in po porodu uživate raznoliko in zdravo hrano z več manjšimi obroki, predvsem pa zaužijete tudi zadostne količine tekočin.

Kaj, koliko in kako mora jesti nosečnica?
V obdobju nosečnosti ima pravilna prehrana ključno vlogo pri podpiranju zdravja in razvoja tako matere kot odraščajočega otroka. Uravnotežena prehrana, ki ustreza posebnim prehranskim potrebam med nosečnostjo, je bistvena tudi za dobro počutje. Preverite zdrave smernice prehranjevanja tekom nosečnosti.

Kalcij – bistveno hranilo v nosečnosti
Kalcij je zelo pomemben mineral za trdnost kosti. Med nosečnostjo pa ga je za rast in razvoj dojenčka še posebej treba zagotoviti v zadostnih količinah. V katerih živilih ga najdemo?

Skrivnost zdravega otroštva ...
Otroški svet je poln radovednosti, raziskovanja, a tudi rasti, razvoja in postavljanja temeljev za zdravo odraslost. Ključno je, da otrokom omogočimo optimalne pogoje za zdravje, ki so v veliki meri odvisni od prehrane in hranil, ki jih otrok zaužije ...

Poporodni simptomi, ki so lahko nevarni
Porod je za večino žensk kljub bolečinam ena najlepših izkušenj. Vendar pa včasih po porodu lahko pride do zapletov. Prav je, da se ženske pred porodom zavedajo tudi njegovih manj prijetnih posledic in se nanje nadvse dobro pripravijo.

Hrana, ki lahko poveča možnosti za zanositev in zdravo nosečnost
V obdobju, ko želimo zanositi in potem tudi v nosečnosti, raznolika in zdrava prehrana igra eno največjih vlog. Z uživanjem kakovostne hrane, ki vsebuje potrebna hranila, lahko namreč znatno povečamo možnosti zanositve, hkrati pa na drugi strani med nosečnostjo vplivamo na razvoj ploda in poznejše zdravje otroka.

To je ključnega pomena za zdrav razvoj otroka
Nosečnost je eno najlepših obdobij življenja, posvečeno pripravam na prihod dojenčka. V tem času bodoče mamice zavzeto gnezdijo in se založijo s tisoč dodatki, ki jih bo otrok morda potreboval, precej manj pozornosti pa namenjajo pravilni prehrani. Večina sicer upošteva smernice priporočenih ter odsvetovanih živil v nosečnosti, ne pa tudi njihove kakovosti. A prav ta bi morala biti glavno vodilo nosečniške prehrane, saj ima dolgoročni vpliv tako na mamico kot na otroka. A kje jo iskati? In kako vedeti, da gre res za kakovostna živila?

Poskrbite za zdravje otroka že danes
Vaš otrok bo zdrav in pripravljen na izzive, ki jih prinaša življenje, če boste začeli skrbeti za njegovo zdravje in razvoj že pred samim rojstvom.

Razlogov, zakaj bi ga morali uživati, je veliko
Da bodo malčki zrasli v velike in zdrave junake, je pomembno, da dnevno uživajo uravnoteženo prehrano, med katero sodijo tudi mleko in mlečni izdelki. Ti dajejo organizmu pomembne hranilne snovi, ki jih telo potrebuje za rast in razvoj. V nadaljevanju smo pripravili nekaj idej, kako jih lahko vključite v okusne obroke, ki jih bodo otroci z veseljem pojedli.

Tako lahko podprete otrokov imunski sistem
Večina otrok je prvem desetletju življenja vsaj malce izbirčna. Deloma je to povezano z odkrivanjem njihovih okusov, deloma z izražanjem lastne volje. Najbolj ob malčkovem zavračanju hrane vsekakor trpijo starši, saj se zavedajo, da je otroku v predšolskem obdobju treba zagotavljati čim bolj pestro, uravnoteženo prehrano, bogato z vitamini ter minerali. Toda kako to storiti, če je otrok neješč in izbirčen?

5 živil za izboljšanje plodnosti
Osnove zdrave prehrane so jasne, jesti je treba čim bolj nepredelano hrano, kot so polnovredna žita, sadje in zelenjavo, meso, mastne ribe in polnomastne mlečne izdelke brez dodanih sladkorjev. A poleg zdrave prehrane lahko svojemu telesu pomagamo tudi z dodajanjem določenih živil, ki jih ženske v določenem času v mesecu najbolj potrebujemo. Preverite.

Napaka, ki jo starši pogosto delamo
Starši se najbrž lahko strinjamo, da se je naša prehrana s prihodom otroka precej spremenila. Trudimo se prehranjevati redno, naši jedilniki pa temeljijo na kombinaciji raznovrstne, uravnotežene in zdrave hrane. Vse za to, da otroku zagotovimo vsa hranila, ki jih potrebuje za zdravo odraščanje. Žal pa pri tem pozabljamo na še eno, izjemno pomembno komponento zdravega prehranjevanja: preverite, katero!

Kaj storiti, če otrok ne mara mleka?
Mleko in mlečni izdelki so pomemben vir kalcija, ki pomaga, da otroci razvijejo močne kosti in zdrave zobe. Poleg tega je pomemben tudi za razvoj živčevja in delovanje mišic. A kaj storiti, če otrok zavrača mleko ali pa ga ne sme uživati zaradi alergije na mleko ali intolerance na laktozo? Preverite.

Tako boste pomagali hčerki odrasti v srečno žensko
Kaj je ključno pri vzgoji hčerke, da bo kot odrasla samozavestna, samozadostna, neodvisna ter da bo lahko razvila "zdravo" razmerje in poiskala dobrega partnerja? S kakšnimi besedami, obnašanjem, dejanji ji lahko starši pomagate? Svetuje zakonska in družinska terapevtka Barbara Holcman.

Razlogov, zakaj ga uživati, je veliko
Starši želimo otrokom ponuditi le najboljše ter poskrbeti, da bodo njihovi jedilniki kakovostni, uravnoteženi in pestri. Tako bodo naši malčki ostali zdravi ter zrasli v močne, samozavestne in odločne osebe. Pri tem se velikokrat znajdemo v dilemi, saj so določene skupine živil, kot so denimo mlečni izdelki, v javnosti deležne ogromnega razkola: nekateri pravijo, da so nepogrešljiv del otroške prehrane, spet drugi svarijo pred negativnimi posledicami, ki jih lahko povzročijo. Kdo ima (bolj) prav?

Živila, ki bi jih morali uživati v nosečnosti
Pravilna prehrana v obdobju nosečnosti je temelj za zdravje bodoče matere in otroka. Z uravnoteženo prehrano boste v času nosečnosti ostali zdravi, svojemu otroku pa boste na ta način nudili vsa hranila, ki jih potrebuje za razvoj.

Odlična ideja za bolj zdrave prigrizke za otroke
Veliko otrok obožuje pice, sendviče, toaste in druge tovrstne prigrizke, ki ne slovijo ravno kot najbolj zdrava izbira. Zato je priporočljivo, da jih uživajo zgolj občasno, še bolje pa je, da jih pripravite na bolj zdrav način. Določene sestavine lahko nadomestite z bolj zdravimi in recimo namesto belega kruha uporabite pirinega ali polnozrnatega, pri mesninah pa bodite pozorni, da vsebujejo malo maščob in so bogate z vitamini in minerali. Takšna sta recimo kuhan in pečen pršut, ki sta odličnega okusa in sta idealna izbira tudi med velikonočnimi prazniki.

Za mamice: naredite si šampon proti izpadanju las
Vsaka ženska bi si želela zdrave in močne lase, zato vam tokrat predstavljamo recept, s pomočjo katerega boste lahko ustvarile domač šampon, ki vam bo pri tem pomagal.

Tako bo najstnik bolj zdravo jedel
Najstniki, ki imajo obroke skupaj z družino, uživajo bolj zdravo hrano. Tudi ko so sami, večkrat posežejo po bolj zdravih živilih. Takšna je bila ugotovitev kanadskih raziskovalcev, ki so v študijo vključili tudi mlade odrasle, ki so še vedno živeli pri starših. Predlagajo, da ima družina skupen obrok vsaj enkrat tedensko. Še bolje je, če otroci sodelujejo pri pripravi.

Zdravi in osvežilni napitki za nosečnice
Zadostna hidracija telesa je v obdobju nosečnosti izjemno pomembna, zato vam predstavljamo nekaj idej za osvežilne in zdrave napitke, ki vas bodo navdušili.

8 zdravstvenih priporočil od nosečnosti do otrokovega 2. leta starosti
Obstaja nekaj splošnih zdravstvenih smernic, ki se jih je treba držati za zdrav razvoj in dobro počutje tako matere kot tudi otroka. Za katere smernice gre, preverite v spodnjih vrsticah.

December je najboljši mesec za zanositev
Začetek zime, natančneje december, naj bi bil najboljše obdobje za spočetje otroka, trdijo rezultati ene izmed študij. Glede na izsledke pa je nekoliko manj priporočljivo zanositi junija. Preverite, zakaj.

Vse to so znaki: zabuhle veke, srbečica, rdečica ...
Seneni nahod začne težave povzročati spomladi, še posebej aprila in maja, ko je cvetenje najintenzivnejše – čeprav lahko leska zacveti že sredi zime in preglavice povzroči tistim, ki so alergični na njen pelod. Ambrozija po drugi strani težave povzroča šele konec poletja. Sezona cvetenja je tako kar dolga. Specialistko pediatrije in alergologinjo smo vprašali, kako pomagati otroku.