zdravi odnosi

Sindrom "zlobnih deklic": Čustveno nasilje med deklicami in njegove posledice
Sindrom "zlobnih deklic" se vse pogosteje pojavlja v šolskem okolju, kjer je čustveno nasilje med odraščajočimi deklicami pogosto spregledano. Kljub temu, da je nasilje med otroki prisotno že dolgo, se danes vse bolj poudarja pomen prepoznavanja in obravnavanja različnih oblik nasilja, vključno s psihološkim. Manipulacija, posmehovanje, obrekovanje in izključevanje so le nekatere izmed oblik, ki jih lahko deklice doživijo med odraščanjem. V tem članku bomo raziskali vzroke za tovrstno vedenje ter poudarili, zakaj je vključitev staršev in šole ključnega pomena pri zaščiti žrtev.

7 stvari, ki se zgodijo, ko postaneš očka
Ko postanemo starši, se naš svet obrne za 360 stopinj. O tem, kakšne spremembe in novosti lahko pričakujete v vlogi novopečenega očeta, pa je iskreno spregovoril Ed Latimore, pisatelj in priljubljeni 'očka bloger'.

Stare vrednote, ki še vedno oblikujejo boljši svet
Svet se je v primerjavi s pred 20 ali 30 leti zelo spremenil. Spremenil pa se je tudi način, kako starši vzgajajo svoje otroke. A še vedno obstajajo dragocene in čudovite življenjske lekcije iz preteklosti, ki pomagajo pri oblikovanju lepšega sveta.

Najava o nosečnosti sprožila vroč pogovor o poznem materinstvu
Viralni video para, v katerem sta razkrila nosečnost, je sprožil pogovor o materinstvu v 40. letih. Kljub predsodkom in izrazu "geriatrična nosečnost" se vse več žensk odloča za otroke kasneje, saj napredek v medicini omogoča zdravo nosečnost tudi v tej starosti. Video poudarja, da starost ne bi smela biti ovira pri odločanju za materinstvo.

Mamice, skrb za lastno dobrobit koristi celotni družini
Starševstvo je eno najbolj zahtevnih, a tudi najbolj izpolnjujočih poslanstev. Mamice pogosto prevzamejo glavno vlogo pri skrbi za družino, pri tem pa mnogokrat pozabijo nase. A skrb za lastno dobrobit ni sebična – je ključnega pomena za zdravje in srečo celotne družine. Ko se mama počuti dobro, je bolje opremljena za izzive vsakdana in lahko svojim otrokom ter partnerju ponudi najboljšo različico sebe.

Otroci pogosto prekinejo odnos s starši, ki imajo te tri lastnosti
Prekinitev odnosa s starši je zelo kompleksen pojav. Ko se otroci odločijo oddaljiti od svojih staršev, to pogosto vključuje intenziven razmislek, težka čustva in vrsto dejavnikov, ki k temu prispevajo. Strokovnjaki trdijo, da obstajajo tri lastnosti staršev, zaradi katerih se otroci pogostokrat odločijo za prekinitev stikov.

Na skrivaj se že nekaj mesecev dobiva s sodelavko
Velikokrat se zgodi, da je družina na prvi pogled videti srečna. Zdravi otroci, starša z dobrimi zaposlitvami, urejene bivalne razmere, počitnice vsaj dvakrat v letu. Na prvi pogled popolna družina, ki uživa srečno in izpopolnjeno življenje. A le na zunaj. Partner, ki daje vtis skrbnega in odgovornega očeta ter moža, se že nekaj mesecev skrivaj dobiva s svojo novo sodelavko ...

Pevec na družinskem sprehodu ni niti za trenutek odložil telefona
Frontman skupine Muse Matt Bellamy in njegova žena, igralka Elle Evans, sta hčerko odpeljala na sprehod po Londonu. Pevec je ves čas telefoniral in se ni pustil motiti hčerki, ki je na vsak način želela njegovo pozornost.

Starševski nasveti enega najsrečnejših narodov na svetu
Ko je govora o sreči in osebni izpopolnjenosti, zadnjih nekaj let Nizozemci zavzemajo sam vrh lestvic. Zakaj je temu tako, na kakšen način so dosegli vsesplošno srečno počutje in kako vzgajajo svoje otroke v srečnejše odrasle?

Vas bo otrok udaril, če mu vzamete internet?
Nekoč smo otroci ob deževnih dneh brali stripe in knjige. Ali pa gledali v prazno. Danes številni otroci preživljajo popoldneve za ekranom. Nenadzorovani so lahko v zelo slabi družbi. Se zavedamo nevarnosti, ki prežijo nanje?

Porast psihosocialnih stisk pri otrocih je zaskrbljujoč
V zadnjih letih v Sloveniji narašča število stisk in izzivov pri otrocih in mladostnikih, na kar opozarjajo tudi pri Slovenski krovni zvezi za psihoterapijo (SKZP). "Zakaj je danes toliko potrebe po psihoterapevtskih storitvah, je vprašanje, ki si ga moramo resno zastavljati," pravi Ksenja Kos, predsednica Slovenske krovne zveze za psihoterapijo. Z njo smo se pogovarjali o tem, kaj bi nas moralo skrbeti in zakaj je tako pomembno, da nekaj naredimo tudi na tem področju.

Znaki, ki kažejo, da vas je vzgajala narcistična oseba
Odraščanje ob očetu ali materi, ki je narcis, zna imeti na posameznika dolgoročne posledice.

Jelena Đoković razkrila, kaj je ključno za srečno družino
Jelena Đoković, dolgoletna partnerka in žena svetovno znanega in priljubljenega tenisača Novaka Đokovića, s katerim imata skupaj dva otroka, sina Stefana in hčerko Taro, je razkrila ključne dejavnike, ki vplivajo na to, da je družina srečna.

Mama najstnice: 'Naša je tako jokala, da se mi je srce paralo. Nisem vedela, kako naj ji pomagam.'
Najstniško obdobje je z vidika čustev precej vihravo. Pod vplivom hormonov se odvijajo velike spremembe, ki v nekaterih primerih močno zamajejo tla pod nogami. Jeza, bes, sreča, radost – vsa našteta čutenja se v najstniku lahko odvijejo v zelo kratkem času, zato tudi pravimo, da so pri najstnikih zelo pogosta večja ali manjša čustvena nihanja.

Dominantne in nadzorujoče tašče: kako se lotiti tega odnosnega in družinskega izziva
Dominantne, kritične in nadzorujoče tašče imajo velik vpliv na naše družinsko življenje, a z zavedanjem lastne vrednosti, trdnim odnosom s partnerjem in potrpežljivostjo lahko najdemo načine za premagovanje vseh večjih frustracij. V nadaljevanju preverite, kaj je značilno za takšno taščo, kaj se skriva v ozadju njenega vedenja in kako se spopasti s tovrstnim izzivom.

Seznam pravil, ki jih mora upoštevati družina ob rojstvu dojenčka
Ob rojstvu dojenčka vsa družina in prijatelji občutijo nepopisno veselje in radost. Mnogokrat zaradi vzhičenosti pozabijo, da novopečena družinica potrebuje čas zase in trenutke, da se navadijo nove rutine in vsakdana. Zato je bodoča mamica v naprej sestavila seznam navodil, za katere želi da jih družina ob rojstvu dojenčka upošteva. Bi kaj dodali?

Kaj morate vedeti, če dojite v nosečnosti ali tandemu?
Dojenje zahteva veliko pozornosti in energije s strani mame. Še posebej pa, če še vedno dojimo prvega otroka, medtem ko smo noseči, ali pa če dojimo v tandemu, torej dva otroka istočasno. Več o teh dveh načinih dojenja pa bomo povedali v tokratnem članku.

'Družina pomeni občutek varnosti'
Kakšna je bila vaša izvirna družina? Ste v njej kaj pogrešali ali imate na otroštvo najlepše spomine? Družina je najosnovnejša celica, ki predstavlja temelj za vse, kar sledi v življenju. Predstavlja varno bazo, odskočno desko in vir ljubezni. Je najpomembnejši in najbolj dragocen dar. Ne pozabimo, da smo mi tisti, ki otroku gradimo temelje za njegovo prihodnost.

Tudi otroci si lahko zadajo novoletne zaobljube
Novoletne zaobljube so seznam želja in ciljev, ki si jih želimo izpolniti v obdobju naslednjega leta. In prav nič ne bo narobe, če si jih zadajo tudi vaši otroci. To bo imelo nanje kvečjemu pozitiven vpliv. Preverite, zakaj.

Duševne stiske staršev otrok s posebnimi potrebami: Izzivi in rešitve
Otroci s posebnimi potrebami prinašajo edinstvene občutke radosti, veselja in ljubezni, a hkrati tudi velike izzive v življenje svojih staršev. Skrb za otroka s posebnimi potrebami je lahko nagrajujoča izkušnja, vendar pa je hkrati lahko tudi zelo zahtevna in stresna. Starši se srečujejo z različnimi duševnimi stiskami, ki jih je pomembno prepoznati, razumeti in se z njimi spoprijeti.

Stvari, za katere se moramo zahvaliti staršem, dokler se še lahko
Starševstvo je čudovito, a lahko predstavlja tudi precejšen izziv. Je zelo odgovorno, zahteva veliko prilagajanja in odrekanja. Verjamemo, da je večina staršev najbolj srečnih, ko vidijo, da je njihov otrok zrasel v dobrega človeka. Drage mamice in očki vseh starosti, to je za vas ...

Oče in sin – kako izboljšati komunikacijo in medsebojni odnos?
Odnos med očetom in sinom je lahko nekaj najlepšega na svetu, lahko pa je tudi zelo zapleten. Med sinom in očetom lahko pride do nehotene tekmovalnosti, hkrati pa se kljub želji po boljšem odnosu lahko začneta v obdobju adolescence oddaljevati drug od drugega. Kako ukrepati in doseči boljšo komunikacijo in medsebojni odnos? Za vas imamo nekaj nasvetov.

Izpoved mame: 'Ko te fizično boli, ker ti je tako hudo'
Tako se je naše skupno popotovanje zares začelo. Namesto po treh dneh smo prišli iz bolnice po dobrem mesecu, ampak važno, da smo prišli. Še nekaj časa smo ostali pri moji mami, ker sem se predvsem jaz tako počutila bolj varno. Z možem sva bila oba tako mlada, tako neizkušena, vse je bilo tako novo, nepoznano, razburljivo in strašno hkrati, da je bil vonj domačnosti varen pristan, ki me je tolažil, da bo vse v redu. Nemir v meni je rastel in prav tako v možu.

Odkrit pogovor o poplavah zdravi pretresenega otroškega duha
Živimo, udobno v svojem svetu, prepričani, da nas nič ne more presenetiti in pretresti našega malega sveta. In potem pride veter, odkriva strehe, podira drevesa, rastlinjake in smetnjake. Nato pride dež, ogromno njega in skupaj z njim poplave ter zemeljski plazovi. In kar naenkrat ugotoviš, da nisi vsemogočen, varen v svoji trdnjavi, ki si si jo zgradil na tem svetu. Ampak, da si še kako ranljiv. V trenutku ti lahko narava izbriše vse, kar si do sedaj zgradil in ustvaril. Pet minut in vse je izbrisano ali zapacano. Ostanejo le ruševine.

Jure Marolt: 'Zdi se mi, da otroci dajejo smisel mojemu življenju'
Višnja, Zarja in Voranc so trije razigrani otroci družine Marolt. Z njunim očetom, Juretom Maroltom, Instagram očkom, ki svoj pogled na družino javno izpostavlja tudi v svojem blogu pod naslovom Ljubki nesmisel, smo se pogovarjali o družinskem življenju. Zaupal nam je, kaj najraje počne skupaj z otroki, katere vrednote jim želi predati in tudi o tem, da imajo očki slabe dneve in nič ni narobe, če se takrat odmaknejo stran in si vzamejo trenutek zase.

'Nikoli več v življenju niti najmanj ne dvomim, kaj je na prvem mestu'
Joj, kako pogosto se v svojem vsakdanjiku zavem, da sem zdaj pa res, ampak čisto zares, ena prava mamasta mama.

'Da, občasno še vsi trije spijo pri nama'
Naša zakonska postelja je na srečo dovolj velika, da se lahko na njej občasno vsi nagnetemo. Odkar imava otroke, ni več najina, temveč je naša.

Sestre skrbijo za to, da družina ostaja povezana
Številne raziskave so dokazale dobrobiti tega, da ima človek v življenju vsaj eno sestro. Ko boste prebrali ugotovitve znanstvenikov, boste takoj manj jezni na svojo sestro in bolj hvaležni, da jo imate v svojem življenju.

MaMaMija: 'Tako drugačno je moje življenje, odkar sem mamica'
Kot mamica spoštujem in končno razumem pomen tišine. Cenim, če lahko (sede) spijem vročo kavo in če se oprham brez predrznih vdorov v kopalnico z "nujnimi" vprašanji. Blazno vesela sem, če lahko v kosu in brez prekinitev preberem pet (kratkih) stavkov v knjigi in prespana noč mi pomeni vsaj pet ur neprekinjenega spanca. A že zdaj vem, da si bom nekoč nostalgično močno, močno želela, da bi me nekdo znova tisočkrat na sekundo poklical mami.

Čustveno partnerstvo: Ko starši iščejo čustveno podporo pri otroku
Pri čustvenem partnerstvu gre za družinsko dinamiko, kjer eden od staršev (lahko tudi oba) išče čustveno podporo pri otroku. Zdravih razmejitev v takšnem sistemu ni, saj otrok nezavedno postane del starševskega sveta in prevzame vlogo tolažnika, podpornika.