zdravje žensk

'Razmišljam o otrocih v prihodnosti in me je strah, kako bo'
Sara, 23-letna študentka, se spopada z endometriozo, boleznijo, ki ji vsakodnevno spreminja življenje. V pogovoru z nami je delila svojo izkušnjo in nasvete, kako se spopasti z bolečino, čeprav je niso vedno jemali resno.

4 stvari, ki jih mame po carskem rezu nočejo slišati
April kot mesec ozaveščanja o carskem rezu spodbuja odprto in iskreno razpravo o tem načinu poroda. Pomembno je, da so bodoče matere dobro informirane o vseh možnostih in da se odločijo za tisto, kar je najboljše za njih in njihove otroke.

Zaščitite svoje najstnike: Razumevanje pasti in izzivov digitalnega sveta
V svetu, kjer najstniki preživijo velik del svojega časa na spletu, je pomembno, da jim nudimo podporo in razumevanje. Mladi so posebej ranljivi za spletne nevarnosti, kot so nasilje in škodljiva vsebina.

Sekundarna neplodnost: Zakaj je težko zanositi po prvem otroku?
O sekundarni neplodnosti govorimo, če je par v preteklosti že spočel otroka, a ponovna zanositev ni uspešna. Nezmožnost zanositve po prvem otroku pa doleti veliko več parov, kot si morebiti predstavljate: sekundarna neplodnost namreč predstavlja kar 60 odstotkov primerov neplodnosti.

Po vseh teh letih iskanja odgovora sem končno izvedela, kaj je narobe z mojim telesom
Kljub bolečinam in drugim simptomom, ki so se začeli že v najstniških letih, je 32-letna Lucija diagnozo endometrioze dobila šele leta 2022 med posegom na Onkološkem inštitutu. Zdaj se sooča z zdravljenjem, ki vključuje prehranske spremembe, hormonsko terapijo in druge načine lajšanja simptomov. Svojo izkušnjo deli z namenom ozaveščanja o endometriozi in spodbujanja žensk, da vztrajajo pri iskanju pomoči.

Zato je spanje na hrbtu v nosečnosti nevarno
Spanje na hrbtu lahko pri nosečnicah, ki so v zadnjem tromesečju, povzroči velike bolečine v križu, nadležne hemoroide, utrujenost, vrtoglavico, slabo prebavo ter slab krvni obtok, kar pomeni manj hrane in kisika tudi za vašega še nerojenega otročička. Spanje na hrbtu pa lahko povzroči tudi spontani splav, zato se ga v obdobju nosečnosti močno odsvetuje.

7 zlata vrednih nasvetov za vzgojo fantka
Vzgajanje sina je velika odgovornost, ki vključuje oblikovanje mladega fanta v poštenega, odgovornega, sočutnega in razgledanega moškega. Dobra in primerna vzgoja pa je ključna tudi za ustvarjanje boljše družbe. Kako torej vzgajati sina? Za vas smo pripravili sedem zlata vrednih nasvetov, s katerimi boste svojega fantka usmerili na pravo pot.

Negativen trend rojstev v Sloveniji se nadaljuje
Manjše število rojstev je predvsem posledica zmanjševanja števila žensk v rodni dobi, ob tem pa splošna rodnost ostaja razmeroma stabilna, čeprav se tudi rahlo znižuje.

Pravica do posteljice: medicinski odpadek ali simbol življenja?
Posteljica, ki med nosečnostjo omogoča povezavo med materjo in plodom, po porodu izgubi svojo funkcijo. Po slovenskih predpisih se obravnava kot medicinski odpadek, zato je porodnišnice ne smejo izročiti porodnicam, kar odpira razprave, ali bi morale imeti porodnice pravico odločati o njeni uporabi.

Razbijamo tabuje: samozadovoljevanje v nosečnosti
Samozadovoljevanje je nekaj naravnega, a se kljub temu zdi, da je ta tema (tudi v času nosečnosti) še vedno precejšen tabu. Mnoge ženske se sprašujejo, ali je v tem obdobju samozadovoljevanje varno ali morebiti predstavlja celo tveganje za njihovo zdravje in razvoj otroka. Odgovor je preprost – samozadovoljevanje ni škodljivo, vseeno pa obstajajo določeni zadržki v primeru, ko je nosečnost visoko tvegana. Preverite, kdaj je potrebna previdnost in kakšne so prednosti samozadovoljevanja v tem obdobju.

Načrtujete nosečnost po 30. letu starosti? To so prednosti in slabosti
Če razmišljate o tem, da bi postali mama po 30. letu starosti, je tu nekaj dejstev, ki vam bodo olajšala to odločitev.

Kdaj je čas za prvi ginekološki pregled?
Veliko staršev deklic, ki počasi prehajajo v obdobje pubertete, se verjetno sprašuje, kako načeti temo o spolnosti in kdaj je čas za prvi ginekološki pregled. Za vas smo pripravili nekaj odgovorov na to temo.

Sami vzgajate otroke in imate občutek, da ne zmorete več?
Vzgoja otroka je ena najlepših izkušenj v življenju, a hkrati tudi ena najzahtevnejših. Ko se mati zaradi takšnih ali drugačnih razlogov znajde v situaciji, ko mora otroka vzgajati sama, pa je to še toliko težje in zahtevnejše. Starši, ki otroke vzgajajo sami, bodisi po izbiri ali okoliščinah, utelešajo globoko obliko poguma, ljubezni in odločnosti. Kako se soočiti z vsemi izzivi?

Prvi tedni z novorojenčkom: To svetuje psiholog
Obdobje novorojenčka je težka faza starševstva. Da bi bilo čim lažje, vam ponujamo nekaj nasvetov psihologa, ki vam lahko pomagajo v prvih tednih z dojenčkom.

Delovanje ščitnice v nosečnosti je ključno za razvoj ploda
Neustrezno delovanje ščitnice se največkrat pojavi pri ženskah, starih med 30 in 40 let. Pogoste so torej ravno pri ženskah v rodni dobi, kar pomeni, da se lahko pojavijo pred zanositvijo in med nosečnostjo, sprožilec pa je lahko tudi porod.

Moški je bolj zdrav v zakonu, kjer mu žena ukazuje
Nedavna študija je pokazala, da imajo moški, ki so v "slabih" zakonih, manjše tveganje za sladkorno bolezen kot moški, ki so v srečnih zakonih.

Sin Eve Longorie vse bolj podoben svoji slavni mami
Priljubljena ameriška igralka Eva Longoria pogosto deli vesele trenutke s svojim simpatičnim sinom Santiagom.

Kakšen je priporočljiv razmik med dvema nosečnostima?
Vsaka nosečnost je naporna za telo nosečnice, zato je pomembno, da si vzamemo dovolj časa za okrevanje, predvsem pa, da se popolnoma regeneriramo. Vsekakor je odločitev vaša, vendar pa je priporočljivo upoštevati tudi nasvete in mnenja strokovnjakov.

Kdaj je za žensko najprimernejše imeti prvega otroka?
Če ste v reproduktivni dobi in se sprašujete, katera leta so najprimernejša za rojstvo otroka, vam znanstveniki v spodnjih vrsticah ponujajo nekaj odgovorov.

Kakšne spremembe se zgodijo v prvih treh mesecih nosečnosti?
Ste noseči ali pa to načrtujete? Preberite, kaj lahko pričakujete v prvih mesecih nosečnosti in kateri so prvi simptomi, ki vam bodo razkrili, da pod vašim srcem bije še eno drobceno srce.

Razbijamo mite: je menstruacija v 21. stoletju še vedno tabu?
V življenju vsake matere, ki ima odraščajočo hčer, nastopi čas za pogovor o menstruaciji. In čeprav se to zdi tema, ki je za marsikoga povsem samoumevna in naravna, je v današnjem času ponekod še vedno povezana z občutki globokega sramu in nelagodja. Preverite, kdaj, kako in zakaj je pomembno s hčerjo načeti pogovor o menstruaciji in čemu se izogibati.

10 najpogostejših napak, ki jih počnete, ko načrtujete nosečnost
V želji, da bi jim čim prej uspelo zanositi, pari počnejo vrsto napak, ki lahko negativno vplivajo na uspešno zanositev. Preverite, za katere napake gre.

To je drugi najpogostejši vzrok smrti pri otrocih
Za rakom letno zboli okrog 15.000 Slovenk in Slovencev. Med njimi je skoraj 8.000 moških, več kot 7.000 žensk ter od 70 do 80 otrok. Slednji so zaradi bolezni običajno prikrajšani za pomemben del otroštva in mladosti, zato je pomembno, da smo jim v oporo in jim pomagamo, kolikor je v danih okoliščinah pač mogoče. Izjemno pomembno vlogo pri tem imajo Junaki 3. nadstropja, društvo staršev otrok, obolelih za rakom, ki se trudi izboljšati življenja otrok z rakom in njihovih družin. Na srečo pri tem niso sami ...

Katera kontracepcija je najbolj primerna za obdobje po porodu?
Razmišljanje o možnostih kontracepcije po porodu igra velik pomen za zdravje in počutje ženske. Na nekaj najpogostejših vprašanj na to temo pa nam je pomagal odgovoriti ginekolog Mišo Rajić, dr. med., spec. gin. in por., spec. spolne medicine.

Kako poteka okrevanje po carskem rezu?
Življenje doma po carskem rezu je lahko v prvih tednih precej zahtevno. Kaj lahko pričakujete?

Zato pomanjkanje železa bolj ogroža zdravje žensk kot moških
Mnoge ženske ne dobijo dovolj železa s svojo prehrano. Preberite, zakaj je zdravje žensk odvisno od rednega uživanja živil, bogatih z železom.

Kdaj smo zares pripravljeni na otroka?
Vsak si prej ali slej začne postavljati vprašanja, ali sem pripravljen na otroka, kako bo to spremenilo moje življenje, kaj me čaka ... In dobro je vedeti, da je odgovor na zadnje vprašanje – marsikaj.

Vse o diastazi rektusov – razmiku trebušnih mišic
Vse o diastazi rektusov – razmiku trebušnih mišic, ki ga imajo skoraj vse, ki so rodile. Vseeno pa se o njem (pre)malo govori, eni o njem šepetajo, drugi ga celo označujejo za tabu temo. Pogovor z Darijo Šćepanović, eno največjih strokovnjakinj.

Odkrili zanimivo prednost nosečnosti po 35. letu
Popolnoma običajno je postalo, da rojevajo tudi ženske v poznejših letih, kljub temu, da naj bi bila takrat nosečnost bolj rizična. Raziskave pa so pokazale, da pozna nosečnost lahko pozitivno vpliva na duševno zdravje matere, poleg tega lahko poveča tudi možganske moči.

Tri od štirih žensk pravijo, da se počutijo 'nevidne', odkar imajo otroke
Občutek, da vas ne cenijo, ne priznavajo, ne vidijo ... vam je poznan?