Bibaleze.si

zdravje matere

Za mami
03. 04. 2025 10.59

4 stvari, ki jih mame po carskem rezu nočejo slišati

April kot mesec ozaveščanja o carskem rezu spodbuja odprto in iskreno razpravo o tem načinu poroda. Pomembno je, da so bodoče matere dobro informirane o vseh možnostih in da se odločijo za tisto, kar je najboljše za njih in njihove otroke.

Nosečnost
02. 04. 2025 14.12

Vse o zastoju rasti plodu v maternici

Zastoj rasti plodu v maternici je eden od najpogostejših vzrokov za obolevnost oziroma umrljivost plodu. O tem govorimo, kadar v nosečnosti ocenijo nizko težo otroka glede na krivuljo, ki kaže razporeditev porodnih tež v določeni starosti.

Resnične zgodbe
19. 01. 2025 05.00

Zgodba ženske, ki obžaluje pozno materinstvo

Pozno materinstvo je vse pogostejša odločitev, ki prinaša tako prednosti kot izzive. Rachel Rigby, 53-letna ženska, je pred skoraj šestimi leti postala mati hčerke Anne. Kljub temu da je hčerka velik blagoslov, pa se Rachel vsakodnevno sooča s težavami, ki jih prinašajo leta in zdravstvene ovire, ki vplivajo na njeno sposobnost, da bi sledila hčerkinemu tempu.

Svet slavnih
18. 01. 2025 05.00

"Počutila sem se, kot da umiram": zvezdnica o paničnem napadu po porodu

Materinstvo prinaša ne le brezmejno ljubezen, temveč tudi številne izzive, ki jih pogosto skrivamo pred svetom. Poleg sreče se mnoge mame srečujejo z izčrpanostjo, tesnobo in občutkom osamljenosti. Priznanje teh težav je ključno, saj pomaga odpravljati stigme in spodbuja podporo, ki jo mame potrebujejo.

Zanositev
08. 01. 2025 05.00

Kdaj je najboljši čas za naslednjega otroka?

Ste si vedno želeli velike družine in majhne razlike med starostmi otrok? Skoraj idealno je videti brate in sestre, ki se med seboj razumejo, so pravi prijatelji in zavezniki, vendar to doseči ni vedno tako lahko. Ko ženska otroka nosi 9 mesecev v svojem telesu in doživi porod ter prvo leto po rojstvu, se zave, da stvari le niso tako enostavne. Kdaj pa naj bi bil najbolj primeren čas za naslednjega otroka?

Porodne zgodbe
03. 01. 2025 05.00

Mamice, zaščitite prve trenutke

Mamicam po porodu je pomembno, da imajo svoj čas za prvi stik z otrokom, brez motenj. To omogoča čustveno povezovanje, ki je ključno za zdravje tako matere kot otroka. Kaj pa, ko temu ni tako. Neprijetna zgodba novopečene mamice odmeva na spletu.

Nosečnost
30. 12. 2024 05.00

Prelomna študija: Nov način zdravljenja preeklampsije

Preeklampsija je nosečniško stanje, ki se kaže z visokim krvnim tlakom in lahko ogrozi zdravje matere in otroka. Nova študija tega stanja pa ima potencial, da revolucionira zdravljenje preeklampsije, in sicer s predstavitvijo novega pristopa zdravljenja, ki bi lahko spremenil način obravnave te nosečniške bolezni.

Družina in odnosi
20. 12. 2024 05.00

Zakaj je za mnoge matere december eden najbolj stresnih mesecev leta?

Zadnji mesec v letu si pogosto predstavljamo kot čas veselja, druženja in številnih praznovanj. Pa vendar lahko nekaterim materam ta čas predstavlja tudi izjemen stres, saj poleg spretnega žongliranja med skrbjo za družino in obveznostmi na delu načrtujejo še družinska srečanja, nakupujejo darila ter postorijo še vse tisto nepredvideno, kar prinese vsakdan. A kdo pravi, da bi moralo biti vedno tako? S poglobljenim razumevanjem korenin tega stresa in usvajanjem učinkovitih strategij obvladovanja lahko ta čas preživite nekoliko lažje in bolj sproščeno.

Prehrana
17. 12. 2024 04.58

Kako prilagoditi prehrano glede na starost dojenčka?

Ker je uvajanje goste hrane pri dojenčku za marsikaterega starša stresno, smo za vas pripravili smernice prehranjevanja in uvajanja goste hrane, ki vam bodo pomagale pri prilagoditvi prehrane vašega dojenčka glede na njegovo starost.

Zdrav otrok
14. 12. 2024 04.51

3 stvari, ki jih otroci podedujejo izključno od matere

Očetovi geni v tej situaciji naj ne bi igrali pomembne vloge v pri otroku.

Fit in zdravje
12. 12. 2024 04.47

Neverjetni učinki in prednosti pilatesa za nosečnice

Pilates s svojo osredotočenostjo na nežne, a učinkovite gibe, nadzorovano dihanje in moč jedra zagotavlja bodočim materam varen in spodbuden način, da ostanejo aktivne med nosečnostjo, hkrati pa jim nudi številne prednosti in blagodejne učinke.

Očkov kotiček
12. 12. 2024 04.47

Tudi zdravje očeta lahko vpliva na nosečnost

Ko gre za nosečnost, se velik pomen pripisuje zdravju matere, saj dojenček raste v njenem telesu. Vedno se domneva, da se delo očeta konča z oploditvijo. Genetika pa ima drugačna predvidenja, saj v posteljici prevladujejo očetovi geni.

Porod
06. 12. 2024 04.00

Pravica do posteljice: medicinski odpadek ali simbol življenja?

Posteljica, ki med nosečnostjo omogoča povezavo med materjo in plodom, po porodu izgubi svojo funkcijo. Po slovenskih predpisih se obravnava kot medicinski odpadek, zato je porodnišnice ne smejo izročiti porodnicam, kar odpira razprave, ali bi morale imeti porodnice pravico odločati o njeni uporabi.

Zdrav otrok
23. 11. 2024 05.00

Zato jeseni in pozimi priporočajo dodajanje vitamina D

Naši dedki, babice, očetje in mame so bili veliko več zunaj in so imeli manj težav z vitaminom D. Danes večino časa preživimo med štirimi stenami in raziskave so pokazale pomanjkanje pomembnega vitamina tudi pri slovenskih otrocih.

Zanositev
21. 11. 2024 03.15

Načrtujete nosečnost po 30. letu starosti? To so prednosti in slabosti

Če razmišljate o tem, da bi postali mama po 30. letu starosti, je tu nekaj dejstev, ki vam bodo olajšala to odločitev.

Instagram
17. 11. 2024 02.15

Mamice, ki redno vadijo, so bolj samozavestne

Zakaj sta miganje in telovadba pomembna že od samega začetka? Kaj z redno vadbo pridobijo dojenčki in kaj njihove matere? Kakšne so prednosti telovadbe in kakšne so lahko posledice nepravilnega izvajanja vaj? O vsem tem smo se pogovarjali z Nino V. Pečnik, certificirano inštruktorico za masažo dojenčkov z mednarodno licenco IAIM, certificirano inštruktorico za masažo otrok z mednarodno licenco MISP in certificirano inštruktorico joge za otroke (YAI), certificirano vaditeljico varne vadbe za mamice in dojenčke, BFM praktikantko, predavateljico v šoli za starše in organizatorko uspešnih mednarodnih strokovnih seminarjev za inštruktorje.

Nosečnost
29. 10. 2024 05.00

Šok, krivda, neuspeh, jeza ...: 'Imela sem carski rez.'

Včasih se zgodi, da vaginalni porod zaradi najrazličnejših zdravstvenih ali drugih razlogov ni mogoč. Takrat se zdravniki odločijo za carski rez, ki je lahko urgenten ali vnaprej določen. Z vidika čustvovanja lahko ženska po posegu doživlja širok spekter občutij, zato je potrebna celostna podpora partnerja in bližnjih.

Družina in odnosi
22. 10. 2024 05.00

Za vse supermame, ki ste same z otrokom

Strah, krivda, osamljenost in dvom. Vse to so občutja, ki lahko starša, ki vzgaja sam, pahnejo v hudo stisko. In ko ste enkrat tam, kako se izkopati iz težav? O tem z izkušeno terapevtko in mediatorko Moniko Erjavec Bizjak.

Nosečnost
19. 10. 2024 03.15

Kaj, če nosečnica pade in se udari?

Vsak lahko pade, se udari in poškoduje. Če pa je padec v nosečnosti, je lahko razlog za večjo skrb, saj je poleg nosečnice tveganje tudi za še nerojenega otročka. V Porodnišnici Postojna so pojasnili, kaj je dobro vedeti, če se zgodi nezgoda, in kdaj je smiselno obiskati ginekologa.

Prehrana v nosečnosti
10. 10. 2024 02.00

Ali nosečnica lahko uživa kostanj?

Kostanj, priljubljena jesenska poslastica, znana po svojem sladkem okusu, je med tistimi živili, o katerih lahko nekatere nosečnice dvomijo. Torej ali lahko nosečnica uživa kostanj? Odgovor je seveda pritrdilen. Preverite, zakaj je kostanj lahko zdrav dodatek k nosečniški prehrani.

Zdrava nosečnica
07. 10. 2024 04.00

Vnetje sinusov v nosečnosti – kakšni so simptomi, kako poteka zdravljenje?

Najpogosteje je vnetje sinusov posledica virusnih in bakterijskih okužb. A kako se lotiti zdravljenja, če se to zgodi v nosečnosti? Preverite.

Družina in odnosi
02. 10. 2024 05.00

Sami vzgajate otroke in imate občutek, da ne zmorete več?

Vzgoja otroka je ena najlepših izkušenj v življenju, a hkrati tudi ena najzahtevnejših. Ko se mati zaradi takšnih ali drugačnih razlogov znajde v situaciji, ko mora otroka vzgajati sama, pa je to še toliko težje in zahtevnejše. Starši, ki otroke vzgajajo sami, bodisi po izbiri ali okoliščinah, utelešajo globoko obliko poguma, ljubezni in odločnosti. Kako se soočiti z vsemi izzivi?

Dojenček
27. 09. 2024 03.00

Prvi tedni z novorojenčkom: To svetuje psiholog

Obdobje novorojenčka je težka faza starševstva. Da bi bilo čim lažje, vam ponujamo nekaj nasvetov psihologa, ki vam lahko pomagajo v prvih tednih z dojenčkom.

Novice
27. 09. 2024 01.00

Več kot 70 odstotkov mam se primerja z vplivnicami

Platforme, kot so Instagram, YouTube in TikTok, so polne vplivnežev, ki prikazujejo idealizirano različico materinstva. Te vplivne mame delijo čudovito urejene fotografije, zgodbe iz svojega vsakdanjega življenja in nasvete o starševstvu, modi, dobrem počutju in celo skrbi zase. Čeprav te objave lahko marsikoga navdihnejo, pa prispevajo tudi k naraščajočemu problemu: matere se vse bolj primerjajo z nerealnimi podobami in življenji vplivnic.

Nosečnost
26. 09. 2024 02.00

Rizična nosečnost je lahko nevarna za otroka in mater

Med rizične nosečnosti spadajo tiste vrste nosečnosti, ki lahko zaradi različnih dejavnikov povečajo možnost zapletov tako za mater kot za otroka. Bistvenega pomena je, da se dobro informirate o tveganjih in zapletih, ki se lahko zgodijo med visoko tvegano nosečnostjo in da upoštevate preventivne ukrepe.

Dojenje
23. 09. 2024 05.00

Nujna živila, potrebna pri prehrani doječih mater

Dojenje je eno prehransko najzahtevnejših obdobij v življenju ženske. Doječe matere potrebujejo dodatne kalorije in hranila, da zagotovijo, da lahko njihovo telo proizvede ustrezno količino materinega mleka in pri tem ostane zdravo. Uravnotežena prehrana ne podpira samo zdravja matere, temveč zagotavlja tudi potrebna hranila za rast in razvoj otroka. A katera so tista živila, brez katerih v času dojenja ne gre? Preverite.

Zdrava nosečnica
22. 09. 2024 05.00

Delovanje ščitnice v nosečnosti je ključno za razvoj ploda

Neustrezno delovanje ščitnice se največkrat pojavi pri ženskah, starih med 30 in 40 let. Pogoste so torej ravno pri ženskah v rodni dobi, kar pomeni, da se lahko pojavijo pred zanositvijo in med nosečnostjo, sprožilec pa je lahko tudi porod.

Zdrav otrok
21. 09. 2024 04.15

Kako se lahko izognemo okužbi z rotavirusi?

V Sloveniji je v zadnjih letih zaradi rotavirusne okužbe zdravljenje v bolnišnici potrebovalo povprečno letno več kot 800 otrok, mlajših od pet let. Po izračunih pa je še trikrat več otrok bolezen prebolelo v domači oskrbi, pod nadzorom pediatra. Preverite, kakšni so ukrepi za preprečevanje bolezni.

Družina in odnosi
19. 09. 2024 04.30

Med mladimi starši vse več težav z duševnim zdravjem

V zadnjih letih so težave z duševnim zdravjem v številnih demografskih skupinah v porastu, skupina, ki je še posebej prizadeta, pa so mladi starši. Pritisk, da je treba uravnotežiti delo, družino in družbena pričakovanja, skupaj s finančno negotovostjo, socialno izolacijo in vedno prisotnim vplivom družbenih medijev, ustvarja popolno nevihto za čustvene in psihološke boje.

Porod
18. 09. 2024 03.30

Zato je dobro počakati s prerezom popkovine

Nekoč so tako delale že naše babice. Vmes je bilo obdobje hitrega in takojšnjega prereza popkovine, danes pa v vseh slovenskih porodnišnicah počakajo na konec utripa, če je le mogoče. Zakaj je pomembno, da je ne prerežemo takoj, je razložila izkušena obporodna spremljevalka Špela Peternel, pozitivne učinke pa so pokazale tudi raziskave.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863