zdravniško

To morate vedeti, preden dojenčku ponudite jajce
Nameravate uvesti jajca v otrokovo prehrano? Navajamo zdravstvena tveganja, ki jih lahko ta odločitev prinese in ključni nasveti za varno uvajanje tega živila v otrokovo prehrano.

Laringitis pri otroku - simptomi in zdravljenje
Laringitis je eno zmed najpogostejših obolenj. Da bi lažje razumeli vzroke, prepoznali simptome in vedeli, kdaj je potrebno z otrokom do zdravnika, smo se pogovarjali z Matejo Avsec, dipl. medicinsko sestro.

Simptomi, ki jih v nosečnosti ne smete spregledati
Nosečnost je zelo lepo obdobje v življenju ženske in para. Polno je veselega pričakovanja, ljubezni in topline. Vendar pa gre včasih lahko tudi kaj narobe. Največ izgub nosečnosti se zgodi v prvem trimesečju. Bodite pozorni na naslednje znake.

Na šolah zaradi preverjanja znanja več pritiskov staršev in stisk učencev
Prihodnji teden se bo začelo nacionalno preverjanje znanja (NPZ), ki je po novem obvezno za učence 3., 6. in 9. razredov, dosežek devetošolcev pa bo lahko vplival na vpis v srednje šole. Zaradi slednjega je letos na šolah več pritiskov staršev in stisk učencev, je pojasnila ravnateljica Mojca Mihelič. Za neudeležbo na NPZ bo potrebno opravičilo.

"Rekli so mi, naj vztrajam, saj se bo telo morda navadilo"
Ajda se že od najstniških let sooča z močnimi menstrualnimi bolečinami, ki so se stopnjevale v kronične težave. Kljub zdravemu načinu življenja, vključno z lokalno in sezonsko prehrano ter redno telesno aktivnostjo, so ji hormonske terapije povzročale številne stranske učinke. Po več letih iskanja rešitve in trpljenja se je odločila za laparoskopijo, ki je razkrila vzrok težav. Ajda danes upa, da bo njena zgodba pomagala drugim, ki se soočajo s podobnimi težavami.

Kako do posveta z zdravnikom kljub polnim čakalnicam?
Viroze, bronhitisi, gripe in pljučnice v zimskem času niso nobena redkost. Čeprav gre za obolenja, ki jih razmeroma dobro poznamo in jih tudi precej hitro prepoznamo, se ni ravno pametno igrati zdravnike in postavljati domačih diagnoz, še posebej ko zbolijo otroci. A tudi misel na polne čakalnice pediatričnih ali splošnih ambulant v takih trenutkih ni ravno pomirjujoča. Na srečo obstaja srednja pot!

Kot 13-letnik preživel hudo nesrečo z električnim tokom
Mislav Gverić je kot 13-letni deček, preživel hudo nesrečo z električnim tokom, ki je imela za posledico opeklino 65 odstotkov telesa. Zaradi resnosti poškodb so ga prepeljali v UKC Ljubljana, kjer so mu zdravniki in medicinsko osebje s pomočjo več kot desetih operacij rešili življenje. Po letih okrevanja Miroslav še vedno ostaja v stiku z zdravniki, ki so mu omogočili novo življenje.

Izjemen uspeh: Presaditev srca komaj šestmesečnemu dojenčku
Univerzitetni klinični center (UKC) Ljubljana je dosegel izjemen uspeh na področju transplantacij srca, saj so uspešno izvedli presaditev srca komaj šestmesečnemu dojenčku.

Opozorilo staršem: kofein v svetu otrok postaja vse pogostejši
Zdravstveni strokovnjaki opozarjajo na vse večje število primerov nenamerne izpostavljenosti kofeinskim energijskim izdelkom pri otrocih, še posebej tistih, mlajših od 6 let. Nova študija razkriva skrb vzbujajoče trende, saj kofein, ki je za otroke nevaren, postaja vse pogostejši v njihovih življenjih.

Vzroki in simptomi nizkega krvnega pritiska v nosečnosti
Nizek krvni tlak med nosečnostjo: vzroki, simptomi, znaki, zdravljenje.

PFAPA sindrom pri otrocih: kako ga prepoznamo?
PFAPA sindrom je redka, a ponavljajoča se bolezen, ki prizadene predvsem otroke. Pojavi se z nenadnimi epizodami vročine, vnetja grla, aft in oteklih bezgavk. Čeprav običajno ni nevaren, lahko povzroča neprijetnosti, vendar ob ustreznem zdravljenju večinoma izzveni sam od sebe.

Zgodnji simptomi nosečnosti, ki jih mnoge ženske spregledajo
Vsi poznamo nekatere zgodnje simptome nosečnosti - izostanek menstruacije, slabost, bruhanje, ki nas lahko hitro opozorijo, da se nekaj dogaja in posežemo po testu nosečnosti, vendar obstaja še več zgodnjih simptomov nosečnosti.

Da se ne ujamete v kolesje izzivov javnega zdravstva
V jesensko-zimskem času vsako leto beležimo porast respiratornih okužb: vnetje žrela, grla, ušes, bronhiolitis, bronhitis, pljučnica. Še posebej so jim izpostavljeni otroci, ker so njihove dihalne poti krajše, predvsem pa bistveno ožje od poti odraslih. Vsako vnetje povzroči oteklino sluznice, kar lahko pri otrocih hitro zapre dihalne poti, pride lahko do dihalnega napora, v najhujših primerih celo do dihalne stiske. O tem, kako prepoznati dihalni napor in dihalno stisko pri otroku in kako mu pravilno pomagati, smo se pogovarjali z diplomirano medicinsko sestro Andrejo Gerl, ki je zaposlena v ambulanti za nujno medicinsko pomoč, svoje znanje in izkušnje pa s starši deli tudi na Instagramu.

Ko zboli otrok: Kaj storiti, ko se pojavita driska in bruhanje
Ko otrok zboli, so starši pogosto zaskrbljeni, sploh če se pojavijo simptomi, kot sta driska in bruhanje. Te težave so lahko zelo neprijetne in včasih precej zastrašujoče, vendar je ključno, da starši vedo, kako ravnati, da zagotovijo pravilno oskrbo in pomagajo otroku, da se čim hitreje okrepi.

Nenavaden primer: V nosu štiriletnika začel rasti grah
Majhni otroci so znani po nagajivosti in radovednosti, zato jih starši ne smemo pustiti samih. Kajti samo en trenutek je dovolj, da majhen predmet konča v otrokovih ustih, nosu ali ušesu.

5 stvari, ki jih morate narediti, če ima otrok vročino
Vročina je pogosto prvi znak, da se telo bori proti okužbi. Pri otrocih je vročina pogosta, a ne vedno razlog za paniko. Treba je razumeti, kako se pravilno odzvati, da bi olajšali otrokovo počutje in preprečili morebitne zaplete.

Kaj, če nosečnica pade in se udari?
Vsak lahko pade, se udari in poškoduje. Če pa je padec v nosečnosti, je lahko razlog za večjo skrb, saj je poleg nosečnice tveganje tudi za še nerojenega otročka. V Porodnišnici Postojna so pojasnili, kaj je dobro vedeti, če se zgodi nezgoda, in kdaj je smiselno obiskati ginekologa.

Zaplet, pogostejši pri nosečnicah, ki so mlajše od 20 in starejše od 40 let
Molarna nosečnost, znana tudi kot hidatidiformna mola, je redek zaplet nosečnosti, ki se pojavi, ko pride do nenormalne rasti tkiva v maternici namesto normalne nosečnosti. V večini primerov povzroči izgubo nosečnosti.

Kako se lahko izognemo okužbi z rotavirusi?
V Sloveniji je v zadnjih letih zaradi rotavirusne okužbe zdravljenje v bolnišnici potrebovalo povprečno letno več kot 800 otrok, mlajših od pet let. Po izračunih pa je še trikrat več otrok bolezen prebolelo v domači oskrbi, pod nadzorom pediatra. Preverite, kakšni so ukrepi za preprečevanje bolezni.

Nenavadni simptomi alergije na hrano pri otrocih
Vsak četrti otrok se zdravi zaradi alergijske bolezni, odstotek otrok, ki so alergični na hrano, pa z vsakim letom narašča, zato je dobro poznati simptome in znake, ki kažejo na alergijo, hkrati pa razlikovati med intoleranco na hrano in alergijami.

Niste sami – starševska izgorelost pesti na tisoče staršev
Starševstvo je eno najlepših ter hkrati najbolj zahtevnih in napornih obdobij v življenju. Poleg sreče in ljubezni prinaša izzive, razdajanje in napore, ki lahko vodijo v izčrpanost in v skrajnem primeru v izgorelost. Kakšni so znaki, kje so vzroki in kako pomagati, je obrazložila predavateljica, magistrica zdravstvenih ved in diplomirana medicinska sestra Helena Grmek.

Nasveti za preprečevanje pregrevanja pri dojenčkih in malčkih
Poletje je polno zabave in druženja na prostem: od skoka do mestnega bazena in druženj na piknikih do uživanja na plaži. Prav tako pa poleti zunanje temperature dosegajo visoke vrednosti, zato je treba preventivno poskrbeti za starejše, še posebej pa za dojenčke in malčke. Tu je nekaj nasvetov, kako preprečiti pregrevanje otroka.

Zniževanje temperature s krompirjem v nogavicah? Zdravnik ogorčen
Zagotovo ste že slišali za staro ljudsko zdravilo – da si ob povišani temperaturi damo rezine krompirja v nogavice. Mnogi starši tako poskušajo zniževati telesno temperaturo otroka, a zdravnik, ki je zasledil trend na enem izmed družabnih omrežij, je povsem ogorčen nad tovrstnim ravnanjem.

V zabojniku za smeti našli novorojenčka
Pretresljiva novica prihaja iz sosednje Hrvaške, natančneje iz mesta Zaprešić, kjer so novorojenčka našli v zabojniku za smeti.

Kaj storiti, ko kakanje spremljata tesnoba in strah?
Strah, tesnoba in izogibanje odvajanju blata se lahko pojavi v različnih razvojnih obdobjih, a je zlasti pri starejših otrocih in najstnikih tema, ki prebuja nelagodje in sram. Čeprav morda spominja na koprofobijo, ki je strah pred blatom samim, pa gre v tem primeru za izrazito nelagodje pri odvajanja blata in vsem, kar se lahko zgodi med uporabo stranišča. Ker ima zadrževanje blata negativne posledice za psihofizično zdravje, je pomembno ta pojav pri otroku prepoznati in ga ustrezno obravnavati.

Kakšni so znaki spontanega splava?
Kakor je lahko novica o nosečnosti čudovita in vesela, tako tudi lahko prinese mnogo negotovosti in skrbi, še zlasti v zgodnjem obdobju, ko je tveganje za spontani splav večje. Za tiste, ki gredo skozi izkušnjo spontanega splava, je to zelo zahtevno in čustveno obdobje.

Take so lahko težave z izločanjem po porodu
Po porodu se lahko pojavijo težave z odvajanjem urina in blata. Kakšni so lahko zapleti, kako pogosti so in kdaj je treba nujno poiskati zdravniško pomoč, je pojasnil Matic Gornik, dr. med., spec. gin. in por. iz Bolnišnice za ženske bolezni in porodništvo Postojna.

Kaj povzroča adenovirus in kako ga zdraviti?
Adenovirus je pogosta bolezen, ki pri otrocih povzroča okužbo dihal, oči in znake prehlada. Več o vzrokih, simptomih in zdravljenju pa v spodnjih vrsticah.

Tako lahko prepoznate znake nevarne sepse pri otrocih
Sepsa je življenje ogrožajoče stanje, ki lahko prizadene tudi otroke, med katerimi so najbolj ogroženi novorojenčki, mlajši, kronično bolni otroci in otroci z oslabljenim imunskim sistemom. Kako lahko starši prepoznajo znake, ob katerih je nujna čimprejšnja zdravniška pomoč, je pojasnila specializantka pediatrije Petra Prunk Križanec, dr. med., s Klinike za infekcijske bolezni in vročinska stanja v UKC Ljubljana.

Kateri izcedki v nosečnosti so nevarni?
Vaginalni izcedki so v nosečnosti popolnoma običajni in večinoma niso nevarni. Vseeno pa je nekaj kazalcev, da lahko vendarle nakazujejo težave. Kdaj se je smiselno posvetovati z ginekologom in poiskati zdravniško pomoč, sta pojasnila predstojnik Oddelka za perinatologijo UKC Maribor, izr. prof. dr. Faris Mujezinović, dr. med., specialist ginekologije in porodništva ter mag. Branislav Reljić, dr. med., specialist ginekologije in porodništva, iz Bolnišnice za ginekologijo in porodništvo Kranj.