zdravo otroštvo

Telesna aktivnost in otroci: Ključ do zdravega in srečnega otroštva
Telesna aktivnost igra ključno vlogo pri razvoju otrok. Ni pomembna le za gradnjo mišic in moči, ampak ima tudi velik vpliv na fizično, čustveno in socialno zdravje. Spodbujanje otroka k vsakodnevni telesni aktivnosti mu pomaga ostati zdrav skozi otroštvo, adolescenco in odraslost.

Stvari, ki jih je dobro vedeti pri prehrani otroka
Ustrezen način prehrane v obdobju odraščanja je izrednega pomena za gradnjo kosti, mišic in organov, hkrati pa vpliva tudi na razvoj možganov. Zato se je v obdobju otrokovega odraščanja pomembno zavedati naslednjih nekaj dejstev v zvezi z otroško prehrano.

Se vaš otrok spopada s tem sindromom? To so opozorilni znaki
Kaj je sindrom hitečega otroka, zakaj do njega pride in kako se mu izogniti, da bi otrokom omogočili srečno in zdravo otroštvo?

Zakaj bi morali vsi otroci voziti kolo?
Kolesarjenje z otroki je lahko odličen vir zabave in fantastične vadbe za vso družino. Kolesarjenje namreč prinaša številne prednosti za zdravje in dobro počutje. Toda, ko kolesarite z otroki, je ključnega pomena, da ostanete čim bolj varni.

To so posledice 'gaslighting starševstva'
'Gaslighting' je subtilna in prikrita oblika psihične zlorabe, ki vključuje ponavljajoče se poskuse vplivanja na osebo, da ta sčasoma začne dvomiti v svojo presojo, spomin, razum – vase. V tem kontekstu starš, ki pri svoji vzgoji uporablja 'gaslighting', dosledno zanika ali oporeka otrokovemu doživljanju in izkušnjam ter s tem spodkopava njegov občutek za resničnost. V nadaljevanju preverite, kakšne so lahko posledice za otroka.

Kako prepoznati otrokov talent?
Vsak otrok v sebi skriva nek talent, a včasih traja nekoliko dlje, da ga prepoznamo. S tem ni nič narobe, pomembno pa je, da mu potem, ko enkrat pokaže spretnost in zanimanje za določeno področje, nudimo spodbudno okolje in mu pomagamo, da ga bolje spoznava in ustrezno razvija. Nekateri otroci to zmorejo skoraj sami, drugi potrebujejo pomoč in prav je, da jo tudi dobijo!

Nasveti za uspešno sodelovanje ločenih staršev
Le redko se zgodi, da je starševstvo po razvezi enostavno in brez zapletov, sploh če imata bivša zakonca med seboj nerazčiščene zamere ali težje spore. Žal v veliko primerih povlečejo kratko prav otroci, ki se nehote znajdejo med dvema ognjema. A v njihovo dobrobit bi starši morali sodelovati – brez čustvenih manipulacij in naperjanja otrok drug proti drugemu. Zavedati se je treba, da otrok nikakor ni kriv za nastale okoliščine in da bi morali starši narediti vse, da lahko kljub razvezi še vedno ohranjajo kakovosten odnos z otrokom.

Kdaj smo zares pripravljeni na otroka?
Vsak si prej ali slej začne postavljati vprašanja, ali sem pripravljen na otroka, kako bo to spremenilo moje življenje, kaj me čaka ... In dobro je vedeti, da je odgovor na zadnje vprašanje – marsikaj.

'Vedela sem, da moram oditi in se nikoli več vrniti, če želim preživeti'
Najtežje se je pobrati, ko si na tleh, a pomembno je, da se poberemo, čeprav vemo, da nas čaka še dolga pot do okrevanja, a zagotovo se izplača kljub trdemu delu, solzam in bolečemu spoznanju, da naše rane niso od včeraj, ampak segajo daleč daleč nazaj, v naše otroštvo. Petra Strelec, avtorica knjige V postelji s sovražnikom: "Ponavadi gre za nerazrešene travme in odraščanje v disfunkcionalnih družinah. Pogosto je vzrok tudi spolno nasilje v otroštvu, ki ga žrtev močno potlači."

Stvari, za katere se moramo zahvaliti staršem, dokler se še lahko
Starševstvo je čudovito, a lahko predstavlja tudi precejšen izziv. Je zelo odgovorno, zahteva veliko prilagajanja in odrekanja. Verjamemo, da je večina staršev najbolj srečnih, ko vidijo, da je njihov otrok zrasel v dobrega človeka. Drage mamice in očki vseh starosti, to je za vas ...

Juhant: 'Če je središče družine otrok, adijo, srečno starševstvo, adijo, srečno otroštvo'
Medvrstniško nasilje se je dogajalo in se bo dogajalo, a vendarle noben ne pričakuje, da bo prišlo do takih pretresljivih ekstremov, ki so se v zadnjem obdobju vrstili med otroki. Prisotna je žalost, ponekod jeza in velika mera zaskrbljenosti, v kakšno smer gre družba. Pojavljajo se tudi vprašanja, kako se o takih dogodkih pogovarjati z otroki in kako jih vzgajati, da bodo zrasli v junake s pozitivnimi vrednotami. Nekaj zelo koristnih nasvetov nam je v nadaljevanju zaupal Marko Juhant, specialni pedagog in strokovnjak s področja vzgoje.

Ko je otrok razpet med dvema ognjema
V nekaterih družinah starši s svojim otrokom delijo preveč ali jih celo povlečejo v starševski sistem. To je še posebej značilno za družine, kjer so prisotne zasvojenosti, duševne bolezni in kjer med zakoncema vladajo konflikti ter odtujenost. Otrok v tem primeru postane čustven partner svojemu staršu (ali obema) in prevzame vlogo zaupnika ter podpornika. Čeprav starši to v večini primerov počnejo nenamerno in se ne zavedajo vpliva te dinamike, pa je otrok v tej vlogi primoran prezgodaj odrasti, zato je oropan brezskrbnega otroštva, posledice pa se lahko kažejo tudi v odraslosti.

Starši, kaj bi storili, če bi se nekdo ves čas drl na vas? Bi se podredili ali se umaknili in prekinili stik?
"So primeri, ko pridejo starši k meni z najstnikom, s katerim ne najdejo več stika. Ponavadi je ves čas zaprt v sobi za računalnikom in mama toži, da nič ne stori in nič ne naredi. Kriči nanj, mu naroča, kaj vse mora, kaj še ni in zakaj še ni," je opisala dr. Lucija Čevnik. V pogovoru ugotovi, da starši v resnici ne vedo, kaj otrok dela za računalnikom in da so izgubili stik z njim. "Ampak pomislite, kakšno stično točko bi lahko našla, če bi mama pokazala zanimanje vsaj 10, 15 minut na teden, kaj njen otrok počne na računalniku – brez zasliševanja, temveč zgolj kazanje njenega resničnega zanimanja! Če bi si morda kdaj celo vzela čas in igrala igrice z njim, ga povprašala o likih, vsebini in nato ob odhodu iz sobe na prijazen način še opomnila, naj odnese smeti, kot sta se dogovorila. Odnos bi se bistveno spremenil. Vedno se," je dejala.

Kako izboljšati otrokov imunski sistem v treh korakih?
Od nekdaj velja, da so nekateri ljudje, posebej otroci, bolj podvrženi različnim okužbam in obolenjem kot drugi.

Kako bo moj otrok zrasel v srečno in optimistično osebo?
Starši večinoma vemo, kako vzgojiti pametnega in uspešnega posameznika. Manj pa znamo odgovoriti na vprašanje, kako doseči, da bi bil naš otrok srečen. In tudi slovenski otroci so razkrili, da jim ne pomenijo veliko ne igrače, ne računalnik, ne denar.

Medgeneracijski vzorci: 'Ne bom kot moja mama ali oče'
Vsi si želimo biti najboljši starši in včasih to lahko pomeni tudi, da ne želimo ponavljati določenih vzorcev ali prijemov vzgoje, ki smo jih bili deležni sami. A zarečenega kruha se največ poje, zato pogosto počnemo prav to, kar so počeli naši starši oziroma skrbniki.

Razlogov, zakaj ga uživati, je veliko
Starši želimo otrokom ponuditi le najboljše ter poskrbeti, da bodo njihovi jedilniki kakovostni, uravnoteženi in pestri. Tako bodo naši malčki ostali zdravi ter zrasli v močne, samozavestne in odločne osebe. Pri tem se velikokrat znajdemo v dilemi, saj so določene skupine živil, kot so denimo mlečni izdelki, v javnosti deležne ogromnega razkola: nekateri pravijo, da so nepogrešljiv del otroške prehrane, spet drugi svarijo pred negativnimi posledicami, ki jih lahko povzročijo. Kdo ima (bolj) prav?

Za debelost pri otrocih večinoma krivi dedki in babice
Stari starši, ki pazijo otroke, nenamerno povzročajo njihovo debelost, kažejo rezultati svetovnih raziskav.

Naj bodo to vaše novoletne zaobljube
Vsako leto se proti koncu ozremo nazaj in razmišljamo, kaj smo v preteklih 12 mesecih dosegli, kaj nam je uspelo in česa se nismo lotili. Premišljujemo, česa si želimo v prihodnjem letu, saj bomo najverjetneje 31. decembra ob polnoči vsi v srcu nosili upanje na dobro in zdravo prihajajoče leto 2022. Kaj si poleg tega zaželeti oz. k čemu se zaobljubiti?

Ljubezen iz otroštva je spremenila v uspešno zgodbo
Marsikoga izmed nas na otroštvo vežejo lepi spomini tudi zaradi hišnih ljubljenčkov, ki so nam krajšali čas in nam pomagali odkrivati okolico, v kateri smo odraščali, a se nam je takrat zdela tako velika in prostrana. Prav nič drugače ni bilo z Dašo Korže, ki se še danes zelo dobro spominja vseh ljubljenčkov, ljubezen do njih pa je igrala ključno vlogo celo pri izbiri karierne poti. Danes je prehranska svetovalka za živali, prav na študiju pa je tudi spoznala svojega partnerja.

Izpoved mame: 'Hčeri sem rekla, da je nimam rada'
»Svoji štiriletnici sem po burnem prepiru rekla, da je nimam rada. In zato še nisem slaba mama,« iskreno pripoveduje neprijeten dogodek ena izmed mater. Splet preplavljajo fotografije popolnih staršev s popolnimi družinskimi citati. Le malokdo pa spregovori o spodrsljajih.

Pri deklicah na razvoj telesne samopodobe najbolj vpliva mama
V obdobju najstništva se odraščajoči fantje in dekleta pogostokrat sprašujejo, kako so videti – so dovolj vitki, visoki, postavni in privlačni? Pri oblikovanju pozitivne telesne samopodobe igrajo veliko vlogo prav starši. Kako jim pomagati v ranljivem obdobju?

Kako pravilno ravnati z dojenčkom?
Vsi starši želijo otroku omogočiti čim bolj srečno in zdravo otroštvo ter čim bolj poskrbeti za njegovo ustrezno rast in razvoj. Začeti želijo že v prvih minutah po rojstvu. Z Matejo Šerbec Medjimurec, diplomirano fizioterapevtko iz Univerzitetnega kliničnega centra Ljubljana, smo se zato pogovarjali o pravilnem ravnanju z dojenčkom, handlingu.

Iskrene čestitke!
V porodnišnici Ljubljana se je v petek odvilo 20 porodov, v soboto 17, v nedeljo pa sedem. Vsem novopečenim staršem iskreno čestitamo! Vsem 45 'bibam' pa želimo srečno, zdravo in veselo otroštvo.

Rojena s 670 grami v porodnišnici Ljubljana
V porodnišnici Ljubljana je od petka do nedelje na svet prijokalo 42 otrok. Ekipa Bibaleze.si prav vsem želi srečno, zdravo in ljubeče otroštvo. Čestitke njihovim staršem.

Iskrene čestitke v porodnišnico Ljubljana!
Ekipa Bibaleze.si čestita novopečenim staršem, njihovim 'bibam' pa želi srečno in zdravo otroštvo.

Čestitamo!
V sporočilu službe za odnose z javnosti piše, da se je od petka do nedelje v porodnišnici Ljubljana rodilo 43 otrok (v nedeljo sta prijokala na svet dvojčka). Novopečenim staršem iskreno čestitamo, malim bibam pa želimo srečno, zdravo in veselo otroštvo.

Poskrbimo za zdravo in srečno otroštvo
Unicef Slovenija je skupaj z mamami in očeti iz vse Slovenije začel kampanjo EatPlayLove, ki na družbenih omrežjih z istoimenskim ključnikom spodbuja k zagotavljanju najboljšega možnega začetka za najmlajše. Zgodnje otroštvo nas lahko zaznamuje za vse življenje, zato način, kako starši podpirajo otroka, odločilno vpliva na njegov razvoj.

To so znaki, da je vaš dojenček zdrav in srečen
Vsaka novopečena mamica si želi, da bi imel njen otrok veselo, nasmejano in zdravo otroštvo. Trudi se na vsakem koraku, da poskrbi za njegove osnovne potrebe in da ga neguje z ljubečo roko. Kljub temu pa se nenehno sprašuje, ali naredi dovolj. Da boste mirno spali in da boste res prepričani, da se vaš otrok zdravo razvija in raste, smo zbrali nekaj osnovnih pokazateljev.

Veliko otrok je predebelih, kar bo lahko skrajšalo življenjsko dobo
Ameriški znanstveniki trdijo, da je dolžina človekovega življenja omejena na največ 115 let, le redki bodo živeli dlje. Njihove ugotovitve, objavljene v dnevniku Nature, temeljijo na analizi večdesetletnih podatkov o človekovi dolgoživosti, poroča spletna stran BBC News.