Bibaleze.si

zdravstveno

Potek nosečnosti
28. 03. 2025 10.01

Kaj pomenijo kratice v materinski knjižici?

Na prvem ginekološkem pregledu po zamujeni menstruaciji boste izvedeli, ali ste noseči ali ne. Če vam bo izbrani ginekolog čestital, vam bo dodelil nov datum za pregled, na katerem boste (brezplačno, če imate urejeno zdravstveno zavarovanje) prejeli materinsko knjižico.

Novice
26. 03. 2025 16.01

Zakaj se je mati petih otrok odločila za vlogo rejnice?

V Sloveniji je po podatkih Ministrstva za delo, družino, socialne zadeve in enake možnosti (MDDSZ) trenutno 558 rejnic in rejnikov, ki skrbijo za 750 otrok. Od teh je 597 otrok mlajših od 18 let, preostalih 153 pa je starih med 18 in 26 let. Med rejniki je 510 žensk in 48 moških.

Novice
21. 03. 2025 15.17

Na šolah zaradi preverjanja znanja več pritiskov staršev in stisk učencev

Prihodnji teden se bo začelo nacionalno preverjanje znanja (NPZ), ki je po novem obvezno za učence 3., 6. in 9. razredov, dosežek devetošolcev pa bo lahko vplival na vpis v srednje šole. Zaradi slednjega je letos na šolah več pritiskov staršev in stisk učencev, je pojasnila ravnateljica Mojca Mihelič. Za neudeležbo na NPZ bo potrebno opravičilo.

Porodne zgodbe
13. 03. 2025 05.00

Ko se zgodi čudež: Sestrici, rojeni samo sedem mesecev narazen

Vsaka nosečnost ter porod sta posebna, a ko se zgodi nekaj tako neverjetnega, kot to, da se rodita dva otroka v razmiku le sedmih mesecev, meji na pravo čudežno zgodbo.

Vzgoja in vrtec
05. 03. 2025 05.00

Kako do posveta z zdravnikom kljub polnim čakalnicam?

Viroze, bronhitisi, gripe in pljučnice v zimskem času niso nobena redkost. Čeprav gre za obolenja, ki jih razmeroma dobro poznamo in jih tudi precej hitro prepoznamo, se ni ravno pametno igrati zdravnike in postavljati domačih diagnoz, še posebej ko zbolijo otroci. A tudi misel na polne čakalnice pediatričnih ali splošnih ambulant v takih trenutkih ni ravno pomirjujoča. Na srečo obstaja srednja pot!

Novice
20. 02. 2025 13.48

Izjemen uspeh: Presaditev srca komaj šestmesečnemu dojenčku

Univerzitetni klinični center (UKC) Ljubljana je dosegel izjemen uspeh na področju transplantacij srca, saj so uspešno izvedli presaditev srca komaj šestmesečnemu dojenčku.

Porodnišnice
05. 02. 2025 05.00

Porod na Ptuju: kjer prisluhnejo vsaki mamici in njenim željam

Posebnost ptujske porodnišnice, ki je ena manjših v Sloveniji, je individualni pristop k vsaki porodnici. So novorojenčku prijazni ter nudijo možnost poroda v vodi in omogočajo sobivanje partnerja.

Zdrav otrok
13. 01. 2025 05.00

Zato je pomembno, da se otrok ukvarja s športom

Tudi otroci bi se morali pri telesni aktivnosti preznojiti in zadihati. Dovolj gibanja je zanje ključnega pomena za zdravje, za vsakodnevno delovanje in tudi za razvoj možganov.

Porodnišnice
13. 01. 2025 05.00

Porodnišnica Maribor: kraj, kjer se rojeva novo življenje

Porodnišnica Maribor se ponaša z dolgoletno tradicijo, saj njeni začetki segajo v leto 1928. Današnja stavba, ki je svoja vrata odprla leta 1991, je ob odprtju predstavljala vrhunec medicinske infrastrukture. Danes z uvajanjem sodobnih metod in tehnologij zagotavljajo najboljšo možno oskrbo za nosečnice, porodnice in novorojenčke.

Trači
09. 01. 2025 08.31

Je po tragični izgubi žene in sina zvezdnik končno našel novo ljubezen?

Smrt prve partnerice, sina in žene so globoko zaznamovale njegovo življenje, vendar se zdi, da je hollywoodski zvezdnik zdaj pripravljen ponovno odpreti srce ljubezni. Po smrti žene se je namreč povsem posvetil vzgoji otrok, a zdaj naj bi bil znova pripravljen dati priložnost ljubezni.

Zanositev
08. 01. 2025 05.00

Kdaj je najboljši čas za naslednjega otroka?

Ste si vedno želeli velike družine in majhne razlike med starostmi otrok? Skoraj idealno je videti brate in sestre, ki se med seboj razumejo, so pravi prijatelji in zavezniki, vendar to doseči ni vedno tako lahko. Ko ženska otroka nosi 9 mesecev v svojem telesu in doživi porod ter prvo leto po rojstvu, se zave, da stvari le niso tako enostavne. Kdaj pa naj bi bil najbolj primeren čas za naslednjega otroka?

Vzgoja in vrtec
06. 01. 2025 05.00

Da se ne ujamete v kolesje izzivov javnega zdravstva

V jesensko-zimskem času vsako leto beležimo porast respiratornih okužb: vnetje žrela, grla, ušes, bronhiolitis, bronhitis, pljučnica. Še posebej so jim izpostavljeni otroci, ker so njihove dihalne poti krajše, predvsem pa bistveno ožje od poti odraslih. Vsako vnetje povzroči oteklino sluznice, kar lahko pri otrocih hitro zapre dihalne poti, pride lahko do dihalnega napora, v najhujših primerih celo do dihalne stiske. O tem, kako prepoznati dihalni napor in dihalno stisko pri otroku in kako mu pravilno pomagati, smo se pogovarjali z diplomirano medicinsko sestro Andrejo Gerl, ki je zaposlena v ambulanti za nujno medicinsko pomoč, svoje znanje in izkušnje pa s starši deli tudi na Instagramu.

Zdrav otrok
23. 12. 2024 15.18

S prihodnjim letom redno cepljenje otrok proti noricam

Norice so najpogostejša nalezljiva izpuščajna bolezen, ki jo povzroča virus varičele zostra iz družine herpes virusov. Večina ljudi preboli norice že v otroštvu. Pri otrocih potekajo blago z značilnim mehurčkastim izpuščajem na koži, pa tudi sluznicah in spolovilu, praviloma jih spremlja tudi povišana telesna temperatura, so pojasnili na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje.

Porod
13. 12. 2024 04.48

Kako se lahko mamice pripravijo na carski rez?

V določenih situacijah je porod s carskim rezom najvarnejši način poroda za vašega otroka. Kaj bi morale vedeti mamice, ki imajo vnaprej dogovorjen porod s carskim rezom? Preverite.

Novice
29. 11. 2024 10.20

Neža Šabanovič Grmšek: Nesmiselno je, da morajo starši vsako leto dokazovati sindrom, ki ni ozdravljiv

''Najbolj osnovno kar želimo povedati je, da za našo državo 'samo' Downov sindrom ni dovolj, da se prizna da je to otrok, ki potrebuje posebno nego in varstvo. Še bolj nesmiselno je, da morajo starši vsako leto dokazovati sindrom, ki ni ozdravljiv, ki se ga ne da operirat ali spremeniti. Ravno nasprotno, jasno je, da imajo otroci z DS vsako leto več diagnoz in težav.'' poudarja mama osemletnega otroka z Downovim sindromom Neža Šabanovič Grmšek. Poglejmo si podrobno problematiko, ki pesti starše otrok z Downovim sindromom.

Novice
28. 11. 2024 14.33

Starši otrok z Downowim sindromom pozivajo k širitvi pravice do dodatka za nego otroka

Društvo Downow sindrom si prizadeva za spremembo pravilnika, ki je podlaga za uveljavljanje pravice do dodatka za nego otroka. Starši vseh otrok z Downovim sindromom namreč niso upravičeni do omenjenega dodatka, prav tako jo morajo nekateri vedno znova dokazovati, čeprav gre za doživljenjsko diagnozo, je društvo opozorilo na novinarski konferenci.

Novice
26. 11. 2024 11.14

Oblačila priljubljenega trgovca polna strupenih snovi, kaže nedavno testiranje

Eno od testiranih otroških oblačil, ki jih prodaja priljubljeni spletni trgovec, je imelo kar za 622-krat preseženo dovoljeno mejo strupenih snovi!

Porod
27. 11. 2024 02.15

Je strah pred porodno bolečino odveč?

Tiste ženske, ki še niso rodile, malce razmišljajo o tem. Tiste, ki so noseče, razmišljajo, vendar si rečejo: 'Če so vse ženske to preživele, bom tudi jaz.' Tiste, ki pa so to izkusile, lahko potrdijo, da gre res za nepopisno bolečino, ki pa ravno tako po starih rekih tudi mine, se pozabi, v naročju pa vam ostane bitjece, ki bo ljubljeno vse življenje.

Dojenček
26. 11. 2024 05.00

Bo dojenček res bolje spal, če boste mleku dodali žličko kašice?

Starši se pogosto sprašujejo, kaj naj dajo zvečer jesti dojenčku, da bi bolje spal. Krožijo razni nasveti, med njimi, da naj po dojenju dodamo še prilagojeno mleko, da naj zvečer ne dajemo sadja, ker napenja, da naj v mleko zamešamo še kakšno žličko kašice ... Tako naj bi bil dojenčkov trebušček poln in naj bi ponoči dlje spal v kosu. Kaj je res, je pojasnila priznana pediatrinja in svetovalka za dojenje dr. Andreja Tekauc Golob.

Porod
12. 11. 2024 02.00

Učinkovite metode za spodbujanje naravnega poroda

Mnoge mamice si ob koncu nosečnosti že močno želijo, da bi se porod začel. Še posebej, če so šle čez predviden rok termina poroda. Katere naravne metode lahko pomagajo pri spodbujanju začetka poroda? Preverite.

Novice
11. 11. 2024 08.19

Od Alje do Žana – čuječa srca, budni umi

Šolsko okolje, ki daje prednost duševnemu zdravju učencev in učenk, ustvarja osnovo za boljše učenje, bolj zdrave medsebojne odnose in svetlejšo prihodnost za mlade. Z ozaveščanjem in podporo duševnemu zdravju in počutju učencev pa bodo začeli tudi pri projektu Od Alje do Žana – čuječa srca, budni umi.

Porodnišnice
11. 11. 2024 05.00

Kranjska porodnišnica: prvi trenutki so lahko ujeti v fotografski objektiv

V kranjski porodnišnici zagotavljajo celostno oskrbo in podporo nosečnicam, porodnicam in njihovim družinam tako med kot tudi po porodu. Naučijo jih pravilnega pestovanja, rokovanja z novorojenčkom in nameščanja v lupinico za odhod domov. Lepa novost pa je možnost profesionalnega fotografiranja z novorojenčkom na porodniškem oddelku drugi dan po porodu.

Porodne zgodbe
02. 11. 2024 11.36

'Vse je bilo v redu do trenutka ko je otroku padel srčni utrip pod 50'

Moja porodna zgodba se je začela za mene predvsem normalno, saj sem bila prvič noseča in sploh nisem vedela, kaj pričakovati. Tudi zgodbe drugih, ki so že rodile, so po večini bile, da tega nikoli ne pozabiš, da se na novo rodiš, da v trenutku, ko dobiš otroka v naročje pozabiš na vse, kar si prestala. Dejansko same lepe stvari. Res ni besed, ki bi lahko opisale ta ''čudež''. Ampak vsaj jaz osebno še vsaj ne mesec nisem mogla pozabiti vsega skupaj.

Nosečnost
29. 10. 2024 05.00

Šok, krivda, neuspeh, jeza ...: 'Imela sem carski rez.'

Včasih se zgodi, da vaginalni porod zaradi najrazličnejših zdravstvenih ali drugih razlogov ni mogoč. Takrat se zdravniki odločijo za carski rez, ki je lahko urgenten ali vnaprej določen. Z vidika čustvovanja lahko ženska po posegu doživlja širok spekter občutij, zato je potrebna celostna podpora partnerja in bližnjih.

Porod
23. 10. 2024 05.00

Strah pred porodom skozi oči izkušene babice

Misel na porod nemalokrat prebudi občutke negotovosti in strahu. Kako bo porod potekal? Bo bolečina res neobvladljiva? Bom sploh zmogla? Diplomirana babica, Tanja Bon, ki že več kot desetletje v Porodnišnici Novo mesto pomaga pri tem pomembnem življenjskem dogodku, nam je pojasnila vse, kar bodočo mamico zanima. "Nosečnice naj zaupajo vase in v svoje telo, poiščejo podporo svojega partnerja, začutijo vso ljubezen in seveda zaupajo babicam in celotnemu zdravstvenemu osebju," pravi izkušena in izjemno srčna babica.

Dojenček
11. 10. 2024 05.00

Kaj se dogaja z dojenčkom takoj po porodu?

Zanimivo, kako nejasno in zabrisano je bilo dogajanje po mojem prvem porodu. Spominjam se, kako sem vsa utrujena ponavljala, ali je s sinčkom vse v redu, nisem pa natančno vedela, kaj se je z njim dogajalo v prvih minutah po njegovem rojstvu. A kmalu so mi ga dali v naročje, rekoč: "Bravo, mamica! Dobili ste zdravega sinčka! Čestitamo!"

Trači
11. 10. 2024 01.00

To supermanekenko je mama pri 14 letih poslala na operacijo nosu

Bella Hadid, 28-letna slavna manekenka, ki je bila pred nekaj leti razglašena za najlepšo žensko na svetu, danes praznuje svoj rojstni dan. Njeno življenje ni bilo posuto z rožicami.

Zanositev
28. 09. 2024 01.00

Ta metoda ima ključno vlogo pri ugotavljanju vzrokov neplodnosti

Neplodnost je izjemno težko stanje, ki prizadene številne pare po vsem svetu in ovira njihove sanje o starševstvu. V prizadevanju za diagnosticiranje in zdravljenje neplodnosti je napredek v medicini privedel do uporabe laparoskopije, minimalno invazivne kirurške tehnike, ki ponuja celovit pogled na reproduktivne organe.

Nosečnost
26. 09. 2024 02.00

Rizična nosečnost je lahko nevarna za otroka in mater

Med rizične nosečnosti spadajo tiste vrste nosečnosti, ki lahko zaradi različnih dejavnikov povečajo možnost zapletov tako za mater kot za otroka. Bistvenega pomena je, da se dobro informirate o tveganjih in zapletih, ki se lahko zgodijo med visoko tvegano nosečnostjo in da upoštevate preventivne ukrepe.

Nosečnost
20. 09. 2024 04.15

Kaj je anembrionalna nosečnost?

Anembrionalna nosečnost je vrsta spontanega splava, do katerega pride, ko se oplojeno jajčece ugnezdi v maternico, vendar se ne razvije v zarodek. Čeprav je to lahko čustveno zahtevno za bodoče starše, je razmeroma pogost vzrok zgodnje izgube nosečnosti. To stanje se običajno pojavi v prvem trimesečju in se pogosto odkrije med rutinskim ultrazvokom.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863