zdrob

Enajst težav dojenčkove kože
Koža je dojenčkov največji organ in velikokrat se bolezenske spremembe prvič pokažejo prav z reakcijo kože. Večina njih je pogosto nenevarnih in izzvenijo same od sebe.

Takšno je bilo otroštvo v Jugoslaviji. Je bilo res tako?
Otroštvo današnjih staršev, pa tudi starih staršev, se je močno razlikovalo od otroštva, ki ga danes živijo njihovi potomci in vnuki. Niso odraščali v konkurenčnem okolju, dnevi niso bili natančno določeni, večino časa so preživljali v iskanju lastnih iger in zabave. Kaj menite, je bilo nekoč res bolje kot danes?

Bo dojenček res bolje spal, če boste mleku dodali žličko kašice?
Starši se pogosto sprašujejo, kaj naj dajo zvečer jesti dojenčku, da bi bolje spal. Krožijo razni nasveti, med njimi, da naj po dojenju dodamo še prilagojeno mleko, da naj zvečer ne dajemo sadja, ker napenja, da naj v mleko zamešamo še kakšno žličko kašice ... Tako naj bi bil dojenčkov trebušček poln in naj bi ponoči dlje spal v kosu. Kaj je res, je pojasnila priznana pediatrinja in svetovalka za dojenje dr. Andreja Tekauc Golob.

Za kuhanje z otroki uporabljajte slovenske mlečne dobrote
Preverite, zakaj Ana Žontar Kristanc pri kuhanju s svojima sinovoma uporablja slovenske mlečne izdelke z znakom "izbrana kakovost – Slovenija".

Mlečni zdrob: enostavno in hitro pripravljen zajtrk
Enostavno in hitro pripravljen zajtrk ali večerja, ki jo bodo malčki z veseljem pojedli!

Recepti za otroške obroke – od 9. meseca dalje
V devetem in desetem mesecu dojenčka še naprej seznanjajte z dodatnimi novimi okusi zelenjave, žit, sadja, mesa in rib in z novimi teksturami hrane. Za vas smo poiskali nekaj receptov za obroke, ki so primerni temu starostnemu obdobju.

Babičini recepti za slastne narastke
Se spomnite, ko vam je babica pripravila narastek? Obudite ta običaj in razvajajte svoje domače z okusnim narastkom. Če nimate časa med tednom, ga postrezite za vikend, za sladico, malico, zajtrk ali večerjo. Prepričani smo, da bodo nad njimi navdušeni tudi najmlajši družinski člani.

Recepti za otroške obroke – od 4. meseca
Že po dopolnjenem četrtem mesecu začne dojenček izgubljati refleks metanja goste hrane iz ust, zato ga že takrat lahko počasi začnete navajati na prve žličke goste hrane. Za vas smo pripravili nekaj zdravih in slastnih receptov za kašice in obroke za dojenčke od 4. meseca starosti.

10 pravil dodajanja goste hrane
Prva hrana, ki jo dojenčku ponudimo, naj bo enostavna, okus pa naj bo nevtralen, da se ga bo otrok lažje navadil. Kakšna so še priporočila pri uvajanju goste hrane? Preverite v spodnjih vrsticah.

Še se spominjam – šentjanževega olja in makaronov na plaži
S sestro sva poletja preživljali pri babici v Istri. Spominjam se, kako smo otroci z morske ulice cele dneve preživljali sami v morju, ob morju, na skalah, na obali. Nihče se ni preveč ukvarjal z nami. Nihče nas ni vprašal, ali imamo brisačo in suhe kopalke, ali smo kaj pili, ali smo lačni, ali imamo masko in plavutke ali vedro z vso potrebno opremo. Niti se niso pretirano sekirali, če nismo bili od glave do peta zaščiteni s sončno kremo najmanj s faktorjem 50 plus. Babica naju je zjutraj in zvečer namazala z domačim šentjanževim oljem. Zjutraj kot zaščito pred soncem in zvečer za nahranitev kože.

Razlogov, zakaj ga uživati, je veliko
Starši želimo otrokom ponuditi le najboljše ter poskrbeti, da bodo njihovi jedilniki kakovostni, uravnoteženi in pestri. Tako bodo naši malčki ostali zdravi ter zrasli v močne, samozavestne in odločne osebe. Pri tem se velikokrat znajdemo v dilemi, saj so določene skupine živil, kot so denimo mlečni izdelki, v javnosti deležne ogromnega razkola: nekateri pravijo, da so nepogrešljiv del otroške prehrane, spet drugi svarijo pred negativnimi posledicami, ki jih lahko povzročijo. Kdo ima (bolj) prav?

Zdrava kašica za male sladokusce
Sladke in okusne dobrote iz gozda in domačega vrta so kot nalašč za pripravo poletnih okusnih malic za naše malčke. No, sadje lahko tudi zamrznemo in ga za pripravo odličnih prelivov in sladic uporabljamo potem vse leto.

Kdaj je pravi čas, da otroke vključimo v kuhinjo?
Nobena skrivnost ni, da Slovenci radi kuhamo, številni kuharji so se proslavili tudi kot pravi kuharski mojstri, lani pa smo dobili še prve dobitnike Michelinovih zvezdic. Zahvaljujoč šovu Mali šef Slovenije pa smo v preteklih letih ugotovili tudi, da imajo otroci veliko potenciala, saj so v kuhinji še kako spretni. Še pred začetkom nove sezone omenjenega šova, ki na POP TV prihaja že to nedeljo ob 17.50, smo o mestu otrok v kuhinji klepetali s sodniki.

Kaj pa zdaj, ko je treba sedemkrat tedensko skuhati kosilo?
"Nimam več idej. Kaj zdravega naj skuham za kosilo, da bodo otroci jedli?", "Zdaj, ko smo doma, je treba vsak dan poskrbeti še za pet zdravih obrokov," "Kaj kuhate zdaj, ko so otroci ves teden doma, da bi jedli karseda zdravo?" To so vprašanja, ki si jih postavljajo mamice in očki v času šolanja na daljavo in zaprtja vrtcev, ko je treba petkrat dnevno poskrbeti za zdrave, raznolike in uravnotežene obroke. Preverite ideje za obroke, primer tedenskega jedilnika za petčlansko družino in smernice za zdravo prehrano otrok!

To so si po porodu želele jesti naše bralke
Že Proust je v knjigi Tujec zapisal, kako poseben učinek imata na človeka vonj in okus. Prav neverjetno je, kako nas lahko ti dve izkušnji vrneta nazaj v določeno obdobje in obudita spomine. Med drugim tudi na obdobje po porodu.

MaMaMija: Že vem, kaj si bom zaželela za novo leto!
BLOG: Maticu so trojke končno vsaj približno uspele, ampak šele ko je v zvezek začel risati "ritke". Uf, ampak koliko potrpljenja in mirnih živcev je bilo potrebnih pri učenju trojic! On bi zvezek obrnil postrani ali na glavo, po zapisu ene same vrstice njegovih približkov trojk bi on premor, ker je "takoooo zeloooo utrujen" in "ker so trojke tako težke". Da sploh ne govorim o njegovem motoviljenju po stolu, stokanju in nešteto glasnih vzdihih "trooojke so reees težkeeeee". Uf!

"Moja banana je večja kot tvoja!"
Zadnjič je Matic izzval Mijo z besedami: "Moja banana je večja kot tvoja!" Njegove besede so bile dovolj, da se je vrgla po tleh in neutolažljivo jokala kakšnih 15 minut. Čeprav sta bili banani seveda vsaj približno enako veliki. Ja, tudi s takimi "forami" se moram ukvarjati.

Naučite ga jesti z žlico
Pod mizo je več hrane kot na krožniku in v otrokovem trebuščku. Da, vaš malček je imel pravkar kosilo. Medtem ko je hrano nosil v usta z roko, ste vi z žlico lovili njegova usta. Vam je znano?

To jedo slovenski otroci za zajtrk
Preverite, zakaj mora otrok zajtrkovati, kaj jedo slovenski otroci in kakšni so zdravi zajtrki (z recepti)! Pa tudi, česa otroci vsaj zjutraj ne bi smeli jesti!

'Vem, da ne bi smela preklinjati. Ampak ...'
Medtem ko z Mije otepam bleščice, grozim fantoma, naj se nehata grebsti za isti čopič, če ne ... Takrat Matevžu uspe iztrgati čopič iz Matičeve roke, pri čemer podre kozarec z umazano vodo od vodenih barvic.

USTVARJAJMO: Pisanice ali pirhi
Bližajo se velikonočni prazniki in z njimi tradicionalno barvanje jajčk. Če vam primanjkuje idej ali pa morda ne veste, kako bi se ustvarjanja lotili, potem vas bo zagotovo razveselila fotogalerija z najrazličnejšimi tehnikami!

Najslajši cmoki
Cmoki, nadevani z marelično ali jagodno marmelado, so zelo okusni, toda spomladi jih lahko postrežete s svežim sadjem. Naj vam teknejo z omako iz jagod in rabarbare!

'Si lahko z uživanjem določenih živil povečam laktacijo?'
Zelo pomembno je, da ženska v obdobju, ko doji, uživa zdravo, pestro in uravnoteženo prehrano. Nastanek mleka spodbujajo čaji za dojenje, surovo korenje, oves, ječmen, cvetača in mandlji.

Lahko z uživanjem določenih živil povečate laktacijo?
Zelo pomembno je, da ženska v obdobju, ko doji, uživa zdravo, pestro in uravnoteženo prehrano. Nastanek mleka spodbujajo čaji za dojenje, surovo korenje, oves, ječmen, cvetača in mandlji.

POCENI RECEPTI: Kuhajmo po rusko!
Ob prostih dnevih lahko malce postanemo ob štedilniku in svoje domače razvajamo z domačo kuhinjo. Pa pojdimo na sever, v Rusijo.

Za darilo izdelajte dišeče milo
Letos lahko najbližje razveselite z darili, ki jih izdelate sami in jim vdahnete osebno noto. Iz naravnih sestavin lahko ustvarite presenečenja, ki bodo razvajala in negovala njihovo kožo - naravna mila.

Kaj lahko uživamo, če imamo celiakijo?
Celiakija je bolezen, pri kateri ljudje ne smejo uživati prehranskih izdelkov, ki vsebujejo gluten. Ta se nahaja v pšenici, ječmenu, ovsu in v ostalih žitih, najpogosteje pa se razvije pri dojenčkih med 6. in 18. mesecem starosti. Edini način zdravljenja je stroga brezglutenska dieta.

Ko je edina rešitev brezglutenska dieta
Celiakija je bolezen, ki se najpogosteje razvije pri dojenčkih med 6. in 18. mesecem starosti, edini način zdravljenja pa je stroga brezglutenska dieta. To pomeni prepoved zaužitja žitaric, ki so v naši prehrani najbolj pogoste – pšenica, ječmen, rž, oves.

Piščančja jetrca z 'belo polento'
Priprava okusnega obroka iz sesekljanih piščančjih jetrc vam bo vzela pol ure časa. Poleg ponudite 'belo polento' – pšenični zdrob, pripravljen tako kot polenta.

Zelenjavna juhica za dojenčke
Zelenjavna juhica iz bučk, brokolija, cvetače in korenčka je primerna za dojenčke od šestega meseca starosti. Priprava vam bo vzela 20 minut.