zelenjavo

7 dejavnosti, s katerimi boste spodbudili razvoj možganov pri otroku
Na možganski razvoj vpliva veliko različnih dejavnikov, vključno z otrokovimi izkušnjami, okoljem in stiki z drugimi ljudmi. Ravno tako pa obstajajo različne dejavnosti, s katerimi lahko spodbudimo razvoj možganov otroka. Preverite, za katere dejavnosti gre.

Tako lahko pomagate dojenčku ob zaprtju
Izključno dojeni dojenčki naj bi odvajali blato pogosteje kot dojenčki na mlečni formuli. Lahko kakajo vsak dan, lahko celo po vsakem obroku. Nato pa lahko pride obdobje, ko dojenček ne odvaja več dni, in takrat starše lahko zaskrbi.

Kmetija namesto luksuza: Zvezdnika izbrala preprosto življenje
George in Amal Clooney sta morda eden najbolj prepoznavnih parov v Hollywoodu, vendar si, ko gre za njuno družinsko življenje, želita svojima dvojčkoma Alexandru in Elli zagotoviti kar se da običajno otroštvo.

Moj otrok trenira, kaj pa prehrana?
Lahko pri otrocih že govorimo o športni prehrani? Lahko. A športna prehrana pri otroku je najprej zdrava prehrana, ki jo sestavljajo živila iz vseh skupin, in ne prehranska dopolnila ali razne manipulacije vnosa energije za dosego športnega rezultata.

5 načinov, kako vzgojiti inteligentnega otroka
Vsak starš si želi, da bi njegov otrok odrasel v pametno in uspešno osebo. Vendar pa razvoj inteligence ni zgolj odvisen od genetike, temveč tudi od vsakodnevnih aktivnosti in navad, ki spodbujajo delovanje možganov.

Malica za na pot za aktivne malčke
Dnevi so vse daljši in toplejši in marsikdo jih izkoristi za aktivno preživljanje časa v naravi. Če se za mini izlet odločimo z družino, sploh, dokler so otroci še mlajši, pa je pametno poskrbeti tudi za prigrizke in dovolj tekočine. Saj veste. Malček bo želel malico ravno takrat, ko boste to najmanj pričakovali in če je ne bo dobil, zna to precej otežiti in podaljšati pot na cilj.

Otrokov imunski sistem lahko okrepite tudi z zajtrkom
Z uživanjem zajtrka čim prej, ko se zbudimo, v telo vnesemo glukozo, ki zavira izločanje kortizola (stresnega hormona) iz nadledvične žleze. Tako znižamo krvni tlak in predvsem omogočimo našemu imunskemu sistemu normalno delovanje.

Nasveti za prvo pomoč pri nosečniških slabostih
Slabost v nosečnosti je le ena izmed sprememb v življenju ženske po zanositvi. Nekatere se soočajo s hudimi oblikami slabosti in hiperemezo, spet druge pa lažje prenašajo hormonske spremembe. Vsekakor pa obstaja nekaj uporabnih nasvetov, s katerimi si lahko vsaj nekoliko olajšate obdobje slabosti.

Tudi nosečnost vpliva na dojenčkove prehranske navade
Nova študija je pokazala, da dojenčki pozitivno reagirajo na vonj hrane, ki so jo njihove matere uživale med nosečnostjo, kar odpira možnosti za spodbujanje zdravih prehranskih navad že pred rojstvom.

Nasveti za zdravo in uravnoteženo prehrano v času nosečnosti
Zdrava in uravnotežena prehrana je zelo pomembna za vsakega posameznika, v času nosečnosti pa še toliko bolj, saj vse, kar zaužijete, v določenem deležu dobi tudi vaš plod. Naše babice so rade govorile, da mora nosečnica jesti za dva, no, to vsekakor ne drži. Pomembno je predvsem to, da je na vašem jedilniku raznolika in uravnotežena prehrana, ki je bogata z vitamini, minerali in beljakovinam. Da vam bo lažje, so v porodnišnici Postojna pripravili nekaj nasvetov in priporočil, s katerimi si lahko pomagate, če ste v veselem pričakovanju.

Zdrav in hiter zajtrk za otroke, ki ga priporočajo pediatri
Jutra v družinskih domovih so pogosto zelo kaotična, priprava zdravega zajtrka pa je lahko dodaten izziv. A pravilno uravnotežen obrok je ključnega pomena za otroško energijo in koncentracijo čez dan. Pediatri razkrivajo, katere hitre in hranilne možnosti sami izbirajo za zajtrk – morda vam bodo njihovi nasveti olajšali jutranjo rutino.

Kako naučiti otroka, da se prehranjuje zdravo?
Vsak starš si želi, da bi njihov otrok razvil zdrave prehranjevalne navade. Vendar pa to pogosto ni preprosto, saj otroci včasih zavračajo zdravo hrano. V tem članku vam ponujamo 10 preprostih nasvetov, kako otroka naučiti, da se bodo zdrave prehranjevalne navade začele razvijati zgodaj.

Kako prepoznati sladkorno bolezen pri otroku?
Sladkorna bolezen je ena izmed najpogostejših kroničnih bolezni, ki prizadene tako odrasle kot otroke. V zadnjih letih se je število otrok s sladkorno boleznijo, zlasti tipom 1 in tipom 2, povečalo. Zaradi zgodnje prepoznave simptomov in ustreznega zdravljenja lahko otroku zagotovite boljše obvladovanje bolezni in preprečite nastanek resnih zapletov.

6 načinov, kako preprečiti okužbe dihal pri otrocih
Okužbe dihal so med najpogostejšimi zdravstvenimi težavami, s katerimi se srečujejo otroci, zlasti v hladnejših mesecih. Kljub temu obstajajo učinkoviti načini za zmanjševanje tveganja za pojav teh okužb in zaščito zdravja otrok.

Kako prilagoditi prehrano glede na starost dojenčka?
Ker je uvajanje goste hrane pri dojenčku za marsikaterega starša stresno, smo za vas pripravili smernice prehranjevanja in uvajanja goste hrane, ki vam bodo pomagale pri prilagoditvi prehrane vašega dojenčka glede na njegovo starost.

Te hrane otrokom nikoli ne pogrevajte
Nosečnice in otroci so najbolj občutljivi na negativne spremembe v hrani zaradi pogrevanja. Preberite, katera živila je najbolje uživati samo sveže pripravljena.

Kaj jesti za hitrejše okrevanje po porodu?
Po porodu je skoraj vsaka mamica deležna dobronamernih nasvetov okolice. Med drugim prejema tudi nešteto nasvetov o hrani in živilih, po katerih naj ne bi posegala in katera živila bi morala uživati. Kurja juhica, pesin sok, zdravo in sveže ... Kaj je zares priporočljivo?

5 načinov, kako izbirčnemu otroku ponuditi zelenjavo
Prepričati izbirčnega otroka, da poje zelenjavo, je lahko za starše pravi izziv. A zelenjava je ključnega pomena za zdrav razvoj, saj vsebuje vitamine, minerale in vlaknine, ki jih otrokovo telo nujno potrebuje. Namesto prepričevanja in pregovarjanja lahko uporabite nekaj kreativnih pristopov, da otroku približate zdrave navade in hkrati zmanjšate stres pri obrokih.

Načrtujete nosečnost po 30. letu starosti? To so prednosti in slabosti
Če razmišljate o tem, da bi postali mama po 30. letu starosti, je tu nekaj dejstev, ki vam bodo olajšala to odločitev.

Recept za hitro pripravljen, a zelo hranljiv otroški obrok
Močnik je stara jed, ki so jo nekoč pripravljale naše babice. Odlično tekne prav najmlajšim. Ga še znate pripraviti?

Kaj lahko pričakujete med prvo nosečnostjo?
Prva nosečnost je vznemirljiva izkušnja, polna čustev in fizičnih, pa tudi duševnih sprememb. Normalno pa je, da imate ob tem številna vprašanja in da vas zanima, kaj lahko pričakujete v tem čarobnem, a tudi napornem obdobju. Za vas smo pripravili nekaj odgovorov, ki vam bodo lahko v pomoč.

Najboljša hrana za nosečnice, ki dviga energijo
Potrebe po energiji in hranilnih se med nosečnostjo spremenijo. Plod za razvoj potrebuje energijo in gradnike, ki jih v času nosečnosti dobi od mame. Potrebe se torej povišajo, a nosečnica naj količinsko ne uživa hrane za dva, sploh pa je težko povišati vnose hrane ob morebitni nosečniški slabosti. Nosečnica mora tako poskrbeti, da je hrana, ki jo uživa, hranilno bogata in energijsko uravnotežena. Tako bo svojemu plodu omogočila vse potrebno za dober razvoj, obenem pa ne bo izčrpavala svojega organizma. Poleg ustrezne prehrane potrebuje tudi dovolj tekočine in počitka.

Nosečnost po tednih – kaj pričakovati?
Preverite, kako se med nosečnostjo iz tedna v teden spreminja vaše telo. Za vas smo pripravili vodnik in napotke, s pomočjo katerih boste lahko izvedeli, kaj lahko v določenem obdobju nosečnosti pričakujete in kako ravnati ob morebitnih tegobah.

Tako lahko okrepite imunski sistem svojega malčka
V mrzlih dneh je izjemnega pomena okrepljen imunski sistem, ki se bo najverjetneje moral spopasti z raznimi virusi in prehladnimi obolenji. Zato je pomembno, da poskrbite za zadostno gibanje in raznoliko prehrano vseh družinskih članov, še posebej najmlajših.

Ima vaš malček rad pašteto? Pripravite zdravo različico kar doma
Kupljene paštete so pogosto polne konzervansov in aditivov in niso priporočljive za prehrano otrok. Zato vam predstavljamo recept za domačo piščančjo pašteto, katere priprava ni prav nič zapletena.

Pogosta težava, ki se pojavi med nosečnostjo
Hemoroide ima približno tretjina nosečnic in na srečo praviloma niso nevarni ne za nosečnico niti za plod. So pa zelo neprijetni, saj lahko predvsem med odvajanjem blata močno bolijo in obenem tudi povzročajo srbečico, pekoč občutek, krvavitev. Preverite, kako lahko preprečite njihov nastanek ali pa jih vsaj omilite!

Pri katerih kuhinjskih opravilih lahko sodelujejo najmlajši?
Vključevanje malčkov v kuhinjo ne krepi le njihovega zanimanja za hrano, ampak jim tudi pomaga razviti bistvene življenjske spretnosti, kot so sledenje navodilom, izboljšanje motoričnih sposobnosti in spodbujanje ustvarjalnosti. Kdaj otroke vključiti v kuhanje, katera opravila so primerna za določeno starost otroka in katere recepte pripravljati z njimi? O tem smo se pogovarjali z Neli Selan, mag. tur., predavateljico na BIC Ljubljana, Višji strokovni šoli in izvajalko otroških kulinaričnih delavnic z naslovom Mami, oči, v soboto kuham jaz.

Kako okrepiti imunski sistem otroka, da ne bo ves čas bolan
Otrokov imunski sistem lahko izboljšate na naraven način, z nekaj enostavnimi ukrepi. Poglejte, kaj lahko storite, da se bo vaš otrok lažje ubranil bolezni, vi pa si boste prihranili skrbi.

Kako vzgajajo Rusi: Juha je obvezna, stari starši pa zakon
Ruska vzgoja otrok odraža mešanico tradicije, discipline in globoke naklonjenosti. Družbena struktura države in bogata ruska zgodovina poudarjata močne družinske vezi, izobrazbo in spoštovanje kulturnih vrednot. V Rusiji ima družina osrednjo vlogo pri vzgoji otrok. Starši so globoko vpleteni v življenja svojih otrok, prav tako pa tudi stari starši, ki pogosto živijo z družino ali blizu nje.

Ena tistih kremnih juhic, ki nikoli ne razočarajo
Pripravite si slastno kremno juho iz kolerabe in zelene, ki je polna vitaminov, mineralov ter bo poskrbela za blagodejni učinek in dobro počutje vseh družinskih članov. Zaradi vsebnosti hranilnih snovi je še posebej priporočljiva za nosečnice, mamice in otroke.