zgled staršev

5 preprostih korakov, s katerimi otroka naučite varčevati
Pravijo, da se ne rodimo kot milijonarji, temveč milijonarji postanemo. Kako otroka naučiti ravnanja z denarjem in varčevanja? Za vas smo pripravili nekaj koristnih nasvetov, ki lahko pri tem pomagajo.

Rivalstvo med sorojenci ima svoj namen, a le do neke mere ...
Le kdo ne pozna družine, kjer se sorojenci občasno prepirajo za igrače, tepejo in tožarijo drug drugega: Mami, poglej, kaj mi je brat naredil! Tovrstna dinamika med brati in sestrami je zelo normalen del družinskega življenja, zlasti v določenih razvojnih obdobjih. A kljub temu je veliko prepiranja lahko tudi škodljivo in morda celo dolgoročno vpliva na njihove odnose. V nadaljevanju preverite, kako starši nezavedno sprožajo tekmovalnost med sorojenci in kako se temu izogniti.

7 stvari, ki se zgodijo, ko postaneš očka
Ko postanemo starši, se naš svet obrne za 360 stopinj. O tem, kakšne spremembe in novosti lahko pričakujete v vlogi novopečenega očeta, pa je iskreno spregovoril Ed Latimore, pisatelj in priljubljeni 'očka bloger'.

Kako se spopasti z otrokovim nespoštljivim vedenjem?
Ena izmed najbolj pogostih in hkrati frustrirajočih težav, s katerimi se starši soočajo, je spopadanje z otrokovim nespoštljivim vedenjem. To se lahko pojavi pri skoraj vsaki starosti, začenja pa se že takrat, ko otroci obvladajo prvi 'ne'. Čeprav je nespoštovanje normalen del otrokovega razvoja, pa to ne olajša spopadanja z njim.

Kako naučiti otroka, da se prehranjuje zdravo?
Vsak starš si želi, da bi njihov otrok razvil zdrave prehranjevalne navade. Vendar pa to pogosto ni preprosto, saj otroci včasih zavračajo zdravo hrano. V tem članku vam ponujamo 10 preprostih nasvetov, kako otroka naučiti, da se bodo zdrave prehranjevalne navade začele razvijati zgodaj.

Mamice, skrb za lastno dobrobit koristi celotni družini
Starševstvo je eno najbolj zahtevnih, a tudi najbolj izpolnjujočih poslanstev. Mamice pogosto prevzamejo glavno vlogo pri skrbi za družino, pri tem pa mnogokrat pozabijo nase. A skrb za lastno dobrobit ni sebična – je ključnega pomena za zdravje in srečo celotne družine. Ko se mama počuti dobro, je bolje opremljena za izzive vsakdana in lahko svojim otrokom ter partnerju ponudi najboljšo različico sebe.

Televizija v otroški sobi – da ali ne?
Mnogo staršev je ob opremljanju družinskega doma postavljenih pred dilemo, ali v otroško sobo namestiti televizijski sprejemnik ali ne? O tej temi smo se pogovarjali z Rokom Gumzejem, strokovnim sodelavcem ekipe Logout, kjer trenutno okoli 600 uporabnikom pomagajo zaradi odvisnosti od tehnologije.

Kaj storiti, ko pri otroku najdete vejp?
Cigarete je bilo dokaj enostavno odkriti in vonjati, težje pa je zaznati uporabo novih tobačnih izdelkov, kot so elektronske cigarete oziroma vejpi, ogrevani tobačni izdelki in nikotinske vrečke oziroma beli snus, ki so čedalje bolj razširjeni med osnovnošolci. Po njih posegajo že v drugi triadi.

Tako lahko okrepimo otrokov besedni zaklad
Vse preveč staršev se premalo zaveda, kako pomembno je pravzaprav branje knjig in pravljic za otroke v zgodnjem otroštvu in pozneje v obdobju najstništva. Knjige namreč nudijo pobeg v svet domišljije, spodbujajo in razvijajo otrokov besedni zaklad, ga učijo kritičnega razmišljanja, širijo njegovo znanje in splošno razgledanost, pomenijo zatočišče, prispevajo k nadaljnjemu uspehu otroka in ga učijo komunicirati. A kako otroku približati ljubezen do knjig? Odgovarja strokovnjakinja Barbara Baloh, doktorica jezikoslovnih znanosti in raziskovalka.

Stvari, ki jih morate vedeti, ko vzgajate najstarejšo hčerko
Najstarejše hčerke pogosto odraščajo kot glavne in odgovorne v svoji družini.

Nespoštljiv odnos najstnika do staršev in preizkušanje meja – kako ravnati?
Najstniška kršitev mej in nespoštljivo obnašanje sta za obdobje pubertete precej normalna, saj se še sama struktura možganov ni dovolj razvila. Najstnik tako ne zmore obvladovati svojih impulzivnih čustev. Prav tako se občutek za odgovornost razvije nekje do 21. leta. Zaradi tega najstniki pogosto ne dojemajo popolnoma posledic svojih dejanj, so impulzivni in nagnjeni k nepremišljenemu vedenju.

'Mami, jaz bi imel psa.' Kaj pa zdaj?
Verjetno ni otroka, ki si v določenem obdobju ne bi zaželel hišnega ljubljenčka. To so lahko manjše živali: hrček, morski prašiček, papiga, ali pa večje, kot sta denimo mucek in pes. Mnogo staršev se ob izjavi: "Mami, jaz bi imel/a psa," znajde pred težo dilemo, ali otroku popustiti in ga osrečiti ali še nekaj časa počakati.

Za vse supermame, ki ste same z otrokom
Strah, krivda, osamljenost in dvom. Vse to so občutja, ki lahko starša, ki vzgaja sam, pahnejo v hudo stisko. In ko ste enkrat tam, kako se izkopati iz težav? O tem z izkušeno terapevtko in mediatorko Moniko Erjavec Bizjak.

Sami vzgajate otroke in imate občutek, da ne zmorete več?
Vzgoja otroka je ena najlepših izkušenj v življenju, a hkrati tudi ena najzahtevnejših. Ko se mati zaradi takšnih ali drugačnih razlogov znajde v situaciji, ko mora otroka vzgajati sama, pa je to še toliko težje in zahtevnejše. Starši, ki otroke vzgajajo sami, bodisi po izbiri ali okoliščinah, utelešajo globoko obliko poguma, ljubezni in odločnosti. Kako se soočiti z vsemi izzivi?

Pevec na družinskem sprehodu ni niti za trenutek odložil telefona
Frontman skupine Muse Matt Bellamy in njegova žena, igralka Elle Evans, sta hčerko odpeljala na sprehod po Londonu. Pevec je ves čas telefoniral in se ni pustil motiti hčerki, ki je na vsak način želela njegovo pozornost.

Kako zagotoviti varno pot otrok v šolo
Z drugim septembrom, ko se bodo učenci vrnili v šolske klopi, se bodo ceste napolnile z mladimi pešci in kolesarji, na kar bodo morali biti še posebej pozorni vozniki. Kako poskrbeti za varno pot otrok v šolo in domov?

Kaj narediti, ko otrok izreče grdo besedo?
"Vsaka druga beseda mojega skoraj petletnika je neprimerna. Ne bom omenjala, kaj govori, ampak mi resnično ni všeč. Sicer mu vedno znova povem, da to ni v redu, ampak se ga nikakor ne prime. Upam, da bo kmalu minilo," priznava mamica treh.

10 največjih napak staršev pri hranjenju otroka
Starši igrajo ključno vlogo pri oblikovanju pristopa svojih otrok do prehranjevanja. Obstaja pa kar nekaj napak, ki se jih je dobro pri tem izogibati.

4 stvari, ki si jih vsak sin želi od svojega očeta
Sin se v svojem razvoju zgleduje po očetu oziroma po moški figuri, ki jo ima v bližini, najpomembnejša pa je prav gotovo očetovska. Kaj je tisto, kar si vsak sin želi od svojega očeta? Preverite v spodnjih vrsticah.

Zakaj bi morali vsi otroci voziti kolo?
Kolesarjenje z otroki je lahko odličen vir zabave in fantastične vadbe za vso družino. Kolesarjenje namreč prinaša številne prednosti za zdravje in dobro počutje. Toda, ko kolesarite z otroki, je ključnega pomena, da ostanete čim bolj varni.

Nerazumno visoka pričakovanja otroke pripeljejo do izgorelosti
Čeprav se izgorelost nadarjenih otrok morda sliši kot novodobna izmišljotina, je to zelo resničen pojav. O njej govorimo takrat, ko se otrok z nadpovprečnimi sposobnostmi izčrpa zaradi prevelikega pritiska in nerealnih pričakovanj, ki si jih postavlja sam ali mu jih postavljajo drugi. Ob tem doživlja frustracijo, apatijo, izolacijo, razdražljivost in zmanjšano motivacijo. Pomembno je, da se starši zavedajo edinstvenih značilnosti nadarjenega otroka, saj ga le tako lahko vodijo do oblikovanja realnega odnosa do dosežkov, sprejemanja nepopolnosti in zdravega odnosa do sebe.

Kdaj postane sramežljivost pri otroku težava?
Rdeča lička, tišina, stiskanje ustnic in pogledi v tla. Otrokom, ki je sprva malce neprijetno v družbi sovrstnikov in tudi odraslih, pravimo, da so po naravi sramežljivi. V interakciji z drugimi se težje sprostijo, a jim kot starši lahko pomagate.

Kdaj lahko otrok samostojno kolesari?
Velika večina otrok se rada vozi s kolesi in kolesarjenje je priljubljena dejavnost številnih slovenskih družin. Ali veste, do katere starosti je obvezna kolesarska čelada in ali jo mora imeti tudi malček v kolesarskem sedežu? Pa kako mora biti opremljeno kolo in kdaj lahko mladoletnik samostojno kolesari po cesti?

Kako pomagati otroku s perfekcionističnimi težnjami?
V današnjem času je zlahka zaslediti starše, ki s ponosom pripovedujejo, kakšen perfekcionist je njihov otrok. Celo noč je bil pokonci, toliko mu pomeni dobra ocena, naša pa mora imeti same petice, sicer je neutolažljiva. Perfekcionizem nekaterim staršem predstavlja statusni simbol, a pomembno je, da ga jemljemo resno in predvsem poznamo njegovo ozadje. Le na ta način lahko otroku pomagamo iz spirale pretiranih zahtev do sebe in dolgoročno tudi težav v duševnem zdravju.

Kakšno zvezo ima risanka s pospravljanjem?
"Kazni v nobeni obliki niso primerne, če gre za umetno povzročitev trpljenja in nimajo zveze z izzivom. Na primer: če ne pospraviš igrač, ne bo risanke ali če ne poješ večerje, ti ne bom prebrala pravljice. Če otrok ne je večerje, bo lačen – toje naravna posledica. In pravljica nima prav nobene zveze z večerjo," pojasnjuje Dejana Dejanović.

Kaj je starševski stil 'snežni plug'?
To asociacijo je pop psihologija uporabila za starševski stil, za katerega je značilno, da starš umika, odstranjuje vse ovire na poti svojega otroka, še preden ta oviro sploh doseže. Čeprav starš meni, da s tem pomaga otroku pri soočanju s frustracijami, nelagodjem in bolečino, s tem v resnici otroku odvzame priložnost za pridobivanje neprecenljivih veščin obvladovanja in reševanja izzivov.

Nasveti za uspešno sodelovanje ločenih staršev
Le redko se zgodi, da je starševstvo po razvezi enostavno in brez zapletov, sploh če imata bivša zakonca med seboj nerazčiščene zamere ali težje spore. Žal v veliko primerih povlečejo kratko prav otroci, ki se nehote znajdejo med dvema ognjema. A v njihovo dobrobit bi starši morali sodelovati – brez čustvenih manipulacij in naperjanja otrok drug proti drugemu. Zavedati se je treba, da otrok nikakor ni kriv za nastale okoliščine in da bi morali starši narediti vse, da lahko kljub razvezi še vedno ohranjajo kakovosten odnos z otrokom.

Kako otroka navajati na samostojno učenje in pisanje nalog?
Otroka je potrebno že od malega začeti privajati na določeno merico samostojnosti in neodvisnosti. Starši s pomočjo starševskega čuta in znanja o življenju skušamo predati določene informacije otrokom in jih naučiti, kje so meje, kakšna so pravila, kako delovati v svetu in kako se vesti. Ob vsem tem pa jih učimo tudi povsem enostavnih reči, kot so tudi, kako jesti, se obleči, stuširati in navsezadnje iskati pravilne informacije.

Otroku za mizo postavite meje, a tudi spoštujte, koliko in kaj bo jedel
Otrok potrebuje meje na vseh področjih življenja, tudi pri prehrani. Meje dajejo otroku občutek varnosti, tudi kadar mu niso povsem všeč. Naloga otroka je, da se bori za svoje želje, naloga staršev pa je, da otrokove želje sprejmejo z razumevanjem in pogovorom, vendar to ne pomeni, da jih vse tudi izpolnijo, še posebej, če niso v skladu z družinskimi pravili oz. niso dobre za otrokovo varnost in zdrav razvoj.

Zakaj je pomembno, da so izdelki za otrokovo ustno zdravje biofunkcionalni
Učinkovita ustna higiena pri otrocih je temeljna za vzpostavitev pozitivnih navad in ohranjanje zdravega nasmeha za vse življenje, zato je priporočljivo, da so izdelki, ki jih za svoje otroke izberete, biofunkcionalni. To pomeni, da podpirajo in spodbujajo naravni razvoj otrokovih zob in čeljusti. Tako delujejo v sožitju z naravnim razvojem vseh delov ustne votline, od čeljusti in zob do dihanja.