zloraba otrok

Zgodba majhne Nine brez svojega glasu
April je mesec, posvečen ozaveščanju o preprečevanju zlorabe otrok. Gre za pomemben mesec, v katerem se opominjamo, da so otroci najbolj ranljiva skupina v družbi, ki potrebuje zaščito, ljubezen in podporo, da lahko rastejo v zdrave in srečne posameznike.

Padec zvezde: Od glamurja do boja za skrbništvo nad otroki
Zvezdnica se je znašla v osebnem in pravnem kaosu, ki je močno spremenil smer njenega življenja. Znana po svojem visokoletečem hollywoodskem življenju in tesnem prijateljstvu z največjimi hollywoodskimi zvezdami, kot je Taylor Swift, se Kingova zdaj sooča z bojem za skrbništvo nad otrokoma, obenem pa je izgubila svoj dom.

Nedolžni otroci, izgubljeni v sistemu
Program otroških migrantov je bil temačna epizoda v britanski zgodovini, ki je zaznamovala življenja tisočih otrok. V tujino so bili poslani v "boljše življenje", a so se mnogi soočili z zlorabami in trpljenjem. Danes se borijo za resnico, odškodnino in priznanje svojih stisk.

Tragična zgodba: Vplivnica zlorabila lastno hčer za spletne donacije
Vznemirljive obtožbe so pred nekaj dnevi pretresle svet. Ženska naj bi svoji hčerki brez medicinskega dovoljenja dajala strupena zdravila, medtem ko je dokumentirala otrokov fizično in čustveno trpljenje za pridobivanje donacij in povečanje svojega spletnega profila.

Spregovorila zlorabljena hčerka: Podoba družinske sreče je bila laž
Shari Franke, najstarejša hči znane vplivnice Ruby Franke, je prvič spregovorila o grozljivih izkušnjah z materjo, ki je zdaj v zaporu zaradi hude zlorabe svojih otrok. V intervjuju je opisala, kako sta ji bili odvzeti tako fizična kot psihološka varnost in kako je bilo njeno življenje nočna mora.

Po tragičnem otroštvu in zaporni kazni postala mama
Gypsy-Rose Blanchard je postala znana zaradi svoje zgodbe o zlorabi – njena mati Dee Dee je z lažnimi trditvami o hčerinih boleznih iskala sočutje drugih. Leta 2015 je skupaj s tedanjim fantom načrtovala in izvedla umor svoje matere. Po prestani kazni se je poskušala znova postaviti na noge in začeti novo življenje.

Zakaj nekateri odrasli prekinejo stike z družino?
V povezavi z družinami kroži veliko misli in pregovorov. Družine si ne moremo izbirati sami. Kri ni voda. Na koncu ti vedno ostane samo družina. Res je, da je družina predstavlja primarno celico, v kateri postavimo temelje za svoje življenje. A žal je v nekaterih primerih tudi prostor zlorab, nasilja, nefunkcionalnih odnosov, ki se lahko vlečejo vse življenje. In prav zaradi nefunkcionalnega družinskega sistema se nekateri odločijo za prekinitev stikov s celotno družino ali le nekaterimi člani.

Kaj lahko stori starš, če opazi, da je otrok žrtev vrstnikov?
Medvrstniško nasilje lahko predstavlja veliko težavo, zlasti v primerih, ko dolgo ni prepoznano. Tokrat izpostavljamo predvsem rizične faktorje za razvoj nasilniškega vedenja, ki segajo vse od družinskega ozadja, osebnostnega ter vedenjskega tveganja. Dotaknili smo se tudi najpogostejših tipov žrtev, ki so tarče nasilnih otrok. Pomembno je, da kot starši znamo prepoznati spremembe pri otrocih in ustrezno ukrepati.

Slovenec razkril žalosten razlog, da s sestro ni govoril 10 let
V resničnostnem šovu Kmetija sta s sestro kazala izjemno povezanost, sedaj pa sta razkrila, da v resničnemu življenju temu dolgo časa ni bilo tako.

Ste že slišali za bigoreksijo pri najstnikih?
Znano je, da imajo družbena omrežja in osrednji mediji močno vlogo pri vzpostavljanju nerealnih standardov popolnih in idealnih teles pri obeh spolih. V zadnjih desetletjih pa je ideal mišičastega moškega postal vse bolj izrazit. Ta ekstremna želja po doseganju izklesane postave lahko privede do stanja, znanega kot mišična dismorfija ali bigoreksija. Slednja se pojavlja tudi pri najstnikih in mladih moških, kaže pa se predvsem z obsedenostjo s fitnesom, izrazito osredotočenostjo na prehrano in pridobivanjem mišičaste mase.

Za nasilje je vedno odgovorna oseba, ki ga povzroča
Po podatkih slovenske policije, policisti letno obravnavajo približno 80.000 različnih kaznivih dejanj, od tega kar več tisoč primerov nasilja v družinskem okolju, od na videz blagih oblik z manj opaznimi posledicami do tistih najhujših, kot so umori v družini. Občutek sramu in bolečine, ki ga žrtve doživljajo zaradi odnosa družbe do nasilja nad njimi, otežuje, da bi o nasilju spregovorile in poiskale pomoč. Gre namreč še vedno za precej stigmatizirano temo.

Opozorilni znaki, ki kažejo na nasilnega otroka
Ko govorimo o nasilju v družini, imamo običajno v mislih čustveno, fizično ali spolno nasilje enega od partnerjev. A nasilje v družini v resnici zajema vsako zlorabo, ki se pojavi v družinskih sistemih. Ena od pogosto spregledanih in stigmatiziranih je nasilje starejših otrok nad starši. Pogosto skušajo starši takšno vedenje ignorirati, pomiriti ali celo opravičevati, namesto da bi poiskali ustrezno obliko podpore.

Rizična nosečnost je lahko nevarna za otroka in mater
Med rizične nosečnosti spadajo tiste vrste nosečnosti, ki lahko zaradi različnih dejavnikov povečajo možnost zapletov tako za mater kot za otroka. Bistvenega pomena je, da se dobro informirate o tveganjih in zapletih, ki se lahko zgodijo med visoko tvegano nosečnostjo in da upoštevate preventivne ukrepe.

Takšne so posledice kričanja na otroka
Verjetno ni starša, ki v trenutkih utrujenosti in nemoči ne bi vsaj kdaj povzdignil glasu nad otrokom. A kakšne so posledice, če postane kričanje vzgojna metoda in edini način, s katerim ima starš občutek, da otroka obvlada? Kričanje ima lahko kratkoročne in dolgoročne posledice, ki se običajno kažejo kot razdražljivost in agresija, tesnobnost, nizka samopodoba in depresija. Več o tipih kričanja in njegovih posledicah preberite v nadaljevanju.

Kako odnos z očetom zaznamuje naša življenja?
Oče je pomembna figura v našem življenju. Kakšen je položaj očeta v družinskem sistemu in na kakšen način nas odnos z očetom zaznamuje? Več o tem v tokratnem prispevku.

Kaj storiti, ko kakanje spremljata tesnoba in strah?
Strah, tesnoba in izogibanje odvajanju blata se lahko pojavi v različnih razvojnih obdobjih, a je zlasti pri starejših otrocih in najstnikih tema, ki prebuja nelagodje in sram. Čeprav morda spominja na koprofobijo, ki je strah pred blatom samim, pa gre v tem primeru za izrazito nelagodje pri odvajanja blata in vsem, kar se lahko zgodi med uporabo stranišča. Ker ima zadrževanje blata negativne posledice za psihofizično zdravje, je pomembno ta pojav pri otroku prepoznati in ga ustrezno obravnavati.

To se dogaja z otrokom, kadar ga fizično kaznujete
Uporaba nasilja za kaznovanje ali discipliniranje otroka na njem ne pusti samo telesnih poškodb, ampak jim tudi sporočamo, da je reševanje konfliktov na tak način popolnoma sprejemljivo. Klofutanje, pretepanje, udarci, metanje predmetov v otroka, tresenje otroka in podobno, vse to so nesprejemljive fizične oblike nasilja nad otrokom.

Sin si je potetoviral cela prsa, ona pa je storila to
Sin slavne igralke Sharon Stone je v objavi na Instagramu pokazal svoje nove tetovaže, mamina reakcija na to pa je bila vse prej kot običajna.

Zakaj otrok po ločitvi pripade očetu in ne mami?
Vsi mislijo, da je zakon vedno na strani matere, a to v resnici ne drži.

Zlorabil jo je med petim in osmim letom starosti
Brezskrbno otroštvo, ljubeči objemi mame ali očeta, varno zavetje doma in dragocen čas za igro, prijatelje, vse to in še več, se mnogim zdi samoumevno, a obstajajo tudi otroci, ki tega niso nikoli imeli in ne bodo doživeli. Med njimi so prav gotovo žrtve zlorab, ki v sebi skrivajo grozljive spomine, a si o njih redko upajo spregovoriti na glas.

Kako naj se starši z otroki pogovarjajo o spolnem nasilju?
Otroška in najstniška leta so čas odraščanja, rasti, odkrivanja in iskanja. Lahko so zelo lepa, lahko pa tudi boleča. Če jih zaznamuje spolna zloraba, pusti globoke rane in dolgotrajne posledice. Spolno nasilje, ki ima več obrazov in se izraža v različnih oblikah, žal pogosto ostane prikrito in brez primernega odziva okolice. Na vprašanja o občutljivi in zahtevni tematiki, ki predstavlja enega izmed najbolj perečih družbenih izzivov, je odgovarjala svetovalka na Društvu za nenasilno komunikacijo, mag. Tjaša Hrovat.

Vlogerska mama obtožena hudih zlorab svojih otrok
Nekdanja vlogerka Ruby Franke in njena poslovna partnerica Jodi Hildebrandt, sta obtoženi šest točk zlorabe otrok. Nedavno so našli njenega 12-letnega sina Russella, ki je pobegnil in ga našli podhranjenega ter z mnogimi poškodbami. Obtožbe vključujejo fizično zlorabo, podhranjenost in čustvene poškodbe.

Oče pretepel 12-letnico, ker se je videvala s starejšim moškim
Pretekli mesec se je v mestu Čačak v Srbiji odvila prava družinska drama, ki je postala viralna. Oče treh otrok je bil ovaden zaradi nasilja v družini, poleg tega pa so mu odredili prepoved približevanja družini za mesec dni. 12-letnico naj bi pretepel z metlo, razlog pa je šokanten.

Kako otroka naučiti konstruktivnega reševanja težav?
Si predstavljate sledeč scenarij: vašemu najstniku želite pred spanjem voščiti lahko noč, ob vstopu v sobo pa vas pričaka prazna postelja. Spreleti vas srh in po glavi vam roji nešteto misli. Kaj storiti?

7 dejavnikov, ki lahko pošteno načnejo samozavest otroka
Otroci se rodijo kot nepopisan list. Različni dejavniki in izkušnje potem vplivajo na to, kakšno mnenje bodo ustvarili sami o sebi in kako se bodo soočali z vsakdanjimi življenjskimi preizkušnjami. Otrokom lahko hitro dvignemo samozavest, prav tako hitro pa se lahko ta poruši. Kateri dejavniki vplivajo na to?

Živeti z otrokom, ki ima cerebralno paralizo
Gibanje je ena izmed najbolj naravnih stvari, ki jih poznamo v svojih življenjih. Povsod okrog nas lahko opazujemo fenomen gibanja. Plimovanje morja, gibanje vetrov, ptice na nebu, živali na kopnem in morju, pšenica v vetru, listki na drevesu ... in še in še bi lahko naštevala. Gibanje je torej nekaj najbolj običajnega, kar poznamo, in zatorej tudi precej samoumevnega. Vse dokler to ni, dokler se v naša življenja ne prikrade bolezensko stanje, ki se imenuje cerebralna paraliza. Takrat se samoumevnost gibanja spremeni v hvaležnost za vsak napredek, ki ga človek lahko doseže na področju gibalne motorike.

Munchausnov sindrom: ko mati namerno škodi otroku
Munchausnov sindrom je duševna bolezen, pri kateri si otrokov skrbnik (običajno je to mama) izmišljuje in ponareja znake otrokove bolezni ali poškodb, v skrajnih primerih pa mu jih celo namerno povzroča. S tem želi doseči, da bi bil otrok videti bolan, poškodovan in potreben pomoči, ter tako pridobiti želeno pozornost.

Kako se z otrokom pogovarjati o spolnem nasilju?
Zdi se, da v današnjem času ozaveščanje o spolnem nasilju in zlorabah dobiva veliko več prostora kot nekoč, kar je pozitivno, saj se spolno nasilje lahko zgodi vsakomur. Žal ne obstaja 100-odstotni način za zaščito otrok pred tovrstnimi dejanji, pa vendar lahko prek ustrezne komunikacije in stika z otrokom zmanjšamo to tveganje. Ne skrbite, če s svojim otrokom še niste začeli pogovorov o teh temah – nikoli ni prepozno.

Turbulentno razmerje med znanim igralcem in njegovo hčerko
Marsikdo ne ve, da je oskarjevec Jon Voight biološki oče znane igralke Angeline Jolie, ki je javnost razburkala predvsem s svojim razmerjem s fatalnim Bradom Pittom. Razlog za to se morda skriva v dejstvu, da imata Angelina in Jon precej odtujen odnos, Angelina si je v mladosti celo spremenila priimek, saj ni želela, da bi jo povezovali z njim.

Znani igralec lagal o zlorabi svojega očeta
Ameriški igralec Shia LaBeouf je leta 2019 izdal film z naslovom Honey Boy, ki ga je napisal o svojem travmatičnem odraščanju. Film je osredotočen predvsem na mladega igralca in njegovega nasilnega očeta. Toda vprašanje ostaja, ali je film res posnet po resničnih dogodkih?