znakovni

Letno pri 400 do 500 slovenskih otrocih odkrijejo okvare sluha
Že v porodnišnici dva ali tri dni po rojstvu preverijo sluh in približno pri enem od 1000 novorojenčkov so potrebne nadaljnje preiskave. A največ okvar se izkaže pozneje in sluh se z leti slabša. O obravnavi otrok z okvarami sluha sta spregovorila vodja Avdiološkega centra in otokirurške dejavnosti na Kliniki za ORL in CFK v ljubljanskem kliničnem centru, dr. Saba Battelino, in direktor Centra za sluh in govor Maribor, Samo Rumež.

Sistem izobraževanja otrok s posebnimi potrebami
Otroci s posebnimi potrebami se lahko, glede na starost, vključijo v različne programe vzgoje in izobraževanja. Več o tem pa v spodnjem prispevku.

Znakovni jezik in jezik gluhoslepih vpisana v ustavo Republike Slovenije
Letno pri od 400 do 500 slovenskih otrocih odkrijejo okvare sluha. Nekateri otroci pozneje za podporo pri učenju govora ali kot samostojno komunikacijo uporabljajo slovenski znakovni jezik (SZJ), ki vsebuje prvine govorjenega jezika in katerega izvajanje poteka s kretnjami, mimiko, gibanjem telesa in govorom. V petek bosta znakovni jezik in jezik gluhoslepih vpisana v ustavo Republike Slovenije. Majhna zmaga in korak bližje k enakopravnosti za vse gluhe in naglušne osebe.

Ideje, kam med počitnicami
Za šolarje iz osrednje in zahodne Slovenije so se danes začele težko pričakovane zimske počitnice. V šolske klopi se bodo vrnili čez teden dni, ko bodo na počitnice odšli njihovi vrstniki z vzhoda države. Za počitnikarje so pripravljene številne dejavnosti in programi, ob ugodnih vremenskih razmerah pa bodo lahko smučali in se sankali.

Brezplačna joga in predavanja za mamice in otroke
V Cityparku obiščite brezplačno jogo za najmlajše – dojenčke in otroke, posebno vadbo za nosečnice ter predavanja za starše s priznanimi strokovnjaki. V Cityparku posvečamo posebno pozornost družinam in njihovemu zdravju, zato jim med drugim nudimo brezplačne obiske joge za najmlajše, posebne vadbe za nosečnice in srečanja s priznanimi strokovnjaki, ki jih lahko povprašate prav vse.

Neverjetno, to so izumili otroci!
Veste, da so veliko stvari, ki jih uporabljamo prav vsak dan, izumili naši najmlajši? Nekateri so reševali le svoje osebne težave, drugi so hoteli življenje olajšati drugi. Spoznajte bistre izumitelje!

VIDEO: Znakovni jezik za dojenčke
Z uporabo znakovnega jezika otrokom, ki še ne govorijo, omogočamo, da na enostaven in tudi nam razumljiv način izražajo svoje doživljanje, želje in potrebe. To olajša komunikacijo in omili frustracije zaradi nerazumevanja, ki so lahko v prvih letih življenja pogoste.

Sestrica uči triletnika govorico gluhonemih
V obdobju, ko se malčki trudijo z izgovorjavo besed, se je Mia Jones že učila govorice gluhonemih. Šestletnica uporablja znakovni jezik že od osmega meseca dalje.

Dojenček zna opozoriti, da ima novo gripo
Škotski starši bodo odslej bolj mirno spali. Tam je namreč izšla knjiga, v kateri so opisane kretnje, s katerimi jim dojenček lahko pove, da je zbolel za novo gripo.

Čudežne izvorne celice
Izvorne celice iz popkovnice so pomagale deklici z možgansko paralizo, da se ji je stanje izboljšalo kar za 50 odstotkov.