zobovje

Voda za dojenčka: Kdaj, koliko in kako jo ponuditi?
Kdaj je treba dojenčku ponuditi dodatno tekočino poleg mleka in koliko naj spije na dan? Do katerega meseca starosti dojenčka je treba prekuhavati vodo iz pipe in ali so zanj primerni sokovi? In še – kako naj pije: po steklenički, po slamici ali iz kozarca? Preverite!

Kaj storiti, če dojenček ne želi jesti goste hrane?
Dojenčki so zelo različni in njihove potrebe po hrani oz. vnosih hranil niso vedno enake. Kako torej vedeti, koliko hrane naj bi pojedel naš dojenček oz. če je ta res neješč ali pa so morda neustrezna naša pričakovanja, koliko hrane naj bi pojedel?

Kaj je bruksizem pri otroku?
Škrtanju in škripanju z zobmi pravimo bruksizem. Prizadene več otrok kot odraslih, dogaja pa se predvsem med izraščanjem mlečnih zob ter ob menjavi mlečnih s stalnimi zobmi. A kdaj je treba zaradi škrtanja skrbeti in kako ga lahko odpravimo? Odgovarja Bibina strokovnjakinja Urška Šavli, dr. dent. med.

Vse več otrok potrebuje ortodontsko obravnavo
Vse več otrok potrebuje ortodontsko obravnavo. Razlogi so različni in nekatere gre pripisati tudi modernemu načinu življenja in višjim estetskim standardom. Kako lahko starši pripomoremo zmanjšati tveganje, da bo otrok potreboval ortodontsko zdravljenje, sta pojasnili ortodontka Gordana Čižmek in zobozdravnica Urška Šavli.

Najboljši in najhitrejši rezultati ortodontije so vidni pri otrocih
Ste vedeli, da je ortodont za otroke ena od najpogosteje iskanih oziroma zaželenih oblik ortodontije pri nas? Seveda to ni nič presenetljivega, saj se najhitrejši in najboljši rezultati na tem področju zdravljenja zob pokažejo ravno pri otrocih. Cilj takšnega zdravljenja je torej z namestitvijo primernega zobnega aparata doseči pravilno oblikovano in skladno delujoče zobovje. Prav tako se ustvarijo optimalni pogoji za pravilen razvoj čeljusti.

To so simptomi in znaki fetalnega alkoholnega sindroma
Uživanje alkohola med nosečnostjo nosi številna tveganja, med katerimi velja še posebej izpostaviti spekter fetalnih alkoholnih motenj. Gre za krovni izraz več vrst motenj, ki so lahko blage ali hude, kažejo pa se v različnih prirojenih telesnih in duševnih okvarah pri novorojenem otroku. Motnje fetalnega alkoholnega spektra obsegajo: fetalni alkoholni sindrom, delni fetalni alkoholni sindrom, prirojene okvare, motnje nevrološkega razvoja ter vedenjske motnje, povezane z izpostavljenostjo alkoholu pred rojstvom.

Kaj je nosečniški gingivitis?
Še vedno med ljudmi kroži "mit", da vsaka nosečnost nosečnico stane en zob. To izhaja iz časa, ko je veljalo prepričanje, da so zobozdravstveni posegi v času nosečnosti nevarni tako za nosečnico kot za plod. Danes sodobni pristopi in nova znanja ter ozaveščenost nosečnic pripomorejo k temu, da temu ni več tako.

Kako otroka odvaditi od pitja po steklenički?
Večina strokovnjakov meni, da otrok ne potrebuje stekleničke po 18. mesecu. Toda, kako odvaditi otroka, da pije in je po njej, da zanj to ne bo preveč stresno?

Kaj storiti, če se otrok boji zobozdravnika?
Prvi dojenčkov zobek je navadno tisti, ki starše spodbudi k razmisleku o ustni higieni. Kdaj pa otroka prvič odpeljati k zobozdravniku in kaj se dogaja na prvem pregledu, nam je povedala zobozdravnica Mirjam Kovačič.

Vrhunske dude za nežno pomirjanje vašega malčka
Vsak otrok je drugačen od drugega in le vi veste, kako najlažje pomiriti svojega malčka; katere geste in besede bodo v njegov svet prinesle sporočilo varnosti, zaščitenosti in miru. Morda imate posebno uspavanko, za katero veste, da ga bo zazibala v sladke sanje, navajen pa je tudi na način, kako ga zibate in nosite okrog. Vsak odnos med otrokom in njegovimi starši oz. skrbniki je unikaten in sestavljen iz mnogo drobnih gest, komunikacije in nežne skrbi, s pomočjo katerih je mogoča komunikacija, še preden se otrok nauči govoriti.

Vrhunske dude za nežno pomirjanje vašega malčka
Vsak otrok je drugačen od drugega in le vi veste, kako najlažje pomiriti svojega malčka; katere geste in besede bodo v njegov svet prinesle sporočilo varnosti, zaščitenosti in miru. Morda imate posebno uspavanko, za katero veste, da ga bo zazibala v sladke sanje, navajen pa je tudi na način, kako ga zibate in nosite okrog. Vsak odnos med otrokom in njegovimi starši oz. skrbniki je unikaten in sestavljen iz mnogo drobnih gest komunikacije in nežne skrbi, s pomočjo katerih je mogoča komunikacija, še preden se otrok nauči govoriti.

Zakaj imamo najprej mlečne in šele nato stalne zobe?
Ste se kdaj vprašali, zakaj nam najprej zrastejo mlečni in ne kar takoj stalni zobje? In zakaj se pravzaprav imenujejo mlečni zobje? Verjemite, dobro je vedeti odgovore na tovrstna vprašanja, ki si jih v življenju sami nikoli ne zastavimo. Zastavijo vam jih namreč lahko otroci in če se nočete vrteti v začaranem krogu 'zakajev' in 'kakojev', je dobro na dlani imeti logičen odgovor.

Duda ni sredstvo za tolažbo!
Zaradi dolgotrajne uporabe dude ima lahko otrok velike težave pri govoru. Tolažba z dudo pa ima tudi nenavadno posledico – nezmožnost reševanja čustvenih problemov.

NATKA GERŽINA: 'Družina je moje vesolje'
Zvone, Niko in Luka so vesolje in največje veselje nekdanje Powerke Natke Geržina. Zadnja leta je medijski blišč in slavo zamenjala za nekoliko bolj umirjeno življenje.