Bibaleze.si

zvoki

Zdrav otrok
04. 04. 2025 05.00

Otrok kašlja in težko diha? Prepoznajte bronhiolitis in kako mu pomagati

Bronhiolitis je vnetje najmanjših dihalnih poti. Najpogostejši povzročitelji bronhiolitisa so respiratorni sincicijski virus ali RSV, kot ga krajše poimenujemo, redkeje virusi parainfluence. Ta bolezen je zelo nevarna za nedonošenčke in otroke s srčnimi napakami.

Razvoj otroka
14. 02. 2025 05.00

Kdaj naj bi otrok začel govoriti?

Eden največjih mejnikov v razvoju dojenčka je, ko izgovori svoje prve besede. Čeprav se morda zdi, da bo to trajalo dlje, kot si želite, se jezikovni razvoj začne že pred rojstvom. Preberite, kdaj lahko pričakujete prve besede in kako lahko spodbudite svojega malčka, da se začne izražati.

Dojenček v trebuhu
26. 01. 2025 05.00

O čem razmišlja dojenček v maternici?

Raziskave so pokazale, da dojenčki v maternici že pred rojstvom čutijo in zaznavajo okolico. Njihovi možgani aktivno vpijajo informacije, vključno z zvoki, jeziki in celo čustvi staršev. To odpira nova spoznanja o tem, kako poteka razvoj otroka že v prvih mesecih nosečnosti.

Dojenček
14. 01. 2025 05.00

Od šestega do devetega meseca po rojstvu: kaj dojenček potrebuje?

Prvo leto otrokovega življenja je čas hitre rasti in razvoja. Zdelo se vam bo, kot da se otrok iz dneva v dan spreminja, raste in vas navdušuje z usvajanjem novega znanja in mejnikov. Kaj pa se bo dogajalo v obdobju od šestih do devetih mesecev starosti? Kaj bo vaš otrok takrat počel in kaj potreboval? Preverite.

Spanje in dojenje
05. 11. 2024 01.00

Kaj je "rožnati šum" in kako lahko pomaga pri uspavanju?

Uspavanje dojenčka je za mnoge starše zahtevna naloga. Da bi jim to uspelo, starši eksperimentirajo z različnimi metodami, med najbolj priljubljenimi pa je noise method oz. uspavanje dojenčka s pomočjo določenih zvokov. Za beli šum ste gotovo slišali, kaj pa je roza ali rožnati šum?

Vzgoja in vrtec
01. 10. 2024 01.00

Naučite svoje malčke, kako nadzorovati svoja čustva

Otroci imajo pogosto veliko energije in čustev, ki jih ne znajo pravilno izraziti, meditacija pa jim lahko pomaga razviti zavedanje lastnih občutkov, izboljšati koncentracijo in najti notranji mir.

Za mami
07. 09. 2024 04.30

Darilo za baby shower: Kaj si mame resnično želijo?

Ko gre za praznovanje prihoda otroka, je izbira popolnega darila za bodočo mamo v veselje in izziv. Z neštetimi možnostmi, ki so na voljo, je nujno izbrati nekaj, kar je edinstveno, hkrati pa poskrbi za praktične potrebe družinice. Poskušali bomo izpostaviti nekaj najbolj zaželenih daril ob rojstvu otroka, ki jih mame resnično cenijo.

Razvoj
29. 07. 2024 05.00

Ne, prva beseda praviloma ni "mama"

Novopečeni starši komaj čakajo prve besede svojega malega zakladka. In čeprav mamice upamo, da bomo čim prej zaslišale "mama", praviloma to ni prva beseda. Pri nas so bile denimo "da, da", "ba, ba" in "ne, ne, ne".

Najstniki
30. 04. 2024 05.00

Polovici mladih grozi naglušnost

Nova študija kaže, da je kar 1,35 milijarde mladih po svetu v nevarnosti, da bodo (vsaj delno) izgubili sluh zaradi 'nevarnega poslušanja' avdio zvoka.

Za mami
23. 03. 2024 04.15

Zakaj je mamina ljubezen tako pomembna?

Mamina ljubezen je ljubezen, ki ima moč zaščititi, ljubezen, ki ve, kdaj objeti, in je ljubezen, ki zna odpuščati.

Izleti in počitnice
19. 11. 2023 05.00

Izlet v slovensko mesto z Guinnessovo rekorderko in Piramido

Maribor – štajerska prestolnica in drugo največje slovensko mesto. Mesto mladih in prestolnica kulture. V njem se bohoti Guinnessova rekorderka, najstarejša trta na svetu, nad njim se vzpenjata Piramida in Kalvarija. V njem so slavni trije ribniki in reka Drava, v neposredni bližini Pohorje. Goreč in zavedni Mariborčan vam bo povedal, da ste v mestu ponosnih in borbenih ljudi, ki ga je oblikovala bogata in pestra zgodovina.

Vzgoja in vrtec
22. 08. 2023 09.17

Kako krizne razmere spremenijo rutino otrok?

Poletje 2023 je Slovenijo postavilo pred nove izzive. V kriznih intervencijah vedno znova dokazujemo, da smo skupnost, ki si pomaga, skrbi drug za drugega in premaguje težke razmere. Kot vedno v življenju je okrevanje po kriznih razmerah dolgotrajnejše kot uničujoča poplava, ki v kratkem času pusti sled premoženjske škode.

Zdrav otrok
24. 04. 2023 05.00

Kako naj se starši odzovejo ob pojavu tikov pri otroku?

Tiki so nehoteni, hitri, ponavljajoči se in nenadzorovani gibi ali glasovi, ki se lahko izražajo kot mežikanje, kroženje z očmi, skomiganje z rameni, trzanje, pokašljevanje, smrkanje, tleskanje z jezikom ...

Za mami
20. 02. 2023 08.34

Materinstvo ni lahko, a je še večji izziv za visoko senzitivne matere

Izraz visoka senzitivnost (občutljivost) se nanaša na osebo, ki ima bolj občutljiv živčni sistem, se bolj zaveda dražljajev v okolici in se lažje preobremeni, ko je v zelo stimulativnem okolju. Za matere to pomeni, da je čustveni tobogan materinstva lahko še toliko bolj intenziven, a obenem ima ta lastnost tudi veliko pozitivnih plati. Preverite, katere so to in kako poskrbeti zase.

Partnerski odnosi
17. 08. 2022 05.00

Sara: 'Takrat je priletela prva klofuta, ki me je dobesedno odnesla v steno'

Klofuta, brce, poniževanje in ustrahovanje pa tudi siljenje v spolnost in kaznovanje s tišino so le drobci nasilja, ki jih lahko ženska doživlja v partnerskem ali katerem koli drugem odnosu. Za zunanjega opazovalca je nekaj čisto samoumevnega, da je treba takšen zlorabljajoč odnos končati, a za tistega, ki pri njem vztraja, ta korak nikakor ni lahek – celo obratno – žrtev vedno znova odpušča in čaka, da bo nekoč vse lepše, le potrpeti je treba. Pa je res tako?

Razvoj otroka
11. 11. 2021 08.04

Sramežljivost ali selektivni mutizem?

Starši velikokrat ugotavljajo, da je otrok zunaj domačega okolja zelo zadržan, vendar se tolažijo s tem, da je pač sramežljiv in da bo to sčasoma že prerasel. Nekateri otroci so v tujem okolju res nekaj časa zadržani, vendar se po nekaj minutah sprostijo in se začnejo obnašati kot doma, predvsem pa začnejo govoriti. Drugi pa ostanejo zadržani in tiho. Takrat lahko govorimo o selektivnem mutizmu.

Družina in odnosi
27. 10. 2021 05.00

To je zelo pomembno, ko želite pomiriti otroka

Pravljice so nekaj najlepšega, kar lahko podarimo svojemu otroku, saj se z njihovo pomočjo otroci marsikaj naučijo o življenju. Prednosti so številne, še posebej v obdobju razvojnih strahov, ko lahko otroci doživljajo tudi hude stiske. Preko pravljic se lahko naučijo spoprijemati s svojimi strahovi, neprijetnimi čustvi in osvojijo pomembne veščine, zaradi katerih bodo lahko kos vsem izzivom, ki jih čakajo na njihovi poti.

Malček
13. 10. 2021 08.08

Poskrbite za dovolj gibanja še preden shodijo

Vsako leto je prvi teden v oktobru namenjen otrokom, letos je potekal pod geslom »Razigran uživaj dan!« in poudarjal pomen igrivosti, sproščenosti in druženja otrok. Čeprav vaš otrok še morda ne hodi, je zanj gibanje enako pomembno kot za tiste malčke, ki že veselo tekajo naokrog. Gre namreč za prvo in osnovno obliko spoznavanja s svetom, bodisi le s premikanjem rok in nog, bodisi s plazenjem, kobacanjem in tekanjem. Čas, ko bodo malčki zrasli in odrasli, bo še prehitro tu, zato ga vsak dan izkoristite za nove dogodivščine in doživetja.

Zdrav otrok
08. 10. 2021 04.16

Otroci ob zvoku gongov odkrijejo, da so čisto v redu taki, kot so

Osredotočenost in samonadzor, umirjen duh, večja samozavest, sočutje do drugih, potrpežljivost, lažje soočanje s (težkimi) čustvi, manj stresa in tesnobe ... Našteti so zgolj nekateri dobrodejni učinki zvočne kopeli z gongi, ki ustvarjajo popolne melodije za čisto vsakega posebej. Ravno otroci so zelo občutljivi in dovzetni za zvok; zdravilne vibracije, ki jih občutijo med terapijo, jim pomagajo uglasiti njihovo telo z duhom in - kar je najpomembneje - končno lahko spoznajo, da so popolnoma v redu taki, kot so.

Malček
20. 08. 2021 08.13

Kako odgnati strah pred temo?

Je tudi vašega otroka strah temne pošasti, ki se v sobo prikrade ponoči? V določenem obdobju je strah pred temo zelo pogost, razlogi pa se velikokrat skrivajo v otroški domišljiji, risankah ali neprimernih vzgojnih ukrepih.

Blog
12. 05. 2021 07.23

"Mami, kdaj bom lahko počel vse, kar si želim ... brez tvojega dovoljenja?"

Matevža je zanimalo, koliko moraš biti star, da ti ni treba več staršev vprašati za dovoljenje. V smehu sem mu odgovorila, da me ne bo treba več ubogati, ko bo imel svojo upokojensko kartico.

Po porodu
22. 09. 2020 07.29

Kaj mamice, ki imajo dojenčka, počnejo ves dan?

Dve starejši materi, ki sta imeli že odrasle otroke, sta se pogovarjali in njunemu pogovoru je prisostvovala mlada mamica, ki je iz njunih besed razbrala naslednje sporočilo: 'Ko dobiš otroka, enostavno ne uspeš več opraviti vseh opravil, ki si jih lahko prej. In tudi to je v redu.'

Trači
06. 06. 2020 06.00

Z vzgojo sina spet buri duhove

V devetdesetih letih prejšnjega stoletja se je o Alicii Silverstone veliko pisalo kot o mladi igralki z veliko potenciala, a zadnja leta zvezdnica veliko več zanimanja kot s filmi, ki jih posname, požanje z vzgojo svojega devetletnega sina.

Malček
19. 05. 2020 08.30

Kaj je selektivni mutizem?

Selektivni mutizem je redka in kompleksna anksiozna motnja, kjer otroci zaradi hudih občutkov tesnobe ne zmorejo verbalne komunikacije v specifičnih socialnih okoliščinah.

Malček
12. 02. 2020 08.50

Kaj storiti, če se otrok boji zobozdravnika?

Prvi dojenčkov zobek je navadno tisti, ki starše spodbudi k razmisleku o ustni higieni. Kdaj pa otroka prvič odpeljati k zobozdravniku in kaj se dogaja na prvem pregledu, nam je povedala zobozdravnica Mirjam Kovačič.

Šola za starše
05. 02. 2020 14.08

Tega ne smete jesti, če ste noseče

Veselje, pričakovanje, strah in pravzaprav cela paleta čustev ter tisoč vprašanj roji po glavi bodoči mamici, ko zagleda tisti dve črtici na nosečniškem testu, zato smo za vas pripravili nekaj nasvetov za sproščen in brezskrben porodniški dopust.

Dojenček
22. 01. 2020 09.32

7 nasvetov, kako omiliti trebušne krče

Trebušni krči, ki mučijo marsikaterega dojenčka, se lahko pojavijo že po porodu in naj bi izzveneli do tretjega meseca starosti. Dojenčki se v intenzivnem joku, ki se običajno pojavi v večernih urah, zvijajo, napenjajo in imajo vetrove. Kako jim pomagati?

Dojenček
20. 01. 2020 12.35

Ali moramo biti popolnoma tiho, ko dojenček spi?

Marsikateri novopečeni starši menijo, da mora biti v stanovanju popolna tišina, medtem ko dojenček spi. Prav tako so prepričani, da ga moti glasen zvok, da mu lahko poškoduje sluh ali ga naredi nemirnega.

Ustvarjamo
20. 12. 2019 15.13

Top ideja, kako ustvariti darilno škatlo za božič

Decembra vlada prav posebno vzdušje, ne samo da se vsepovsod blešči od tisočerih lučk, na obrazih je prepoznati tudi tiste čez leto mogoče pozabljene nasmehe. Vsi nazdravljajo prihajajočemu se letu, svoje najbližje pa razveseljujejo z darili. Navajamo, kako lahko izvirno zavijete darila nepravilnih oblik in jih celo pošljete po pošti tistim, ki jih ne boste mogli objeti za božič. Ustvarjalka Polona Bokavšek nam je zaupala, kako ona ustvari unikatno darilno škatlo.

Oto
04. 09. 2019 11.07

Zakaj otroci obožujejo živali?

Otroci so že kmalu izpostavljeni živalim v risankah, pravljicah, filmih, doma … in povsem naravno je, da pernate, kosmate, dlakaste … živali naravnost občudujejo in so nad njihovimi zvoki in gibi navdušeni. Seveda pa se k plišastim živalcam tudi radi stisnejo, ko potrebujejo objemček za lahko noč.

Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863