Tokrat sta Ana Praznik in njena ekipa pomagala Maruši in Roku, mladima staršema, ki sta si že dolgo želela zaživeti skupaj kot družina. Zaradi slabih bivalnih razmer sta bila primorana živeti ločeno – Maruša z otrokoma pri mami, Rok pa v neustrezni hiši. Občutek nemoči in ločenosti je bil zanju izjemno boleč. S prenovo doma je ekipa omogočila nov začetek in jim podarila priložnost, da končno zaživijo pod eno streho – kot povezana, ljubeča družina.
Ko so se skupaj prvič povzpeli po prenovljenih stopnicah, je Maruša navdušeno vzkliknila: "Oh, vau! To pa je čisto nekaj drugega!" Ana je nato pokazala nekaj zelo pomembnega za varnost otrok: "Evo, tale vratca so najpomembnejša za varnost vajinih punčk. Zaprta so z obeh strani, pa še en dodatni varnostni mehanizem imajo."
Vratca, ki so bila nameščena na stopnicah, bodo preprečila morebitne padce, kar je izjemno pomembno za varnost malčkov, ki raziskujejo svet okoli sebe. Maruša in Rok sta se strinjala, da je ta izboljšava izjemno pomembna za varnost njunih otrok: "To je za nas izjemnega pomena."
Namestitev varnostnih elementov, kot so varnostna vratca na stopnicah ali mehanizmi za zaščito pred padci, je ključnega pomena v vsakem domu z majhnimi otroki. Preprečitev nesreč, kot so padci z višine, je lahko odločilna za zdravje in dobrobit vaših otrok. Tudi manjše spremembe, kot je ustrezna zaščita na stopnicah, lahko pripomorejo k večji varnosti doma.
Poskrbite, da bo vaš dom varen za otroka – preprečevanje je najpomembnejši del varnosti otrok
Večina poškodb pri majhnih otrocih se zgodi doma. Pogosto preverjajte svoj dom. Oglejte si ga iz otrokove perspektive, da boste lažje prepoznali morebitne nevarnosti.

Okoli šestega meseca starosti vaš dojenček začne veliko bolj aktivno gibati. Poiščite morebitne nevarnosti v hiši in jih odstranite. Ko otrok raste in pridobiva nove spretnosti, se bodo spreminjale tudi potencialne nevarnosti.
Naj bo vaš dom varen kraj za raziskovanje.
- Zagradite stopnice z varnostnimi vratci na vrhu in na dnu.
- Skrajšajte vrvice na roletah in zavesah. Odstranite vse vrvice s kapuc in oblačil. Otroci se lahko zadušijo z vrvicami.
- Zaklenite vsa zdravila, vitamine, čistila in druge nevarne kemikalije v visoke omare. Vžigalnike, vžigalice, ostre predmete in električne naprave hranite izven otrokovega dosega.
- Pritrdite vse knjižne police, težke naprave in drugo masivno pohištvo na steno.

- Prekrijte električne vtičnice in zavežite kable električnih naprav.
Zagotovite varnost otroka med obroki
- Hrano kuhajte na zadnjih ploščah štedilnika, ročaje loncev obrnite stran od otrokovega dosega.
- Vroče tekočine in hrano postavite daleč od roba mize ali kuhinjskega pulta.
- Izberite otroški stolček z varnostnim pasom in ga vedno uporabljajte, ko otrok sedi v njem.
Poskrbite za varno igro
- Majhne igrače in predmete hranite zunaj otrokovega dosega. Lahko se z njimi zaduši.

- Preverite velikost igrač. Če igrača ali njen del lahko gre skozi tulec toaletnega papirja, je premajhna za otroke, mlajše od treh let. Vedno izbirajte igrače, primerne otrokovi starosti.
- Ko je otrok v ali blizu vode, morate biti vedno dovolj blizu, da ga lahko dosežete z roko. Če morate zapustiti prostor, otroka vedno vzemite s seboj.
- Otroka nikoli ne puščajte samega v kopalni kadi, niti za trenutek.
- Ko menjate plenico ali oblačila na previjalni mizi, imejte eno roko ves čas na otroku.
Poskrbite za varno spanje dojenčka
Uporabljajte le posteljico, ki ustreza trenutnim varnostnim standardom. Vzmetnica se mora tesno prilegati posteljici, uporabljajte samo napeto rjuho. Igrače, blazine, odeje in drugi predmeti ne sodijo v posteljico – vse to lahko poveča tveganje za poškodbe ali zadušitev.