Dr. Paul Dennison, priznan zdravnik s področja nevrologije, je metodo Brain Gym razvil v sedemdesetih letih prejšnjega stoletja. Pri njej gre za nov pristop, katerega moto je učenje skozi gibanje. Obsega 26 vaj.
Gibanje vzpodbuja učenje
Telovadba za možgane je zaporedje preprostih in lahkotnih gibalnih vzorcev, ki vzpodbujajo povezovanje možganov, čutov in telesa ter s tem pripomorejo k bolj učinkovitemu učenju. Običajno skušajo pedagogi učence spodbujati k učenju s programi za boljšo motivacijo, s pohvalo, utrjevanjem znanja in nenehnim ponavljanjem učne snovi. Ti načini so le delno uspešni.
Pri pedagoški kineziologiji - vedi, ki raziskuje zakonitosti telesnih gibov - opažajo, da nekateri posamezniki izključujejo mehanizme za povezovanje možganskih predelov, ki so potrebni za optimalno učenje. Zadnji možgani sicer sprejmejo informacije kot "slike", vendar jih prednji možgani ne morejo "izraziti", ker informacije sploh ne pridejo do njih. In ker učenci naučenega ne morejo izraziti, se ujamejo v zanko neuspeha. Za uspešno delovanje možganov so potrebne učinkovite povezave vseh nevronskih poti. Znano je, da stres, s katerim se srečujejo otroci z učnimi težavami, zavira delovanje teh nevronskih poti. Telovadba za možgane pa s svojimi gibalnimi aktivnostmi vzpodbuja pretok informacij po vsej nevronski mreži.
Ena možganska hemisfera (navadno je to leva) nam omogoča analiziranje in organizacijo in je odgovorna za kratkoročni oziroma delovni spomin. Druga možganska polovica deluje povezano, slikovno in čustveno in je odgovorna za dostop do dolgoročnega spomina. Leva možgnaska polovica ima nadzor nad delovanjem desne strani telesa, medtem ko je desna možganska polovica aktivna, kadar premaknemo levo stran telesa. Brain Gym aktivnosti povezujejo obe možganski polovici, da delujeta povezano in usklajeno, kar je pomembno za otrokovo celostno delovanje. Ta povezanost je potrebna, če je zaradi neuspeha, slabe samopodobe, stresa ali strahu ena možganska polovica preobremenjena, medtem ko je druga neaktivna. Takrat so zmogljivosti izkoriščene samo polovično in vplivajo na otrokov neuspeh.
Tridimezionalni možgani
Z vidika uporabe telovadbe za možgane delimo možgane na levo in desno možgansko polovico (lateralna dimenzija), možgansko deblo in čelni režnj (fokusna dimenzija) ter limbični sistem in možgansko skorjo (centralna dimenzija). Odkrili so, da telovadba za možgane učence spodbuja, sprošča ter umirja. Vsak del možganov je zadolžen za določene naloge; s pomočjo povezovanja obeh strani telesa ter obeh možganskih polovic otrokom omogočamo pravilnejše učenje.
- Lateralnost pomeni usklajevanje delovanja možganov med levo in desno možgansko polovico. Pomembno je za branje, pisanje, komunikacijo, koordinacijo gibov in sposobnost hkratnega mišljenja ter gibanja.
- Centralnost pomeni usklajevanje višjih in nižjih možganskih centrov. Gre za sposobnost izražanja čustev, miren odziv v različnih situacijah, sposobnost organizacije in sproščanja. Ta dimenzija zahteva koordinacijo oko –roka, kar je pomembno za pisanje črk, številk in risanje.
- Fokus pomeni usklajevanje delovanja sprednjega in zadnjega možganskega režnja. Neposredno je povezan z razumevanjem in pozornostjo. Tisti, ki teh sposobnosti nimajo razvitih, imajo pogosto težave s koncentracijo in razumevanjem snovi.
Brain Gym, lahek in varen
Šestindvajset gibalnih aktivnosti vzpodbuja delovanje možganov za učinkovito učenje in tako omogoča otrokom vseh starosti, da optimalno izkoristijo svoje potenciale. V okviru treh dimenzij telesnega gibanja se izboljšujejo koordinacija celega telesa, koncentracija, spomin, komunikacija, branje, pisanje, matematične spretnosti, organizacijske spretnosti, razumevanje, motivacija, samozaupanje obvladovanje stresa....
Starši usmerjajo otroke v Brain Gym iz različnih razlogov, najbolj pogosto jim želijo olajšati učenje. Nekateri imajo probleme pri branju, pisanju, matematiki, lahko so prekomerno nekoordinirani... Telovadba za možgane pomaga tudi pri drugih vedenjskih problemih kot so avtizem, disleksija, dispraksija, motnje pozornosti... Vaje so nadvse lahke in jih otroci z veseljem opravljajo. Aktivnosti se izvajajo s celim telesom, tako kot se tudi telo na vsako življenjsko situacijo odzove celostno. Pri telesnih aktivnostih krepimo mišice, pri Brain Gymu pa se krepijo možgani. Vaše izkušnje in mnenje lahko izrazite na forumu.
Komentarji (1)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV