
Staršem je najtežje gledati otroka, ki trpi zaradi bolečin. Še huje je, če je otrok v bolnišnici. Vendar obstaja nekaj načinov, na katere lahko malčku vsaj malo pomagate olajšati bolečino brez zdravil.
1. Z otrokom se pogovarjate o tem, kaj občuti in razmišlja. Pogovor ponavljajte večkrat na dan. Tako bo otrok dojel, da se tudi o bolečini lahko pogovarja, to pa bo pripomoglo vsaj k olajšanju, če že ne zmanjšanju bolečine.
2. Bodite iskreni, nikar mu ne prikrivajte, kaj se z njim dogaja zaradi bolezni. Pojasnite mu vse, kar se z njim dogaja. Če bo razumel, zakaj ga določen del telesa boli, bo tudi bolečino lažje sprejel in prenašal. Veliko otrok tudi misli, da so sami krivi, da so zboleli – nujno jim morate te strahove in misli pregnati!
3. Otroka nikoli ne skušajte prepričati, da ga v resnici ne boli; ali pa ga tolažiti z besedami: »Saj ni tako hudo!« Otroka boli, ne glede na to, da si vi želite, da bi bil brez bolečine. Njegove stiske tudi nikdar ne primerjajte z drugimi, kot je, na primer, primerjanje vaše bolečine in njegove. Vsak človek ima določen prag bolečine, ki ga lahko prenese. Nekdo bo lahko hodil z zlomljeno nogo, drugega bo močno bolela že praska na njej.
4. Malčka, ki ima bolečine, crkljajte, božajte, se ga nežno dotikajte. Pazite le, da vaši dotiki ne bodo povzročali bolečine. Če ne gre drugače, ga božajte po roki. Dotiki so čudežno zdravilo za vse bolečine.
5. Če je otrok v bolnišnici, ostanite z njim. Danes je to omogočeno staršem do otrokovega petega leta starosti; če je otrok starejši, pa z njim ostanite, kolikor vam to dovoljuje zdravniško osebje.

6. Z njim se pogovorite tudi o zdravilih, ki jih dobiva proti bolečinam. Naj ve, čemu so namenjena in koliko jih lahko dobi. Razložite mu tudi, da lahko sam pokliče medicinsko sestro in ji pove za težave, kadar so bolečine prehude.
7. Nikoli ne jočite pred otrokom. Če je bolezen še tako huda, se potrudite, da boste ob njem vedno pozitivni. Otroci imajo namreč neverjetno intuicijo, stisko starša čutijo in se ji nehote pridružijo.
8. Skušajte upoštevati stvari, ki jih je sam odkril, da bi pregnal bolečino. Če želi kar naprej gledati isto risanko, mu to dovolite. Čeprav se vam zdi smešno, se otrok ob gledanju risanke počuti varno, ker so mu stvari in dogodki vnaprej znani. Če le za trenutek pozabi na bolečino, zakaj pa ne?
9. Če se le da, se izognite temu, da bi otroka morali vi držati med različnimi medicinskimi posegi in testi. Lahko se zgodi, da vas bo otrok povezal z bolečino. Veliko bolje je, da se takrat umaknete in ga kasneje tolažite, kot pa da »sodelujete« pri preiskavah.
10. Otrok, ki je bolan in ima bolečine, ob sebi potrebuje mirno in nasmejano osebo. Tudi če vam je še tako hudo, se potrudite in ga razvedrite. Igrajta se različne igre, berita knjige, glejta slikanice, vse, kar ga bo zamotilo, je dobro, pa čeprav kratkotrajno.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV