Predstavljamo vam 10 pozitivnih razlogov, zakaj bi morali svojemu otroku omogočiti življenje v družbi hišnega ljubljenčka.
Z njim bo otrok razvijal čut za odgovornost
Hišni ljubljenček bo poskrbel za prvi otrokov stik s čutom za odgovornost. Zaradi hišnega ljubljenčka se bo malček privajal na nego in skrb za drugega. Ljubljenčki namreč zahtevajo določeno mero skrbi ves čas, odvisni so od svojih gospodarjev in tega, da jih nahranijo, se igrajo z njimi, jih crkljajo ali negujejo.
Otroci, ki sodelujejo pri skrbi za hišne ljubljenčke, se kmalu naučijo tudi empatije in sočutja. Skozi učenje nege in skrbi za druge pa se bodo hkrati učili skrbeti zase in bodo posledično postajali samostojnejši. Pomembno je, da jih postopoma in sorazmerno z leti ter zmožnostmi vključujete v skrb za živali. Na začetku lahko zgolj zamenjajo pitno vodo v skodelici, nato pa sčasoma njihove zadolžitve sorazmerno razporejate.
Pridobival bo samozavest
S tem, ko bo otrok pokazal, da je odgovoren skrbnik hišnega ljubljenčka in da zna zanj lepo poskrbeti, bosta rastli tudi njegova samozavest in samopodoba. Otrok bo, ko bo uspešno opravil svoje zadolžitve v zvezi s hišnim ljubljenčkom, postal ponosen nase in na ta način bo tudi gradil boljše mnenje o svoji podobi.
Odpravljal bo težave z alergijami in astmo
Kar nekaj študij je dokazalo, da so otroci, ki odraščajo s hišnimi ljubljenčki, manj nagnjeni k razvoju alergij ali astme ter hitreje razvijajo in krepijo svoj imunski sistem. Kar 50 odstotkov otrok, ki odraščajo s hišnim ljubljenčkom, ima manj možnosti za razvoj resnejših alergij v odrasli dobi, še kažejo izsledki študij.
Skrbel bo za gibanje na prostem
Hišni ljubljenčki zahtevajo tudi pozornost in igro. Z nekaterimi se lahko otrok igra v varnem zavetju doma, z nekaterimi, npr. s psi, pa se lahko odpravijo tudi na sprehod v naravo ali mestni park. Hišni ljubljenčki spodbujajo otrokovo aktivnost, vadbo in gibanje, kar pozitivno vpliva na njegovo zdravje in počutje. Vsakodnevna aktivnost pa na ta način postaja del otrokovega življenja, ki jo prenese tudi v odraslo življenje.
Ljubljenček bo prispeval k umirjenosti otroka
Hišni ljubljenčki imajo izjemno sposobnost zaznavati človekovo počutje in ga, ko je vznemirjen, tudi uspešno pomiriti. Ljudje se po tolažbo tudi sicer večkrat obrnemo na živali. Lahko smo žalostni, jezni ali vznemirjeni – bližina živali nam bo pomagala, da se bomo počutili bolje.
Na otroka delujejo terapevtsko
Še posebej psi lahko na otroke delujejo terapevtsko, saj imajo sposobnost zmanjšanja stresa pri ljudeh. Druženje s psom ima lahko terapevtsko delovanje na vso družino. Že samo crkljanje psa lahko daje otroku občutek varnosti in topline. Ravno tako so izjemni prijatelji, ki zelo radi prisluhnejo. Sposobnost zmanjševanja stresa pri ljudeh imajo tudi mucke, čeprav niso tako empatične kot psi. Vendar pa božanje njihovega mehkega krzna človeka enostavno pomirja.
Vplivajo na otrokovo bralno sposobnost
Raziskave so pokazale, da hišni ljubljenčki pozitivno vplivajo na motivacijo otroka pri branju knjig. Otroci so namreč bolj motivirani, če lahko knjige berejo svojim hišnim ljubljenčkom, ki jim z veseljem prisluhnejo. Več ko bodo otroci brali, boljši in bolj samozavestni bodo postali. Poleg tega je zelo pomembno, da berejo na glas, saj se bodo tako dejansko slišali in vedeli, kaj morajo še izboljšati.
Naučijo jih posledic njihovega ravnanja
Če otrok ne skrbi primerno za hišnega ljubljenčka, se bo to hitro pokazalo v njegovem vedenju ali pa bodo posledice vidne v prostorih domovanja. Če kužka ne bo peljal na sprehod, lahko ta namreč potrebo opravi kar na tleh dnevne sobe. Če bo mucko ignoriral, se mu bo ta maščevala na najbolj kreativen način, in bo hitro obžaloval, da je pozabil na igro z njo. Če ribic ne bo hranil, bodo poginile. Če ne bo očistil papagajeve kletke, bo ta zaudarjala, ipd.
Priučijo jim disciplino
Skozi skrb in nego za hišnega ljubljenčka se otroci naučijo tudi discipline. Če imajo doma psa, ga morajo med drugim naučiti poslušnosti. Tako tudi sami postanejo bolj disciplinirani. Kot pravijo nekateri, je pri mačkah ravno obratno – one nas disciplinirajo. Obstaja torej veliko pozitivnih strani, zakaj naj otrok ima hišnega ljubljenčka. Poleg tega, da se naučijo empatije, sočutja in skrbi za druge, otroci krepijo tudi odgovornost.