Samostojna in trdna hoja, brezmejna radovednost in vedno bolj izražen čut po družbi vodijo malčke k večji ustvarjalnosti, kar se najbolj izraža skozi njihovo igro. Fizično postanejo višji in navadno tudi vitkejši, kar nadgradi njihove osnovne sposobnosti gibanja. Vendar pa sta prav njihova domišljija in izkaz ustvarjalnosti tisti, ki nam odraslim večkrat vzameta sapo.

Ko noge ugotovijo, da znajo skakati!
Trdna hoja v različnih hitrostih, vstajanje iz počepa brez opore, zmožnost obvladovanja različnih terenov in tudi opravljanje več dejavnosti hkrati so tiste otrokove spretnosti, ki so pogojene s telesnimi sposobnostmi. Te so značilne za obdobje 3–4 let, prav zato boste v otrokovi igri opazili veliko preskakovanj, umikanj, tekmovanj zdaj/start in stop. Tek, ki je bil prej osnovna spretnost, otroci dopolnijo s preskakovanjem, kolebanjem, sklanjanjem, ustavljanjem itd. Ker si veliko takih iger izmislijo kar sami, ne govorimo samo o razvijanju domišljije – gibi in kretnje, ki jih zahtevajo njihove igre, razvijajo tudi spomin, koordinacijo, ravnotežje.
Pojdimo se trden most!
Vas ta igra spomni na vrtec ali kolonijo? Nič čudnega, saj velja za starodavno igro, ki jo pozna vsa Evropa. Čeprav so razlike v vsebini, pa osnovna tema, ki izvira iz ljudskega plesa in izročila, ostaja enaka – vsi igralci morajo iti pod most (posamezno ali v parih), dokler niso vsi v vrsti in se ne držijo za roke. Za dobro igro boste potrebovali skupino otrok (8–12). Dva otroka si stojita nasproti in se držita z dvignjenimi rokami – predstavljata stražarja mostu. Ostali otroci se razvrstijo v kolono, v vlakec, in se pomikajo proti mostu. Ko pridejo do njega, vodja kolone vpraša: Ali je kaj trden most? Stražar odgovori: Kakor skala, kost. Nato vodja kolone vpraša: Ali gre lahko naša vojska skoz? Stražar odgovori: Lahko, če zadnjega ulovimo! Kolona gre nato pod most, stražarja pa se že prej dogovorita, kaj bosta vprašala zadnjega, ko ga bosta ulovila. Na primer Kaj imaš raje: modro ali rdečo/letalo ali helikopter/plavanje ali nogomet. Vsakemu morata zastaviti drugo vprašanje, ulovljenec (torej zadnji v koloni) pa se potem postavi v kolonu za stražarja, ki predstavlja izbrani odgovor. Igra traja, dokler ne zmanjka kolone, to pomeni, da morata stražarja zajeti vse otroke. Potem po tleh s kredo narišemo črto – narišemo mejo med kolonama. Otroci iz obeh kolon se primejo v vlakec (vendar se držijo za boke), stražarja še vedno držita most. Otroci potegnejo in zmaga tista skupina, ki potegne drugo kolono čez črto.

Ti boš mačka, jaz bom miš, jaz bom bežal, ti loviš!
Lovljenje je najbolj osnovna in najbolj pogosta otroška igra. Ne glede na enostavnost potrebuje igra nadzor vsaj ene odrasle osebe. Malčki se namreč še ne znajo sami organizirati, prav je, da jim razložite pravila, prepoveste porivanje in odrivanje in ste še posebej pozorni, če je skupina mešana – najmlajši se še ne znajo uspešno umikati in predvideti določenih situacij. Prav tako je naloga odraslega, da poskrbi za ''mejo igre'' – torej da oceni, do katere meje je lahko otrok neuspešen in se ob tem ne bo počutil ponižanega oziroma se bo čutil uspešnega, čeprav bo ulovljen. Malčki imajo veliko težav s sprejemanjem neuspeha. Velika želja po zmagi zato večkrat pripelje do slabe volje in prepiranja. Prav zato že vnaprej poskusite postaviti pravila, ki bodo večinsko sprejeta in jasna. Igra mora biti otrokom zabavna!
Kdor stopi na črto, je zaljubljen!
Igra s tem geslom je bolj značilna za prve razrede osnovne šole, malčkom pa lahko ponudimo podobno različico. Vsak prostor je primeren za izvedbo igre; na vrtu boste uporabili kamne, v stanovanju barvne liste papirja. Čez vse napeljite vrvico (igra brez vrvice je primerna za mlajše otroke), tako da bodo predmeti povezani. Nato si izmislite situacijo – prostor okoli barvnih listov ali kamnov je nevaren, je poln kač, morskih psov, krokodilov. Naloga otrok je, da čim prej prečkajo nevarno območje, ne da bi sestopili z varnih mest. Komur ne uspe, izpade.

Velika ladja je zaplula v ozek preliv, juhuhu, juhuhu!
Poznate to igro ovijanja? Otroci naj se držijo za roke in na glas prepevajo verz Velika ladja je zaplula v ozek preliv, juhuhu, juhuhu. Prvi v vrsti vodi otroke po prostoru, nato pa se nasloni na steno, drevo, ob drog (torej ob trdno podlago glede na razpoložljivost v prostoru, kjer se boste igrali), tako da bo naredil lok. Vrsta otrok se mora nato pomakniti skozi lok, pri čemer bo imel zadnji prekrižane roke. Kača mora iti tolikokrat skozi lok, dokler niso vsi igralci oviti.
Kaj pa vaši otroci, katere so njihove najljubše družabne igre?
Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV