Bibaleze.si

Ali netresk pomaga pri vnetju ušes?

Mateja Kržišnik

Malček

20
06. 09. 2011 08.07

Gredice, cvetlične lončke ali skalne razpoke v toplih poletnih dneh krasi trajna zelika z mesnatimi in koničastimi listi, ki jo poznamo pod imenom netresk oziroma ušesnik. Ali sok njegovih listov res pomaga pri vnetju ušes, smo vprašali specialista otorinolaringologije dr. med. Iztoka Fošnariča.

''Zapleti ob vnetjih ušes so lahko zelo hudi, zato je potrebno bolezen vzeti resno, in to je tudi še en razlog več za prenehanje uporabe netreska,'' pravi specialist otorinolaringologije dr. med. Iztok Fošnarič.

 

Netresk je zelo nezahtevna zelika z mesnatimi in koničastimi listi.
Netresk je zelo nezahtevna zelika z mesnatimi in koničastimi listi. FOTO: Wikipedia

Kaj je netresk?

Netresk je rastlina, ki je v ljudskem zdravilstvu že zelo dolgo znana za lajšanje najrazličnejših zdravstvenih tegob. Prepoznali jo boste po zvezdastih in rožnatih cvetovih, v teh dneh (cveti namreč julija in avgusta) pa tudi po visokem steblu z luskastimi listi, ki se vzpne v višino od deset do trideset centimetrov. A vendar je skoraj nihče – ki jo goji – nima doma zaradi rdeče vijoličastih listov, pač pa zaradi njenega zdravilnega učinka. Ta je znan iz že ljudskega izročila, v zadnjem času pa je pridobil na veljavi zaradi širjenja vednosti o naravnem, alternativnem zdravljenju.

Uporaba netreska

Zdravilci pravijo, da naj bi netresk pomagal vsem – tako odraslim, ki imajo pogosto vneta ušesa, kot otrokom, pri katerih je nevarnost zaradi ponavljajočih se obolenj in s tem nevarnostjo za kronično izlivno vnetje, toliko večja. Tisti, ki ga uporabljajo, pravijo, da je treba prelomiti sočen, svež list in iz njega iztisniti sok, ki se ga nato s kapalko injicira v uho. Sok naj bi pomagal tudi pri pikih žuželk, vnetjih, opeklinah, ranah ter pri zbadanju pri zbadanju in bolečinah v vranic. Nekateri poročajo tudi o njegovem pozitivnem učinku pri odpravljanju sončni peg in kurjih očes.

Ker pa večina uporablja sveži netreskov sok za blaženje bolečin v ušesih, smo se po strokovno mnenje obrnili na specialista otorinolaringologije dr. med. Iztoka Fošnariča.

Veliko staršev pomaga sebi in svojim malčkom z domačimi zdravili. Zlasti pri vnetju ušes poročajo o zelo dobrih učinkih netreska. Je netresk torej zdravilen?

Netresk oziroma sok njegovih listov naj bi imel adstringentno delovanje, to pomeni, da zmanjša prehodnost sluznice ali kože in kapilar, posledično pa to lahko vodi do zmanjšanja vnetne reakcije in občutljivosti na zunanje vplive.

Kaj stroka pravi o uporabi soka netreska za blaženje bolečin v ušesih?

Otorinolaringologi netreska ne uporabljamo, preprosto zato, ker je njegov dejanski učinek na patološki proces v primerjavi z zdravili, ki jih imamo na voljo, zanemarljivo majhen. Poleg tega ne gre za snov, ki bi bila registrirana kot zdravilo.

Ušenik je iz ljudskega izročila znan kot zdravilna rastlina, sodobna medicina pa ima na uporabo netreskovega soka popolnoma drugačen pogled.
Ušenik je iz ljudskega izročila znan kot zdravilna rastlina, sodobna medicina pa ima na uporabo netreskovega soka popolnoma drugačen pogled.FOTO: Wikipedia

Lahko z injiciranjem soka že tako bolečo situacijo samo še poslabšamo?

Menim, da je potrebno pred vsakim zdravljenjem bolezni poznati tudi njegovo diagnozo. To pomeni, da je potrebno vsaj približno vedeti, zakaj se je bolečina pojavila. Potreben je torej pregled pri zdravniku! Obstajajo namreč bolezni, pri katerih bi uporaba netreska otežila diagnostično presojo, in kar je še hujše – povzročila poslabšanje bolezni.

Je res, da sok naredi v ušesu masten in debel čep, ki ga je v težjih primerih možno odstraniti le z izpiranjem?

Ne vem, kakšen čep naredi netreskov sok, ker ga sam ne uporabljam, pa tudi pacienti, ki zaradi težav z ušesi prihajajo k nam, zaradi sramu pred komentarji v glavnem zamolčijo, da so uporabljali netresk.

Kaj svetujete staršem, ki zdravijo vnetje ušes z netreskom?

Naj izkoristijo še vedno relativno lahek dostop do strokovne pomoči! Po domače – naj obiščejo pristojnega zdravnika, ki bo postavil diagnozo, predpisal sodobno zdravljenje ali pa bolnika poslal k specialistu.

Netresk cveti v juliju in avgustu. Nekateri ga imajo na gredici, drugi v cvetličnem lončku.
Netresk cveti v juliju in avgustu. Nekateri ga imajo na gredici, drugi v cvetličnem lončku. FOTO: V.M.

Kako je najbolje zdraviti vneta ušesa?

Vnetja ušes zdravimo z uradno priznanimi oziroma registriranimi zdravili. Vnetje zunanjega sluhovoda se zdravi predvsem z natančnim čiščenjem ušesa, nemalokrat je potrebno uporabiti še lokalno učinkovino z dokazanim protivnetnim delovanjem in dokazanim delovanjem proti mikroorganizmom. Vnetja srednjega ušesa pa se praviloma zdravijo z antimikrobnimi zdravili, ki jih bolnik prejema per os.

Kako lahko preprečimo vnetje ušes?

Verjetnost pojava vnetja zunanjega sluhovoda lahko zmanjšamo s tem, da sluhovod čim manj močimo, sluhovodov pa ne čistimo z vatiranimi palčkami ali podobnimi predmeti. Vnetje srednjega ušesa praviloma nastane po prehladu, zato lahko verjetnost za nastanek vnetja srednjega ušesa zmanjšamo z nekajdnevno uporabo fiziološke raztopine in dekongestivnih kapljic v nos.

Kakšni so možni zapleti v primeru vnetja ušes?

Zapleti ob vnetjih ušes so lahko zelo hudi, zato je potrebno bolezen vzeti resno, in to je tudi še en razlog več za prenehanje uporabe netreska. Lahko pride do vnetja pnevmatičnega sistema v senčni kosti ali celo do širjenja vnetja v okolne strukture, kar ima lahko za posledico meningitis, ognojek ob možganih, zamašitev in vnetje velikih žil na lobanjskem dnu in še kaj hujšega. Zapleti terjajo kirurško zdravljenje, veliko znanja in izkušenj. Tisto, kar je seveda najbolj žalostno, je to, da takrat, ko gre za resne probleme, oboževalci netreska čudežno poniknejo.

Preberite si še, kako lahko vnetje ušes vpliva na sluh.

 

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (20)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863