
Če ima vsaj eden izmed staršev rjave oči, je velika verjetnost, da bodo tudi vaše takšne barve. Če imata mama in oče rjave oči, je 75 odstotkov verjetno, da boste vi, njihov potomec, imeli isto barvo. Če ima eden izmed staršev rjave oči, drugi pa modre ali zelene, je otrokova verjetnost za rjave oči 50-odstotna.
Genetsko je nemogoče, da ima otrok, čigar starši imajo modre oči, rjave oči. Prav tako je genetsko nemogoče, da ima otrok zelenookega in modrookega partnerja temne oči. Edino v primeru, da imajo starši zelene oči, obstaja enoodstotna možnost, da ima otrok rjave oči. Če ima en partner rjave oči, drugi pa modre, je prav tako nemogoče, da ima njun otrok zelene oči.
Barvo oči določa gen, ki ima dve veji: dominantno in recesivno, pri čemer dominantna določa temno barvo oči in osebe imajo lahko genotipe AA (dominanten homozigot) ali Aa (heterozigot).
Genetika je zelo posebna veda, in to ni edini način, kako se deduje barva oči. Drugi način je ta: barvo oči določi večje število genov, pri čemer imajo nekateri večji učinek, nekateri pa manjši na količino pigmenta. Po tem sklepajo, da imajo starši s svetlimi očmi otroke s svetlimi očmi.
Komentarji (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV