Bibaleze.si

Če malček še ne ve, kaj pomeni ukrasti...

N.R.

Malček

0
18. 03. 2009 14.01

Nekateri starši so šokirani, ko njihov, še čisto majhen otrok v vrtcu ali na obisku brez vprašanja vzame stvar, ki ni njegova - jo ukrade. O teh „prigodah" starši sicer neradi govorijo; kljub temu se morajo z otrokom nemudoma pogovoriti.

Najpogostejši razlog, da otrok kakšno stvar ukrade, je pomanjkanje pozornosti in osamljenost.

Majhni otroci imajo težave s samokontrolo. Če želi otrok nekaj  vzeti, četudi ve, da ne sme, si pri tem enostavno ne more pomagati. Da bo otrok dobil, kar si želi, a na "pošten“ način, morate poskrbeti starši. Če si, na primer, želi prijateljevo  igračko odnesti domov, je ne sme skriti v žep, ampak mora prijateljčka najprej vprašati za dovoljenje.

Najpogostejši razlog, da otrok kakšno stvar ukrade, je pomanjkanje pozornosti in osamljenost.
Najpogostejši razlog, da otrok kakšno stvar ukrade, je pomanjkanje pozornosti in osamljenost.FOTO: iStockphoto

Pomanjkanje

Otroci so popolnoma odvisni od staršev. Če malček čuti, da njegove osnovne epotrebe niso izpolnjene, bo enostavno vzel - ukradel tisto, za kar se mu zdi, da bi moral imeti. Tudi če so starši prepričani, da otroku nudijo vse in še več, lahko malček čuti čisto drugače. Na primer: če njegov prijatelj dobiva žepnino, on pa ne, bo to občutil kot pomanjkanje. Če bo imel malček tak občutek, bo morda denar ukradel. Ne glede na to, da mu vi lahko nudite vse, kar se da kupiti z denarjem.

Pozornost

Najpogostejši razlog, da otrok kakšno stvar ukrade, je pomanjkanje pozornosti. Če ima otrok občutek čustvenega primankljaja, se počuti „praznega.“ S stvarmi, ki jih vzame brez dovoljenja, poskuša to praznino zapolniti. Taki otroci so veliko sami in predvsem osamljeni. Lahko imajo težave v šoli in z vrstniki. Počutijo se nesprejete, tako v družini kot v družbi. S krajo izražajo nezadovoljstvo in potrebo po pozornosti.

Otroci pa se tudi sami zavedajo svoje ranljivosti. Če ima otrok težave in izgublja občutek za kontrolo nad svojim življenjem, bo nekaj ukradel, a le zato, da bi dobil nazaj občutek kontrole. Velikokrat pa že majhne otroke pritegne slaba družba. Da bi pokazali svoj pogum, so pripravljeni tudi krasti.

Otrokova želja po kakšni stvari je včasih tako velika, da vedno znova „pozablja“ na pravila.
Otrokova želja po kakšni stvari je včasih tako velika, da vedno znova „pozablja“ na pravila.FOTO: iStockphoto

Kaj storiti?

Kako se boste odzvali, če otroka zalotite pri kraji, je odvisno od tega, ali se je to zgodilo prvič ali že večkrat. Če je malček res še majhen, mora spoznati, da to ni prav. Če bo otrok v trgovini vzel bonbonček in boste to opazili šele v avtu, je prav, da gresta skupaj z otrokom nazaj v trgovino in bonbon vrneta ali plačata. Nikar se ne jezite nanj, premajhen je, da bi to vedel, vi pa mu morda tega še niste razložili.

Starši lahko pri tem poleg jeze občutijo tudi sram. A če zaradi sramu ne boste odšli nazaj v trgovino in vrnili bonbona, boste s tem malčku dali razumeti, da je to, kar je storil, pravilno.

Ukradena igračka

Otrokova želja po nečem je včasih tako velika, da vedno znova „pozablja“ na pravila. Če se otrok od prijatelja vrne z njegovo igračko, vi pa veste, da jo je vzel brez dovoljenja (ali drugače - jo je ukradel), se morate z njim takoj pogovoriti. Vprašajte ga, kako bi se počutil, če bi mu prijatelj vzel igračko brez njegovega dovoljenja. Če je otrok starejši, naj sam vrne igračo in se opraviči prijatelju, če je mlajši, pojdite z njim tudi vi.

Vsak otrok mora vedeti, da kraja ni le, ko nekaj vzameš v trgovini, kraja je tudi, če nekomu nekaj vzameš brez dovoljenja. Otrok mora vedeti, da je to kaznivo in lahko vodi do resnih posledic. Če se znajdete v podobnih težavah, pa se vam zdi, da temu sami ne boste kos, se vedno lahko obrnete na strokovnjake.

 

Povejte svoje mnenje na forumu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863