Bibaleze.si

Dodatne dejavnosti – breme ali pomoč?

Darka Bitenc

Družina in odnosi

0
23. 09. 2008 13.25

Le zakaj ni več v modi čisto navadno crkljanje v mamini postelji z lončkom mleka in branjem »Muce copatarice« pred spanjem …?! Pa čeprav bi otroku nudila več kot tedenske »Ure pravljic« v bližnji knjižnici!

Nekateri starši se radi pohvalijo, kam vse so vpisali svojega otroka.

Dodatne dejavnosti so plačljive dejavnosti, ki jih ponujata vrtec ali šola otrokom, ki zanje kažejo poseben interes. Pomagajo razbremeniti starše in jim nudijo dodatno oporo pri vzgoji.

Vpliv dodatnih dejavnosti na otroka je lahko pozitiven, ali pa tudi ne, če so dejavnosti izbrane slabo ali jih je preveč.

Nekateri starši se radi pohvalijo, kam vse so vpisali svojega otroka.
Nekateri starši se radi pohvalijo, kam vse so vpisali svojega otroka.FOTO: iStockphoto

Prednost tečaju ali skupnemu času?

Starši predvsem ne bi smeli pozabljati, da je čas, ki ga otrok preživi v vrtcu ali v šoli že tako dolg, ter da je otrok takrat maksimalno obremenjen. Popoldanski čas naj bi otrok preživel predvsem z družino in v skladu z njenimi interesi. Starši naj ne bi dajali prednosti nekemu tečaju ali krožku pred tem, da gredo z otrokom popoldan na sprehod, da skupaj pogledajo risanko, poslušajo glasbo ... ali kako drugače preživijo čas, ki je namenjen počitku. Zavedati se morajo, da je vse, kar se dogaja izven družine, le nadomestek, in da je družina tista, ki nudi otroku popotnico za življenje. V njej otrok odkriva svoje sposobnosti, gradi odnose in razvija samopodobo. Prej kot od količine dodatnih programov je uspešnost v življenju neke osebe odvisna od življenjskega stila družine, v kateri se razvija – od vzorcev obnašanja, skupnega preživljanja prostega časa, »dejanskega ukvarjanja« z otrokom, pravil, ki vladajo v družini in še od množice majhnih dejavnikov, ki tvorijo njen mozaik.

Ne popustite pod pritiski!

Premislite, kako bo otrok prenesel dodatne obremenitve.
Premislite, kako bo otrok prenesel dodatne obremenitve.FOTO: iStockphoto

Nekateri ponudniki dejavnosti so precej agresivni pri ponujanju svojih programov, starši pa včasih tega pritiska ne zdržijo. V zadnjem času je opazna tudi nekakšna »moda« med starši, ki se kaj radi pohvalijo, kam vse so vpisali svojega otroka. Kar nekaj je tudi staršev, ki so prepričani, da otrok v dodatne dejavnosti mora biti vpisan, sicer bo zaostajal za vrstniki oz. bo manj sposoben in manj izobražen. Skrbi jih, da bo kaj zamudil in da bo zapravljal čas. Kar nekaj pa je tudi staršev, ki otroka vključijo v popoldanske dejavnosti zato, da imajo sami čas za počitek in sprostitev.

Ko starši izbirajo ponudnika, naj bodo pozorni na to, da ima primeren način izvajanja dejavnosti, da v njih sodelujejo strokovnjaki, ne nazadnje pa je dobro pridobiti tudi dodatno mnenje o ponudniku in njegovem načinu dela ter izvesti primerjavo cen storitve.

Vrtci in šole različno sprejemajo ponudbe zunanjih izvajalcev in se tudi različno odločajo, kdaj bodo dodatne dejavnosti potekale. V nekaterih vrtcih menijo, da je že dopoldanski redni program za predšolskega otroka dovolj, v drugih je ponudba velika in vrtci prepustijo odločitve o obiskovanju dodatnih programov staršem. Dejavnosti v večini potekajo popoldne, ko ustanove zaključujejo svoje vzgojno delo; želijo pa staršem ustreči s tem, da jim prihranijo čas, ko bi otroke razvažali na druge lokacije, kar je tudi prav.

Čas za igro

Strokovnjaki za vzgojo niso enotnega mnenja o tem, v koliko in katere dejavnosti otroka vpisati. Za nekatere otroke je dovolj ali preveč ena dejavnost, drugi pa zmorejo tri. Pri odločanju naj nam bo prvo vodilo to, da ima otrok poseben interes ali prirojeno danost za npr. določen šport, likovno ustvarjanje ali drugo. Pri odločanju o vpisu je pomembno tudi, da ima otrok možnost povedati, ali nekaj želi ali ne, ker so včasih želje staršev popolnoma v navzkrižju z interesom in željami otroka. Potrebno je dobro premisliti, kako bo otrok prenesel dodatne obremenitve in ali mu bo ostalo dovolj časa za igro, ki jo predšolski in mlajši šolski otrok nujno potrebuje – pa ne samo kakšno urico ob koncu tedna, temveč vsak dan!

Družina otroku nudi popotnico za življenje.
Družina otroku nudi popotnico za življenje.FOTO: iStockphoto

Primerna starost

Načeloma naj bo otrok za vpis v dodatne programe star vsaj štiri leta (mlajši le takrat, kadar zaznamo pri njem posebna nagnjenja – npr. za petje, likovne ali športne dejavnosti), vendar naj pričakovanja staršev ne bodo previsoka. Otrok v enem letu ne bo pridobil vidnih rezultatov. Morda le interes in veselje za učenje tujega jezika, spoznal bo radosti pri učenju plesnih korakov, se naučil nekaj pesmic pri pevskem zboru in komunikacije v skupini, se seznanil z različnimi tehnikami slikanja, se naužil sproščujočega načina življenja in dela v takih skupinah ter veselja ob doseganju svojih ciljev. Bodimo pozorni, da z vpisom svojega otroka ne uresničujemo svojih želja in hotenj iz mladosti, kar bi bilo še posebej narobe.

Uspešnost našega otroka, predvsem predšolskega, kasneje v življenju ni povezana s tem, koliko dejavnosti bo obiskoval in česa vsega se bo dodatno učil, je pa res, da je s premislekom izbrana dodatna dejavnost lahko pozitivna in pomeni za našega otroka nekaj dobrega.

V četrtek, 25. septembra, med 20.00 in 22.00 še posebej vabljeni na forum, kjer bo dolgoletna ravnateljica Darka Bitenc odgovarjala na vaša vprašanja v zvezi z vrtcem in dodatnimi dejavnostmi!

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863