Trgovina z ljudmi je v Evropski uniji še vedno velik problem, saj Mednarodna organizacija dela ocenjuje, da je v EU 880.000 žrtev prisilnega dela in prisilnega spolnega izkoriščanja, kar je 1,8 človeka na 1000 prebivalcev.
Društvo Ključ izvaja med drugim program Vijolica. Od kdaj ga izvajate? Kakšen je program oz. kaj predstavlja, izpostavlja?
Program Vijolica izvajamo od leta 2002. Na začetku zavrtimo kratek film, resnično zgodbo dekleta, slovenske državljanke, ki je nasedlo loverboyu (moškemu, ki je pomemben člen kriminalne združbe in je plačan za to, da zapeljuje mlada dekleta, ki jih kasneje proda), ki jo je prodal na Nizozemsko. Po filmu nadaljujemo s predstavitvijo problematike, posebej se osredotočimo na pasti, saj si trgovci z ljudmi izmišljujejo vedno nove in nove oblike in načine pridobivanja mladih, visoko rizičnih za trgovino z ljudmi.

Naslednji sklop so samozaščitni ukrepi, ki jih slušateljem natančno razložimo in skozi pogovor z njimi preverimo, če so jih razumeli (Kako se odpravljam od doma na potovanje, kako komuniciram preko socialnih omrežij, kako reagiram, če mi kdo ponuja dobro plačano delo, kako sporočim, da sem ogrožen, če me nekdo nadzira itd).
Delavnice so zastavljene na način, da se mlade spodbudi, da postavljajo čim več vprašanj in sodelujejo, torej ne gre zgolj za statično predavanje o trgovanju z ljudmi, pač pa za dinamično, z debato prežeto podajanje pomembnih informacij.
Kdo je ciljna publika?
Projekt Vijolica – kako se izogniti pastem trgovine z ljudmi je projekt, ki je namenjen osveščanju mladih, njihovih staršev in zaposlenih na šolah o pasteh trgovine z ljudmi ter kako se jim izogniti.
Kaj želite doseči z njim?
Cilj projekta je, da bodo mladostniki obveščeni o pasteh trgovine z ljudmi, dejstvu, da se to dogaja tudi pri nas in da niso le tuji državljani žrtve trgovine z ljudmi, pač pa, da Slovenija v mednarodni skupnosti predstavlja tudi državo izvora za žrtve trgovine z ljudmi.

Kako so se nanj odzvali dijaki?
Odziv dijakov je dober, zaskrbljujoče pa je, da večina njih za trgovino z ljudmi na naših delavnicah sliši prvič – zato je še toliko bolj pomembno, da projekt lahko izvajamo kontinuirano ter da bi ga lahko izvajali povsod po Sloveniji ter tako večjemu številu mladih omogočili, da izvedo vse, kar morajo vedeti, da bi se lahko v primeru, da bi se znašli v ogroženi situaciji oziroma videli, da se kaj takšnega dogaja njihovim prijateljem ali sorodnikom, lahko zaščitili.
Večinoma dijaki po filmu, ki ga zavrtimo na začetku, delavnicam posvetijo vso svojo pozornost, poslušajo, sodelujejo, večkrat pa se je tudi zgodilo, da so ravno zaradi delavnic potem sprevideli, kaj se dogaja njim ali njihovim prijateljem, znancem, sorodnikom, ter nam o tem podali informacije, ki smo jih lahko posredovali na policijo.
Je v Sloveniji ta program prinesel pozitivne spremembe?
Težko govorimo o spremembah, saj trgovina z ljudmi ni merljiva in ne vemo natančnega števila mladih, ki niso le 'pobegnili od doma', ampak so v resnici padli v kremplje trgovcev z ljudmi. Gre za kontinuirano delo, vsako leto znova novim srednješolcem povedati vse, kar je za njih pomembno, jih spodbuditi k razmišljanju, pozvati tudi k ogledu filmov s tematiko trgovanja z ljudmi … jim ponuditi možnosti, da se o vsem poučijo na način, ki jim je blizu. Zavedati se moramo, da je zelo pomembno, da take stvari slišijo večkrat, saj je glava v najstniških letih prepolna drugih, za tisto obdobje povsem normalnih, reči in večina njih vsekakor ni temačne narave in povezanih z nevarnostmi, v katerih se lahko znajdejo.
Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV