Bibaleze.si

FOTO: Potujmo z otroki: Sarajevo

Vanja Kovač

Malček

3
16. 09. 2008 07.34

Sarajevo je mesto, ki po vojni zopet išče svojo svetovljansko podobo. Mestne uličice s pridihom Aladina in njegove čudežne svetilke bodo očarale tako vas kot vaše otroke.

Sarajevski čevapčiči so specialiteta, ki je enostavno ne smete preskočiti.
Sarajevo vas bo spomnilo na pravljico o Aladinu.
Sarajevo vas bo spomnilo na pravljico o Aladinu.FOTO: Vanja Kovač

Pot

V Sarajevo lahko potujete z letalom, avtobusom in celo z vlakom. Če imate majhne otroke, bo dolga in počasna pot z avtobusom ali vlakom za vas verjetno prevelik izziv. Z letalom ste lahko običajno – za precej zasoljeno ceno – z Brnika v Sarajevu v malce več kot pol ure, lahko pa se do tja odpravite tudi z osebnim avtomobilom. Pot do bosanske meje v Slavonskem Brodu (na bosanski strani se mesto imenuje samo Brod) je zelo dobro urejena; po avtocesti boste potovali dobre tri ure in pol, potem pa se pripravite na precej slabše ceste. Zadnjih 30 kilometrov pred Sarajevom pa se zopet začne avtocesta.

Ker vam pot z osebnim avtomobilom s kratkimi postanki, dvakratnim prečkanjem meje ter kosilom vzame od sedem do osem ur, je pot najbolje začeti zjutraj, ko so otroci še polni moči. Prve postanke je najbolje narediti po nekaj urah, ob poti je veliko lokalov, najdete pa lahko celo takšne, kjer je dovolj varnega in ograjenega prostora, da se lahko otroci malce »zdivjajo« po urah mirovanja v avtomobilu. Po vstopu v Bosno je ob cesti veliko dobrih restavracij s pečeno jagnjetino, svinjino in drugimi kupi predvsem mesnih dobrot. Poiščite restavracijo z velikim dvoriščem ali zelenimi površinami, kjer se bodo lahko vaši malčki prosto gibali, po sedenju v avtu je za male vražičke pomembno, da lahko potrošijo vso odvečno energijo.

Sarajevo vas bo zagotovo očaralo.
Sarajevo vas bo zagotovo očaralo.FOTO: Vanja Kovač

Nastanitev

V Sarajevu je veliko hotelov in apartmajev, cene pa so glede na gospodarske razmere v BiH kljub vsemu precej zasoljene. Poiščite si sobo ali apartma v centru mesta, tako vam bodo izleti po mestu logistično tudi najbolj ustrezali. V glavnem je vse, kar je v Sarajevu zanimivega, skoncentirano okrog mestnega jedra – Baščaršije (starega dela mesta). Zunaj mesta in po mestu se lahko prevažate z lastnim avtomobilom ali tramvajem, pa tudi taksiji so za slovenske žepe precej dostopni. Če niste rezervirali hotelske sobe ali apartmaja že vnaprej, vam bodo nastanitev našli tudi v katerikoli turistični agenciji. Lahko si izberete nastanitev s sarajevsko družino, tako boste lahko od blizu opazovali utrip mesta in življenje »Sarajlij«. Vedeti pa je treba, da se je populacija v mestu po vojni zelo spremenila, mnogo predvsem izobraženih Sarajevčanov je med vojno ali po vojni zapustilo svoj rojstni kraj in odšlo na zahod, nadomestilo pa jih je veliko ljudi s podeželja, ki so v mesto prišli kot begunci. Tako je, žal, Sarajevo kot tudi drugi deli Bosne etnično precej bolj homogeno kot pred vojno, ko je mešanica kultur mestu dajala prav poseben pečat. Ostanke tega duha še vedno lahko zasledite v tolerantnosti in odprtosti večine Sarajlij. Poleg tega lahko v starem delu mesta vidite tako katoliško katedralo kot pravoslavno cerkev, židovsko sinagogo ter seveda mošeje.

Sarajevo

Glavno in največje mesto Bosne in Hercegovine je eno pomembnejših na Balkanu. Pred vojno je Sarajevo štelo 600.000 prebivalcev, po vojni pa se je populacija skrčila na manj kot pol milijona. Ker je bilo mesto nekoč v Otomanskem cesarstvu, dobrih 400 let kasneje pa del Avstro-Ogrske, je v njem zaslediti zanimivo mešanico Orienta in Evrope, ki se izraža v arhitekturi, kulturi in celo gastronomiji. Mesto so po zadnji vojni obnovili, če pa se na pot odpravite z osebnim avtomobilom, boste peljali tudi skozi vasi, kjer je še veliko sledov nedavne vojne. Naš petletnik se je porušenim hišam precej čudil in o vojni veliko spraševal. Po nekaj globokih otroških vprašanjih in odgovorih bolj ali manj prilagojenih petletniku (kako otroku razložiš nacionalizem?!), je mali pametno zaključil, da so bili vojaki, ki so požigali in rušili hiše, neumni in grdi. S tem odkritjem petletne glavice sem se, seveda, lahko samo globoko strinjala.

Prodajalne v ozkih baščaršijskih ulicah vas bodo vabile.
Prodajalne v ozkih baščaršijskih ulicah vas bodo vabile.FOTO: Vanja Kovač

Radosti in lepote mesta

Četudi morda niste vsi goreči ljubitelji mesa, je obisk »čevapdžinice« v Sarajevu nujen. Čevapčiče vam postrežejo v majhnih ali velikih porcijah, če pa sledite reku: "Ko si v Rimu, delaj to, kar delajo Rimljani", naročite s čevapčiči tudi kefir. Bosanci uživajo kefir ali jogurt tudi z burekom ali, kot ga sami imenujejo, s »pito sirnico«, »pito zeljanico« (iz špinače ali blitve) ali »krompirušo« (iz krompirja) in z mesno pito ali burekom. Pravzaprav Bosanci delajo pite iz česar koli, tudi iz različnih buč in bučk. V mestu je veliko dobrih restavracij, glede na starost in »zdresiranost« svojih otrok lahko izbirate med povsem preprostimi ali elegantnimi.

Sarajevski čevapčiči so specialiteta, ki je enostavno ne smete preskočiti.
Sarajevski čevapčiči so specialiteta, ki je enostavno ne smete preskočiti.FOTO: Vanja Kovač

Poleg različnih znamenitosti lahko obiščete tunel, ki je bil za Sarajevčane med vojno stik s svetom; obiščete lahko Nacionalni ali Zgodovinski muzej in pa seveda Olimpijski stadion iz časa sarajevskih olimpijskih iger leta 1984 – časa, ki se ga Sarajevčani spominjajo z nežnostjo, nostalgijo in ponosom. Če imate majhne in zelo živahne otroke, verjetno od obiska muzeja ne boste veliko odnesli, lahko pa se namesto tega sprehodite po starem jedru, uživate v šarmu mesta in prijaznosti Sarajevčanov. Ti imajo po večini zelo radi otroke, zato lahko pričakujete, da se bodo ljudje ustavljali in jih občudovali. Nekega večera, ko smo vedrili pod streho "kafiča", je eden od natakarjev brez besed privzdignil naš voziček in ga odnesel pod streho, njegov prijatelj se je ukvarjal z našim petletnikom in še nekim dečkom, s katerim se je sin spoprijateljil, medtem ko je tretji k sebi v naročje vzel našo leto in pol staro deklico in nam ves ponosen kazal fotografije svoje hčerke. Družina in otroci so Sarajevčanom zelo pomembni in z mladimi družinami ravnajo s spoštovanjem in pozornostjo.

Špinačni burek osvoji tudi srca najmlajših turistov.
Špinačni burek osvoji tudi srca najmlajših turistov.FOTO: Vanja Kovač

Poleg znamenitega latinskega mostu, kjer je Gavrilo Princip ubil avstro-ogrskega prestolonaslednika Franca Ferdinanda, vas bo na vsakem koraku starega mesta spremljal duh novejše ali malce starejše zgodovine. Stare »turške« trgovinice so polne turističnih spominkov, prodajajo zanimiv srebrn in zlat nakit, izdelke iz usnja in bakra.

Tudi okolica Sarajeva in hribi, ki ga obkrožajo, so prelepi za dnevne izlete. Bodite pozorni, da ne skrenete z označenih poti, ker je iz vojne ostalo še veliko min, za nobeno ceno pa se ne približujte zapuščenim in porušenim hišam. Z otroki morate obiskati Vrelo Bosne, kjer pod planino Igman izvira reka Bosna. Park je čudovit, voda je kristalno čista, otroci pa se lahko zabavajo na igralih, na zelenicah ob obrežju reke ter občudujejo številne račke in labode. Uživate lahko tudi v dobri hrani, naročite, npr. slastne avtohtone postrvi. Na Vrelo Bosne se lahko odpravite z Ilidže, od tam pa po »Veliki aleji« s konji in kočijo do parka. Otroci bodo v vožnji s kočijo uživali, malo večji pa lahko v parku jahajo ponije ali konje.

Prelepa izletniška točka v bližini Ilidže v Sarajevu je park Vrelo Bosne.
Prelepa izletniška točka v bližini Ilidže v Sarajevu je park Vrelo Bosne.FOTO: Vanja Kovač

V Sarajevo se lahko odpravite v času različnih festivalov; med drugimi je najbolj znani filmski festival, ki poteka vsako leto konec avgusta in ga obišče veliko svetovno znanih igralcev in režiserjev. Oktobra je gledališki festival, novembra Sarajevski jazz festival, pa še zimski mednarodni festival v spomin na olimpijske igre, ki je potekal celo med vojno.

O potovanjih z otroki tudi na popotovanje.si.

Na našem forumu pa lahko o temi izrazite svoje mnenje.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (3)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863