Grizenje nohtov je slaba navada, vendar otrok ne bo prenehal s tem, če ga boste grajali. Namesto tega je bolje uporabiti pristop, ki bo otroku pomagal razumeti in obvladati svoja čustva.
Grizenje nohtov povečuje tveganje za okužbe, saj lahko otroci z umazanih rok prenesejo bakterije in viruse skozi usta v organizem. Poleg tega onihofagija (strokovni izraz za grizenje nohtov) povečuje tveganje za težave z nohti, saj lahko povzroči gnojno vnetje obnohtne kožice in druge težave.
Običajno si otroci začnejo gristi nohte v stresnih situacijah (npr. prvi dan v šoli, rojstvo mlajšega brata ali sestre, ločitev od staršev). Starejši otroci in najstniki pa si pogosto grizejo nohte, da se pomirijo ter ublažijo negativna čustva, kot sta strah in tesnoba.
Kaj storiti, če otrok grize nohte?
Tega, česar nikakor ne bi smeli početi, je grajanje otroka, saj je zanj grizenje nohtov nekaj podobnega pogojnemu refleksu. Ko otrok grize nohte, se pogosto počuti nemočnega pri obvladovanju svojih čustev in situacij. Grajanje ga ne bo spodbudilo, da preneha, ampak ga lahko samo še bolj vznemiri.
Prav tako ne manipulirajte z otrokom ali ga izsiljujte, saj to lahko privede do nasprotnega učinka, kot ga želite doseči. Otrok bo morda nadaljeval s tem vedenjem, vendar skrivaj. Namesto tega se osredotočite na ugotavljanje vzroka.
Opazujte otroka in poskušajte razumeti, v katerih situacijah najpogosteje grize nohte, katere so njegove skrbi in strahovi ali kaj ga vznemirja.
Poskusite ga umiriti. Občasno ga vprašajte, kako se počuti, in mu razložite, da so negativni in neprijetni občutki del človeške narave in življenja ter da ni treba, da se jih boji. Pomembno je, da otroku pomagamo razumeti in se spoprijeti z njegovimi občutki.
Otroku pomagajte ublažiti anksioznost, nervoznost ali strahove tako, da mu ponudite alternativne dejavnosti, kot so šport, ustvarjalne delavnice, poslušanje glasbe ali branje.
Vedno bodite ob njem, ga podpirajte in mu pogosto povejte, da ga imate radi. To mu bo pomagalo, da se bo počutil pomirjeno, varno in samozavestno ter sčasoma premagal toslabo navado.
Vir: yumama