
Jezik je v otrokovem življenju prisoten od prvega dne njegovega življenja, a šele pri dveh letih naj bi se ta dejansko naučil razlikovati med zvoki maternega jezika in se jih učil pravilno izgovarjati. Možnosti je nešteto. Skozi igro mu lahko pomagate, da vama bo prijetno in zabavno, če bo zaradi tega tudi učenje jezika hitrejše, imate še en razlog za veselje več. Otroku lahko zastavljate uganke, ga na sprehodu motivirate, da skupaj poimenujeta stvari, ki jih vidita, lahko ga poprosite, da iz dane besede naredi pomanjševalnice in še in še. A začnimo na začetku, pri najmlajših.
Uspavanke
Ta igra pomaga malčku, da hitro osvoji glas a-a-a. Če boste to počeli zvečer, se bo malček tudi hitreje pomiril po aktivnem dnevu in hitreje zaspal. Kako uspavate svojega sončka? Ga rahlo zazibate in mu kaj zapojete? Malček to hitro projicira na lutko ali katero drugo igračko. Pokažite mu, kako to stori, vmes pa naj ponavlja glasove, ki bi ga lahko zazibali v sen.
Ponavljaj za menoj
Skozi besedne igre lahko otrokovemu razvoju pustite povsem prosto pot, vse dokler se malček ne nauči pravilne izgovorjave besed. Ob prvem letu starosti dojenček običajno že osvoji zvoke, kar predstavlja najboljši temelj za učenje besed. Smisel igre je ponavljanje zlogov in zvokov za mamo. Kar pa zna hitro postati dolgočasno. Poskusite tako: ko vaš malček že osvoji določen zlog, zberite nekaj predmetov, ki se s tem zlogom začenjajo. Glasno in jasno ponavljajte besede ter mu pokažite predmet, nato pa vam jih lahko, če to že zmore, poimenuje sam.

Enciklopedija
Ta igra temelji na vizualnem sprejemanju informacij. Zberite nekaj jasnih, živobarvnih, po možnosti velikih fotografij različnih ptic, živali in rastlin. Kar je najpomembneje, naj njihova poimenovanja vključujejo zloge, ki jih malček že zna izgovoriti. Malčku pokažite sliko in imenujte podobo na fotografiji. Pri tem bodite pozorni, da bodo vaš obraz in zlasti ustnice dobro vidni.
Govoreče igračke
Včasih so bile govoreče igračke nekaj nenavadnega, danes so, čeprav so od običajnih dražje, v veliko pomoč pri razvoju govora skozi igro. Zberite te, ki jih imate doma, jih v vrsti razdelite pred malčka in jih vključujte po zaporedju drugega za drugim. Glasovi naj označujejo besede ali živalske zvoke, a brez glasbene spremljave. Ko je malčke slišal že vse, jih ponovite, da bo videl, kako jih izgovarja mama. A to je šele začetek igre. Najzanimivejši del se začne, ko se vaš sonček hoče s takšnimi igračkami lastnoročno poigrati. Preden mu jo podate v roke, naj jo "pokliče" z glasom, ki ga igračka oddaja.
Čarobna palica
Ta igra je primerna za otroka v starosti med prvim in tretjim letom. V roke vzemite paličico žive barve in jo poimenujte čarobna palica. Dotaknite se predmeta, ga poimenujte in pri tem pazite na jasno izgovorjavo. Nato vprašajte otroka, kako je predmetu ime. Lahko otroka tudi pozovete z vprašanjem "Kje se bo ustavila čarobna paličica?". Dotaknite se določenega predmeta, otrok pa naj pove, kako se mu pravi. Nazadnje lahko palico vzame v roke in se v besednjaku preizkusi sam.
Odmev
Po dopolnjenem drugem rojstnem dnevu se lahko z malčkom preizkusite tudi tako. Poprosite ga, da s hrbtom proti vam sede na nasprotni konec sobe ali vas posluša sedeč na stolčku pri mizi, medtem ko vi pripravljate večerjo. Vi izgovarjajte različne besede, včasih glasno, spet drugič malo tišje, a vedno jasno. Naj se vaš škrat potrudi izgovoriti vsako, obenem pa poizkuša to storiti z isto glasnostjo, ki ste jo izbrali vi.
Jaz začnem, ti končaš
Med drugim in tretjim letom starosti lahko skupaj oblikujeta stavke, ki bodo tudi preverjali otrokov spomin, besedni zaklad, pomene besed in kontekst stavka. Vi rečete: "Mamica je na mizo postavila sladoled, zdaj ..." in tu nadaljuje otrok, "ga bomo pa pojedli."

Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV