Bibaleze.si

Igre, ki sprožijo razpravljanje

Mateja Kržišnik

Malček

0
12. 10. 2012 07.22

Med drugim in tretjim letom malček postane pravi govorec. Pripravite se, da vas bo zasipal z vprašanji, pri samem govorjenju pa ne bo šlo več za poimenovanja stvari, pač pa bo treba pojasniti tudi občutke, vedenje itd. Vse to boste najlažje uresničili skozi igro.

Z otrokom se je treba pogovarjati od trenutka, ko se začne razvijati v maminem trebuhu, pravijo.

 

Pri dve- in triletnikih govor prestopi točko, ko iz poimenovanja preidemo na opisovanje: kako nekaj občutimo, zakaj se tako vedemo, kako stvari delujejo, zakaj je nekaj nevarno in še in še. Otroku tudi ne bo dovolj, da mu bomo določene stvari razložili z besedami, pač pa mu jih bo treba pokazati na praktičnih primerih: tako, da mu jih bomo narisali, pokazali s predmeti iz vsakdanjega življenja, v knjigah, videoposnetkih itd.

Z otrokom se je treba pogovarjati od trenutka, ko se začne razvijati v maminem trebuhu, pravijo.
Z otrokom se je treba pogovarjati od trenutka, ko se začne razvijati v maminem trebuhu, pravijo.FOTO: iStockphoto

Igre, ki spodbujajo razpravljanje in s tem razvoj jezika

Z ustvarjanjem miselnih podob na podlagi lastnih izkušenj, ki jih bo malček doživel z več čuti, bo krepil sposobnost za približno ujemanje med novo izkušnjo in spominom.

Ugani, kaj je to!

Ugibanje besed je odlična igra za to starost. Pomembno je le, da si izberete predmet, za katerega veste, da ga otrok zagotovo pozna. V nasprotnem primeru boste upravičeno izzvali veliko slabe volje. Predmet, ki ste si ga izbrali, opišite takega, kot ga otrok pozna. Primer: Kaj je to – na steni je, je rdeče barve in dela tik-tak? ali: Je okroglo in rumeno, sveti čez dan in je na nebu?

Učenje skozi zabavno igro
Učenje skozi zabavno igro FOTO: iStockphoto

Kaj slišiš?

Priskrbite trak ali prepognjeno rutico, s katero otroku prevežite oči. Nato blizu njega ustvarite njemu znan zvok: pozvonite z ropotuljico, zacingljajte s ključi, zamijavkajte, zalajajte itd. Nato naj vam otrok pove, za kakšen zvok gre, kdo ga oddaja. Da bo igra bolj zabavna, zamenjajte vlogi in bodite vi tisti, ki boste ugibali.

Kaj vonjaš?

Igra je zelo podobna zgornji, le da otroku, ki mu zakrijete oči, pod nos pomolite različno dišeče stvari, on pa mora uganiti, kaj imate v roki. Odlični predlogi so jabolko, pomaranča, kozarec z mlekom, čokolada, kakšna njegova igrača.

Kaj tipaš?

Igra je podobna zgornjima, le da otroku ponudite stvari, ki jih mora uganiti na podlagi tipanja. S prekritimi očmi naj ugane, kaj ima v roki: barvica, knjiga, žlica, igrača, jabolko itd.

Pod, nad, za, pred … hm, kje je že to?

Predlogi so zelo pomembni členi v otrokovem besedišču. Najlažje pa si jih bo zapomnil, če se bomo igrali igre, v katerih jih bo velikokrat tudi sam uporabil. Na mizo zložite različne premete, nato pa mu naročite, naj žlico postavi na knjigo, barvico pa v lonček. Nato ga vprašajte, kje sta knjiga in barvica. Večkrat, kot bo otrok ponovil predlog, bolj se bo zasidral v njegov spomin.

Katere igre pa spodbujajo otrokov govorni razvoj?

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863