Bibaleze.si

Ne delajte te napake, ko se pogovarjate s svojim otrokom

Anja Apih

Malček

0
22. 07. 2024 05.00

Pred vstopom v šolo starše pogosto skrbi, ali so njihovi otroci pripravljeni na ta korak in imajo dovolj znanja, da bodo kos vsem izzivom. Med številnimi vprašanji pa se poraja tudi, kako otroku pomagati, da do vstopa v šolo osvoji izgovorjavo vseh črk. Na to in na druga vprašanja, ki so nam jih postavili naši bralci, odgovarja Anja Apih, magistrirana profesorica logopedije in surdopedagogike.

pogovor

Kako otroku pomagati, da osvoji izgovorjavo vseh črk do vstopa v šolo? 

Najbolj pomembno je, da ste otroku dober govorni model. To pomeni, da sami pravilno izgovarjate glasove in jih ne popačite. 

Vzemite ogledalo in izgovorite glas, ki ga želite približati svojemu otroku. Razmišljajte o tem, kam ste postavili jezik, v kakšni obliki so ustnice in kako razmaknjeni so zobje. To lahko potem naučite še vašega otroka. Ko z otrokom vadite izgovorjavo določenega glasu, imejte pri sebi ogledalo. Otrok mora videti, kam postavlja jezik, ustnice in zobe. Vajo pa naredite zabavno. 

Kljub upoštevanju zgornjega nasveta se lahko zgodi, da otrok glasu ne bo usvojil. Takrat je pomembno, da se pravočasno vključite v logopedsko obravnavo.

Za ogled potrebujemo tvojo privolitev za vstavljanje vsebin družbenih omrežij in tretjih ponudnikov.

V kolikor otrok ne osvoji izgovorjave vseh črk, ali mu to lahko povzroča probleme in kakšne? 

Motnja artikulacije glasov lahko na otroka vpliva na več načinov. Napačna izreka glasov lahko vpliva na otrokovo razumljivost. To pomeni, da se bo moral med govorom večkrat ponavljati, popravljati ali pojasnjevati. To lahko vpliva na njegovo samozavest in mu preprečuje, da bi bil v komunikaciji z drugimi popolnoma sproščen. Osebe z motnjami artikulacije imajo pogosto tudi strah pred javnim nastopanjem in ne želijo opravljati poklicev, pri katerih je treba veliko govoriti (učitelj, radijski voditelj ipd.). 

V obdobju opismenjevanja pa imajo motnje izreke lahko tudi vpliv na pisanje in branje. Na primer otrok, ki vse šumnike zamenjuje s sičniki, bo imel pri zapisu težave, ker glasov ne loči med seboj. Zato je pomembno, da so vsi glasovi pred vstopom v šolo pridobljeni. 

Pri vaji izgovarjanja sičnikov lahko uporabite ogledalo.
Pri vaji izgovarjanja sičnikov lahko uporabite ogledalo. FOTO: iStock

Kako lahko pet let staremu otroku pomagam pri izgovorjavi šumnikov in sičnikov? 

Za pravilno izgovorjavo sičnikov je jezična konica naslonjena za spodnjimi sekalci, ustnice pa so v rahlem nasmešku. Če otroku jezik uhaja med zobe, mu lahko pomagate z ogledalom. V igri se lahko pretvarjate, da je njegov jezik kača, ki ne sme pobegniti iz zobne kletke. Glas najprej vadite samostojno, potem v zlogih in nato v besedah. 

Pri izgovorjavi šumnikov so ustnice okrogle oblike in rahlo našobljene. Jezik je zavihan navzgor. Otroku bo lažje, če tem glasom dodate asociacije. ŠŠŠ je lahko šum vetra, ŽŽŽ zvok žage, ČČČ pa vlak. Ko otrok uspe glas izgovoriti samostojno, ga spodbujajte, da ga združi s samoglasniki (ŠA, ŠE, ŠI, ŠO, ŠU). Šele, ko obvlada to, ga spodbujajte, da začne pravilno izgovarjati besede, ki se začenjajo na glas, ki ga usvaja.

Kljub upoštevanju zgornjih predlogov se lahko zgodi, da otrok artikulacije sičnikov in šumnikov ne bo usvojil. Takrat je pomembno, da se pravočasno vključite v logopedsko obravnavo.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855