
A preden ukrepamo in pričnemo na ves glas kričati ter ga zmerjati, kaj je prav in kaj ne, moramo poznati vzroke, ki tičijo za njegovimi reakcijami.
Kljub temu moramo našega poskočneža umiriti ter na ustrezen način pokazati, kaj sme in kaj ne.
Kaj nam naš malček želi povedati?
Od starosti okoli enega leta naprej naš nadebudnež preizkuša vse meje. Radovednost v tem obdobju zares ne pozna meja. Zanima ga prav vse, zato se ne jezite nad njegovo novo pojočo igračko, ki cel dan ponavlja isto pesem ali ko navdušen teka naokoli in raziskuje okolico kot pravi entuziast.
Pozornost je naslednja malčkova zahteva, predvsem med 18 mesecem in drugim letom starosti. Ni namreč lažje poti, da preusmeri vašo pozornost, medtem ko govorite po telefonu ali le kramljate z znancem, kot da za lase potegne svojo mlajšo sestrico. Tako dobesedno pritiska na vaše gumbe in vas »prisili«, da se odzovete.
Včasih bo z brcanjem, grizenjem ali jokom reagiral v samoobrambi. Ni hujšega od tega, da mu nekdo iz rok želi vzeti njegovo najljubšo igračko, pa najsi bo to eden od staršev ali pa njegov sovrstnik na rojstnodnevni zabavi. S tem pravzaprav pokažejo svojo prizadetost.
Kako mu pokazati …
Malčki se med seboj izjemno razlikujejo. Za nekatere je to lahko enkratni dogodek, za druge je takšno odzivanje navada do tretjega leta starosti oziroma dokler ne prične govoriti. V obeh primerih morajo starši reagirati na ustrezen način.
A kričanje ni pravi odgovor, saj v njem vzbudi še večje čustveno razburjenje. Potrebno je biti hiter v odzivu, trden, odločen in dosleden. Če se boste na njegovo »akcijo« vedno odzvali enako, bo v petih poizkusih lekcijo dojel in ubogal.
Ponudite mu lahko tudi alternativo. Vaš malček naravnost obožuje živali in še bolj njihove zvoke. Kakšen levji zvok iz vaših ust ga bo zabaval in hkrati malce prestrašil, zato se bo umiril, njegova pozornost pa se bo usmerila drugam.
V družbenih situacijah, obkroženi s sovrstniki, velikokrat svojih igračk ne želijo deliti ali pa jim je tuja tako zelo pri srcu, da jo enostavno hočejo imeti. Takrat ga pokličite k sebi, mu ponudite alternativno igračko ter mu razložite, zakaj je boljša.
Predvsem pa se naučite prepoznati, kdaj se vaš otrok odziva burno. Morda grize, ko je lačen? Si želi na svež zrak? Si želi igre? Victoria Youcha še dodaja, da zaprti prostori otrokom zvišujejo občutek frustracije, zato se je smiselno vprašati, ali si morda malček želi le na zrak ali pa med vrstnike.

Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV