Bibaleze.si

Kaj je menoragija?

N. K.

Najstniki

0
23. 06. 2015 08.14

Menoragija je strokovno poimenovanje za preobilne ali dolgotrajne menstruacije, ki se lahko pojavijo pri mladostnicah. Najpogosteje je to posledica hormonskega neravnovesja, kljub temu pa mora ginekolog preveriti, ali gre mogoče za zunajmaternično ali maternično nosečnost ali okužbo.

Ultrazvok

 

Čeprav mnoge ženske tarnajo, da vsakič v času menstruacije zelo krvavijo, je treba biti pozoren, kdaj pa je zares preveč. Menoragija se pojavi najpogosteje pri najstnicah in ženskah v obdobju tik pred menopavzo, so pa tudi izjeme.

Kako prepoznati menoragijo?

Marsikatera ženska se bo strinjala, da dnevi, ko ima menstruacijo, niso zanjo najbolj srečni, saj mora pogosto menjavati vložke ali tampone. Toda, kaj pravzaprav ginekologi označujejo kot preobilno ali dolgotrajno krvavitev? Po njihovem mnenju – če krvavitev traja več kot sedem dni, obenem pa je izguba krvi ogromna, gre za menoragijo. Nasprotno pa imajo nekatere le nekaj dni menstruacijo, pri tem pa izgubijo več kot 80 ml krvi, kar je tudi preveč in se šteje za menoragijo.

Kako ugotovite, da krvavite preobilno? Če porabite v eni uri več kot en vložek, ali jih morate nositi več hkrati, ali se morate zbujati ponoči, da ga zamenjate, ali je kri v večjih strdkih, potem obiščite ginekologa. Prav tako je potreben posvet oz. pregled, če vas menstruacija ovira pri vsakodnevnih opravilih.

Kaj je vzrok?

Zdravnik Alain Braconnier pojasnjuje, da je vzrok menoragije pri najstnicah najpogosteje funkcijski, lahko pa tudi organski ali pa je posledica prirojene ali pridobljene napake pri ustavljanju krvavitve. ''Glede na starost mladostnice in njeno morebitno spolno dejavnost bo zdravnik praviloma najprej pomislil na zaplete ob (zunajmaternični ali maternični) nosečnosti in na okužbo,'' dodaja.

Mnogi ginekologi pa poudarjajo, da gre za hormonsko neravnovesje, ki je značilno predvsem za prve menstruacije in proti koncu reproduktivne dobe. Po drugi strani pa lahko tudi benigni tumor v maternici povzroči obilno ali daljšo krvavitev, po nekaterih podatkih tudi polipi in ciste na jajčnikih. Preveriti je treba tudi, ali ni prisotno vnetje materničnega vratu, jajčnikov ali jajcevodov, saj je tudi to lahko vzrok za menoragijo. Obenem je treba izločiti zmanjšano delovanje ščitnice. Obilna krvavitev, ki nastopi kasneje kot pričakovana menstruacija, je lahko tudi znak, da je prišlo do spontanega splava.

Če imate takšne težave, morate ginekologu povedati tudi, ali jemljete kakšna zdravila, saj je lahko to njihov stranski učinek.

Zdravljenje

Braconnier razlaga, da je najpomembneje zaustaviti krvavitev, kar se stori z nesteroidnimi sredstvi proti okužbam, včasih v kombinaciji s sredstvi za strjevanje krvi. ''Zelo učinkoviti so estroprogestageni; vzeti je treba velik odmerek v prvih dneh … Ko krvavitev preneha, je treba odmerek postopno zmanjševati (to traja nekaj dni), tako da na koncu mladostnica jemlje le eno tableto na dan …'' V nekaj mesecih naj bi se njihov ciklus normaliziral. Včasih kombinirajo več hormonskih preparatov, najprej najstnica uživa enega, kasneje drugega, lahko pa se ginekolog odloči tudi za druga zdravila. Slednje je primerno tudi, če ženska ne želi uživati hormonskih preparatov. Ker ponavadi obilne krvavitve spremlja tudi slabokrvnost, je priporočljivo zdravljenje z dodajanjem železa.

Ženskam, ki imajo preobilne krvavitve, svetujejo, da veliko počivajo in da v primeru bolečih menstruacij nikakor ne uživajo aspirina, saj le ta zmanjšuje strjevanje krvi.

tampon
tampon FOTO: iStockphoto

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863