Bibaleze.si

Kdaj nastopi puberteta?

N. K.

Najstniki

0
02. 06. 2015 08.00

Veliko se govori o tem, da se otroci spremenijo, ko pridejo v puberteto, toda starši, ki imajo edinca ali edinko, pravzaprav ne vedo, kaj naj pričakujejo. Najstnik ne doživlja le fizičnih sprememb, ampak začne doživljati svet okrog sebe povsem drugače, želi se osamosvojiti, njegovo razpoloženje niha …

Najstniki se pred starši ''zapirajo'' v svojo sobo ...

 

Kaj prinese v družino puberteta, ki se danes začne že v obdobju med desetim in 13. letom (pri dekletih sta med prvimi znaki menstruacija in rast prsi, pri fantih pa rast dlak in mutiranje). Poleg fizičnih sprememb starši zaznajo še drugačno vedenje, ki dostikrat izzove družinske spore. Toda zdravnik Alain Braconnier vam polaga na srce: ''Ohranite mirno kri, svoje prošnje ali zahteve vedno pojasnite, predvsem pa imejte vse življenje tiste, ki ste jih priklicali na svet, radi.''

Najstniki se pred starši ''zapirajo'' v svojo sobo ...
Najstniki se pred starši ''zapirajo'' v svojo sobo ...FOTO: iStockphoto

Malo kraljestvo

Ne glede na to, koliko ste povezani z otrokom, bo v najstniških letih začutil potrebo po določeni razdalji od staršev. Želi se osamosvojiti, obenem pa podporo in razumevanje išče pri prijateljih, s katerimi želi preživeti čim več časa. Zdravnik pojasnjuje, da mladostnikom družina ni več na prvem mestu, da težko sprejmejo čustveno naklonjenost staršev, kot so jo za ''obstoj'' potrebovali do sedaj. Ni neobičajno, da se odraščajoči otrok pred mamo in očetom zapre v sobo, ki postane njegovo kraljestvo, v katerem lahko izrazi svojo jezo, razočaranje in veselje nad dogodki, ki so se mu zgodili čez dan. In medtem ko na neki način zavrača ljubezen staršev, se v njem prebujajo čustva do drugega spola. Fantje začnejo sanjariti o dekletih, dekleta začnejo na skrivaj opazovati fante …

Stene njegovega malega kraljestva začnejo krasiti plakati njegovih vzornikov, igralcev, pevcev, njim prilagodijo tudi slog oblačenja, vedenje, kar pa marsikdaj ni po godu staršev. Poskušajte jih razumeti in jim prisluhniti, zakaj določene osebe idealizirajo, kajti bolj jim boste nekaj prepovedovali, bolj vam bodo kljubovali. Ponavadi spremembe niso trajne in bo lahko naslednje šolsko leto vse spremenilo ...

Veliko najstnikov ima odlične odnose s starši.
Veliko najstnikov ima odlične odnose s starši. FOTO: iStockphoto

Nihanje čustev

''Prehod od enega občutja do drugega, od enega čustva do drugega je lahko hiter. Zadovoljstvo, zanos, veselje, občutek vsemogočnosti se menjavajo z zdolgočasenostjo, čemernostjo, nemirom, tesnobo, strahom, črnogledostjo, žalostjo, depresijo, sramom, celo naveličanostjo,'' pojasnjuje Braconnier. In zaradi tega res ne bodite v skrbeh, tudi če njegovo razpoloženje niha vsakih pet minut, saj je vse to del otrokovega odraščanja. Ko opazite, da se najstnikova depresija vleče tedne in tedne, vam pa ne želi zaupati težav, je prav, da se obrnete po pomoč na psihologa, šolskega svetovalca ali družinskega terapevta. Prav tako ne smete prezreti problematičnega vedenja.

Ne glede na vse spremembe, naj vas pomirimo – francoski raziskovalci so namreč spoznali, da ima veliko mladih zelo dobre odnose s starši, da nimajo vedenjskih izbruhov in da ne povzročajo težav. Le-te po njihovem mnenju nastanejo kot odgovor na ločitev staršev, pojav bolezni pri katerem izmed družinskih članov ali finančno trdnost družine zaradi izgube službe enega od staršev. Vzroka sta lahko tudi preobremenjenost in utrujenost.

Zavedati se morate – ko vaš otrok ni več otrok, ampak se razvija v odraslo osebo, ne boste mogli na enak način opravljati vloge starša, morali se boste prilagoditi in na poti iskanja samega sebe mladostniku stati ob strani, ne pa ga pri tem ovirati. Še vedno morate ostati njegov zaščitnik, mu zagotavljati oporo, četudi je sam ne želi. Vendar to počnite z večje razdalje, kot ste jo imeli, ko je bil še mlajši.

 

 

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 855