
Označitev novorojenčka
Ko bo vaše dete prijokalo na svet, vas bo medicinska sestra – babica najprej povprašala po njegovem imenu in priimku. Prav tako je treba vsakega novorojenčka po porodu označiti z zaporedno številko poroda, ob kateri ne sme manjkati datum s točno določeno uro.
Brisanje namesto kopanja
Mišljenje, da je treba novorojenčka takoj skopati in z njega očistiti mekonij, materino kri in verniks, danes velja za napačno. Ker je kopanje nevarno zaradi podhladitve, bo babica novorojenčka samo obrisala in osušila z ogretimi plenicami. Temeljito ga bodo umili šele na oddelku, zato se ne čudite, če boste na primer med njegovimi prstki našli ostanke njegovega prejšnjega domovanja. Umivanju bo sledilo tehtanje in merjenje, nato pa ga bo babica toplo oblekla in zavila v odejo.

Vitamin K, ki ga novorojenček dobi takoj po rojstvu, je zelo pomemben, ker preprečuje hemoragično bolezen s krvavitvami v katerikoli organ, hkrati pa pomaga pri strjevanju krvi. Hemoragična bolezen je lahko povezana z resnimi zapleti, v eni tretjini vseh primerov naj bi se pojavila brez kakršnih koli vnaprejšnjih znakov ali tveganj. Zato vsak slovenski novorojenček dobi odmerek omenjenega vitamina v obliki injekcije v zadenjsko ali stegensko mišico.
Oskrba oči
Novorojenčkove oči bo babica pred gonokoknim vnetjem, ki je sicer zelo redko, zaščitila s kapljicami srebrovega nitrata. V vsako oko bo kanila po eno kapljico – s premikanjem novorojenčkovih vek pa bo poskrbela, da se bo zdravilo enakomerno porazdelilo po celem zrklu. Tisti nedonošenčki, ki še niso tako zreli, da bi se jim veke 'odlepile' od zrkla, dobijo samo kapljice, babica pa se ne trudi z razpiranjem vek. Po dobri minuti je treba tekočino obrisati, mama pa bo lahko sledi kapljic videla kot rumenkast madež, ki bo ostal v kotičku novorojenčkovih očes. Čeprav delujejo kapljice srebrovega nitrata protivnetno, lahko nadražijo novorojenčkovo očesno veznico in v roku 24 ur povzročijo nastanek vodenega ali vodeno-gnojnega izcedka iz oči, ki pa ni nevaren in ga zato tudi ni treba posebej zdraviti.
Bonding oziroma vzpostavljanje vezi z mamo
Nič ne bo lepšega kot trenutek, ko vam bo babica k prsim položila malo bitjece. Po tem, ko se ga boste vsaj malo nagledali, bodo stekli prvi poskusi dojenja. Dojenček se rodi s sesalnim nagonom, zato se bo tudi sam potrudil, da bo čim prej našel vašo dojko in začel sesati. Seveda niso vsi novorojenčki enako živahni sesalci – nekateri potrebujejo več spodbude, a nikar ne obupujte. Prav tako vam bo babica povedala, da je ob prvih poskusih podoja dovolj, da novorojenček le nekajkrat dobro in pravilno povleče. To je stimulacija, ki bo vplivala na kasnejše nastajanje mleka. Mnoge mamice ne vedo, da se nekateri novorojenčki zaradi poroda pogosto ne počutijo dobro, zaradi česar lahko bljuvajo plodovnico – to pa je razlog, da odklanjajo dojenje. Vendar brez skrbi, slabost bo minila in dojenje bo steklo kot mora.
Pustite čustvom svojo pot
Za vami in vašim novorojenčkom je velik dan. In mnogokrat niti ni tako, kot so nam govorili prijatelji, ki že imajo otroke, ali kot so nas na ta dogodek pripravili v starševski šoli. Zdaj, ko ste 'v dvojini', ste močnejši, zato samo uživajte, za vse ostalo bodo v prvih dneh poskrbeli drugi.
Tukaj pa boste našli tabelico, po kateri boste zelo enostavno sami določili datum poroda.

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na
Komentarji (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV