Včasih se vam zdi, da ste ujeti v neprekinjenem ciklu priprave obroka, pospravljanja in nato spet kuhate... To je pravzaprav pričakovati, saj otroci pojedo tri obroke in en do dva prigrizka na dan. Toda za nekatere starše se zdi, da zahteve po hrani nikoli ne prenehajo. Nekateri starši so zaskrbljeni, ker so njihovi otroci vedno lačni. To je lahko še posebej težko za starše, ki so zaskrbljeni zaradi teže svojega otroka, zaradi otrokovega trenutnega telesnega indeksa telesne mase ali zaradi družinske anamneze zaradi prekomerne telesne teže ali debelosti. Če se je pri otroku zgodila velika sprememba (bodisi navzgor ali navzdol), se je treba obrniti na pediatra in se prepričati, da je vse v redu. Toda ob predpostavki, da je vse normalno, je nekaj pogostih "krivcev" za lakoto pri vašem otroku.
1. Obroki in prigrizki niso dovolj nasitni
Številna običajna "otroška hrana" - granola, sadni prigrizki, krekerji - vsebujejo kalorije, vendar ne napolnijo želodčka. Enako velja za rafinirano moko, kot sta bel kruh in pecivo. To pomeni, da vaš otrok lahko tudi po tem, ko jih je zaužil, še vedno lačen.
Kaj storiti: Obroki morajo vsebovati polnozrnate žitarice, bogate z vlakninami, beljakovinami ter sadjem in zelenjavo, enako velja tudi za prigrizke. V redu je jesti 'prazno kalorično hrano', kot so preste, krekerji ... včasih pa je treba dodati hrano, polno hranilnih snovi.
2. Otrok raste
Apetiti otrok se spreminjajo iz leta v leto in celo iz dneva v dan - znano je, da malčki en dan zelo malo pojedo, naslednji dan pa bi pojedli vse in še več. Ko otroci začnejo rasti, se bo njihov apetit povečal in težko jih bomo zadovoljili. To je povsem normalno.
Kaj storiti: Napolnite kuhinjske omarice z zdravimi, preprostimi možnostmi, kot so sir, maslo, avokado in polnozrnata žita, tako da lačni otroci posegajo po hranljivi in zdravi hrani, ne pa čipsu ali sladkarijah.
3. Jedo iz dolgčasa
Ali pa zato, ker je zaskrbljen, živčen ali navdušen. Čustveno prehranjevanje ni rezervirano samo za odrasle. Včasih za otroka “lačen sem” pomeni, da mu je dolgčas, razburjen ali želi samo jesti, pravi Maryann Jacobsen, avtorica knjige How to Raise A Mindful Eater.
Kaj storiti: Z otrokom se pogovorite o lakoti, sitosti in pomembnosti, da razumemo kako deluje želodec. Če se izkaže, da otrok pravzaprav ni zelo lačen, se lahko z njimi pogovorite, kaj v resnici čuti, in poskusite pomagati. Načrtovani obroki in prigrizki lahko tudi resnično pomagajo.
4. Žejen je
Ni redkost, da žeja nadomešča lakoto. Otroci se lahko tako igrajo tako, da pozabijo na pitje.
Kaj storiti: Otroku razložite, da se včasih žeja lahko čuti kot lakota. Če so res lačni, je v redu, če postrežete zdrav prigrizek, vendar je pametno preveriti tudi žejo.

Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV