Prestajanje bolezni je napor za otroka, zato se starši vedno trudimo, da bi mu olajšali bolečine in pomagali, kolikor je v naših močeh. In najbrž ni nič težjega v tem času, kot če se otrok upira in noče vzeti zdravila. Nemalo staršev ima izkušnjo, da otrok izpljune zdravilo ali se celo tako upira, da ga je treba trdno prijeti. Nikakor ni prav, da morate otroka zaradi zdravila okarati ali da ga celo kaznujete.

Kar je treba, je treba
Otroku razložite, kakšno zdravilo mu je predpisal zdravnik in zakaj ga mora jemati. Pustite mu, da sam izbere mesto, na katerem ga bo popil, dovolite mu (če je dovolj star), da med jemanjem drži prazno embalažo. Pri razlaganju bodite mirni, ne uporabljajte grobih besed ali groženj (''Če ne boš popil, bom ...).
Triki
1. Naj zboli tudi otrokova najljubša igrača. Otrok naj bo zdravnik in povejte mu, kako naj zdravi svojo igračo. Mimogrede omenite, naj ne pozabi svetovati igrači, da mora jemati zdravila. Še bolje bo, če boste vi otrokov pacient.
2. Kupite otroški zdravniški kovček, v katerem bodo stetoskop, zdravila, žlička in vse, kar zdravnik potrebuje med pregledom.
3. Naredite plakat, na katerega nalepite ali odtisnete štampiljko vsakič, ko bo otrok vzel zdravilo. Čeprav ni vzgojno, da otroka nagrajujemo za stvari, ki jih mora narediti, pa včasih nimamo druge izbire – zlasti ne, ko je v vprašanju zdravje.
Previdno z zdravili!
Zdravila vedno dajajte po zdravnikovih navodilih, zelo pomembno pa je tudi, kje jih doma shranjujete. Po pregledu otrokov pediater vedno pove, kdaj mora otrok vzeti zdravilo in koliko časa ga mora jemati, prav pa je tudi, da se pozanimate (v kolikor pediater tega ne pove), kako je najlažje dati otroku zdravilo (kapalka, brizgalka, merilna žlička itd.), ali je zdravilo treba dati otroku na tešče, ali lahko zdravilo mešate z določenimi jedmi, ali dati zdravilo pred ali po jedi in podobno. Vse te informacije so zapisane tudi v priloženih navodilih, zato vedno shranjujte zdravilo v originalni embalaži.
Zdravila ohranijo svojo učinkovitost le, če jih pravilno hranimo.
Splošna in najpomembnejša pravila za shranjevanje zdravil so po mnenju stroke naslednja:
► zdravila je treba hraniti na suhem in temnem mestu ter nedosegljivo otrokom,
►večino zdravil moramo shranjevati pri temperaturi do 25 °C,
► zdravila moramo hraniti v originalni embalaži oziroma ovojnini.

Svoje mnenje lahko izrazite na naši Facebook strani ali pa se nam samo pridružite s klikom na
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV