Eden boljših nasvetov, ki jih mamice in očki dobijo že na starševski šoli, je, da se začnite pogovarjati z dojenčkom, ko je ta še v trebuhu. In komunikacija naj se samo še okrepi, ko bo detece prijokalo na svet. Čeprav še ne bo znal nič povedati, vas bo poslušal. Razvoj otrokovega govora je odvisen prav od tega, koliko in kako se boste pogovarjali z njim.
Govor skozi igro
Ko je otrok še majhen, vključite v svoj govor čim več imitiranja – oponašajte različne glasove. Pazite le, da bo izgovarjava jasna, da bo otrok slišal cele besede, zlasti če mu pojete pesmice. Če boste ob tem ploskali ali migali, boste toliko bolj osrečili svojega malčka. Ker se otrok začne učiti govora že z rojstvom (posluša, spremlja, pomni itd.), se pogovarjajte z njim tudi ko kuhate, pospravljate itd. Vsa opravila lahko komentirate, igrate vloge ...
Čivkanje, mukanje, kikirikanje ...
V knjižnici si izposodite živalske slikanice, ki se ob pritisku na gumb oglašajo. Nato tudi sami ponovite glasove. Otroka boste navdušili tudi, če boste priredili domače gledališče – skoraj zagotovo imate doma kaj plišastih živali. Izmislite si scenarij in uprizorite igro, v kateri naj ne manjka oglašanja živali, s katerimi boste igrali. Otroci se s poslušanjem učijo – večkrat kot boste nek glas ponovili, bolj ga boste utrdili v otrokovi zavesti.
Sporočila morajo biti jasna in enoznačna
Meje začnemo starši postavljati z dnem, ko prinesemo otroka iz porodnišnice. Ko ta postane bolj dojemljiv in poslušen, je toliko bolj pomembno, da so naše smernice jasne in mu razumljive. Prav zato je pomembno, da so naša sporočila jasna, enoznačna in razumljiva – le tako bomo postavili trdne meje.
Knjige so najboljši izvor znanja
''Zakaj naj mu berem, če ne razume?'' Zato, ker mu boste na ta način privzgojili ljubezen do knjig. Ko bo malček enkrat dovolj star, da bo razumel in tudi povezoval prebrano, bo sam rad posegel po čtivu, do takrat pa za to nalogo skrbite vi. Branje knjig je zabavno – spreminjajte glasove, igrajte vloge, menjajte intonacijo in barvo glasu. Morda se vam bo kdaj zdelo odveč, ko vas bo otrok že tretjič prosil, da mu preberete ali poveste isto pravljico, vendar pomislite, da se skozi ta proces največ nauči – to boste videli, ko bo začel določene dele ponavljati v svoji igri ali pa boste v njegovem govoru zasledili besede iz pravljice, zgodbe.

Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV