Bibaleze.si

Je vaš otrok nehvaležen? To morate storiti

A.K

Vzgoja in vrtec

0
03. 08. 2022 04.15

Ste se kdaj vprašali, kako otroka naučiti hvaležnosti? Kako ga usmeriti v to, da mu stvari v življenju ne bodo samoumevne in da bo znal ceniti to, kar ima?

deklica

Otrokom ste zgled

Otroci se odnosa do sveta okoli sebe učijo prek svoji staršev. To, kakšen odnos, mnenje in poglede imate vi, bo ključnega pomena za njihove poglede na svet. Če ste vi pozitivno naravnani in hvaležni za malenkosti, pa naj bo to drobna gesta sosede, ki vam priskoči na pomoč, ali pa hvaležnost in veselje ob lepem dnevu, ki ga lahko skupaj preživite zunaj, bo to otrok ponotranjil. S takšno življenjsko držo ga boste naučili, da stvari, ljudje, dogodki, pojavi, niso nekaj samoumevnega. Otroka lahko tudi enostavno izzovete z vprašanjem, za kaj je najbolj hvaležen.

Preberite še: Kako vzgojiti srečnega otroka?

Izražajte in ubesedite hvaležnost

"Hvala, ker si mi pomagal pri pranju posode", "Cenim tvojo pomoč, zelo sem ti hvaležna", "Hvala za tvoj trud, če boš potreboval pomoč, se tudi ti lahko obrneš name", "Čutila sem neverjetno veselje, ker si mi pomagala " ... Če vi jasno in odprto izražate svojo hvaležnost nekomu, bodisi prijateljici, sosedi, možu, otroku, se bo tega otrok naučil tudi sam. Lahko mu tudi poveste, da je hvaležnost za pomoč in geste pozornosti, ki nam jih namenijo ljudje okoli nas (družina, prijatelji, znanci) treba ubesediti in ni dovolj le to, da se mi ob tem počutimo lepo. Ljudje ne vedo, kaj se dogaja v nas, zato je prav, da to, kar čutimo, tudi izrazimo. Otroci pa bodo izbrali isti jezik, kot ga uporabljamo sami.

Preberite še: Zakaj mama misli, da ji bom rekel hvala?

Otroci pa bodo izbrali isti jezik, kot ga uporabljamo sami.
Otroci pa bodo izbrali isti jezik, kot ga uporabljamo sami. FOTO: Shutterstock

Biti povezana družina, ki si pomaga

Nekateri starši mislijo, da otroka lahko naučimo hvaležnosti le tako, da mu zbujamo krivdo. "Vidiš, kaj vse delam zate, bodi hvaležen!", "Mučim se, ti pa takole. Sploh ne ceniš mojega truda", "Sploh znaš reči hvala?!" ... Na ta način bo otrok z vaše strani posrkal samo jezo in krivdo, svojega cilja pa zagotovo ne boste dosegli. Zato namesto očitkov raje uporabite zgornje nasvete in se poslužite povsem enostavnih tehnik za spodbujanje pomoči, denimo pri družinskih opravilih, na piknikih, družinskih dogodkih. Spodbujajte otroka k spoznanju, da vsak v družini lahko prispeva svoj del pomoči. "Otroci, kdo bo pomagal pri posodi?", "Kdo bo razdelil pribor?", "Kdo bo poskrbel za psa?" Na ta način se vloge porazdelijo, otroci pa se naučijo, da nihče v družini ni izključen, kar vodi do spoznanja, da ni vse samoumevno. Bolj začnejo ceniti stvari in drugače gledajo na svet. Seveda je dobro, če smo pri takšnem vedenju konsistentni že od najzgodnejših let in ne le takrat, ko se spomnimo, da bi se lahko naš otrok obnašal drugače.

Prostovoljstvo in dobra dela

Dobro je, če otrok spozna, da vsi ljudje nimajo staršev, denarja, morda celo doma. Na preprost način spodbujajte pomoč tistim, ki jo potrebujejo. Otrok lahko zloži svoja že prerasla oblačila in jih nameni otrokom, ki jih nimajo. Če ste ljubitelji živali, se lahko odpravite v zavetišče na obisk in prispevate delček denarja za hrano za živali. Ali pa skupaj z otrokom storite kakšno drugo dejanje, ki se vam zdi pomembno. Včasih veliko pomeni že pomoč sosedi, ki težko nosi vrečke iz trgovine. Na ta način otrok začne drugače gledati na materialne dobrine in se nauči, da je pomoč drugim še kako pomembna – na takšen ali drugačen način.

Preberite še: 5 večnih modrosti o vzgoji otrok

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.

Komentarji (0)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863