Gripo povzročajo virusi gripe A, B in C. Tipa A in B povzročata epidemije respiratornih obolenj, ki se običajno pojavijo vsako zimo. Tip C se loči od ostalih dveh po tem, da povzroča zelo blage kapljične okužbe in ne vpliva bistveno na obolevnost prebivalstva. Virusi gripe se stalno spreminjajo, običajno preko mutacij. Posledica tega je, da so ljudje vse življenje občutljivi za tovrstne okužbe. Po vsaki okužbi človek sicer razvije protitelesa, ki pa v naslednji sezoni niso več učinkovita za antigensko spremenjen virus, pravijo na Inštitutu za varovanje zdravja (IVZ).

Virus gripe se prenaša kapljično, zato te okužbe uvrščamo med kapljične infekcije, za katere je značilno, da se prenašajo na kratko razdaljo neposredno s kužnimi kapljicami in posredno s kontaktom s površinami in predmeti. Virus po vstopu v telo povzroči okužbo dihal. Za razliko od številnih virusov, ki tudi povzročajo okužbo dihal, je klinična slika gripe običajno težja in prav tako njene posledice.
Druga značilnost gripe je, da se v ugodnih okoliščinah za kroženje virusov obolenja pojavijo v obliki epidemije.
Za gripo lahko zboli vsak, tako otroci kot odrasli, kajti dovzetnost za gripo je splošna.
Otroci sodijo v skupino z večjim tveganjem za okužbo, predvsem zaradi načina druženja in obnašanja. Pomembni so tudi kot prenašalci virusa gripe, saj lahko zanesejo okužbo v domače okolje med sorojence, starše in stare starše.
Ukrepi za zaščito
Z ustreznimi ukrepi je mogoče omejiti širjenje, povsem preprečiti pa se ga ne da.
Otroci (in starši, seveda!) naj si čim bolj pogosto vsaj 20 sekund umivajo roke, še posebej po kašljanju in kihanju. Po umivanju naj si roke obrišejo s papirnato brisačo in z njo zaprejo pipo. Če je le mogoče, naj kihajo in kašljajo v papirnat robček, ki ga takoj po uporabi odvržejo v koš. Če papirnatega robčka nimajo, naj kihnejo ali zakašljajo v zgornji del rokava. Z rokami naj se čim manj dotikajo oči, nosu in ust.
V vrtcih in šolah morajo poskrbeti za zadostno število umivalnikov z milom in papirnatimi brisačami, ob umivalnike pa namestiti plakate z navodili za pravilno umivanje rok. Na mestih, kjer ni možnosti umivanja rok, morajo namestiti razkužila z navodili za njihovo uporabo. Igralnice, razrede in prostore, kjer se otroci zadržujejo, je treba pogosto prezračevati. Večkrat in bolj natančno je treba očistiti površine, ki se jih otroci in starši ali zaposleni pogosteje dotikajo z rokami.

Bolezen
Pandemski virus gripe se prenaša enako kot virus sezonske gripe: s kužnimi kapljicami, ki nastajajo pri kašljanju, kihanju, govorjenju, z neposrednim tesnim stikom z obolelim (poljubljanje), s posrednim stikom z okuženimi površinami in predmeti (kljuke, telefonske slušalke, jedilni pribor, kozarci… )
Bolezenski znaki pandemske gripe so povišana telesna temperatura, suh kašelj, bolečine v žrelu, zamašen nos ali izcedek iz nosu, bolečine v mišicah in kosteh, glavobol, mrazenje, utrujenost, bruhanje, driska.
Otrok, ki zboli za pandemsko gripo, teden dni oz. do ozdravitve, ne sme v vrtec ali šolo. Pokličite njegovega zdravnika in se držite navodil ter omejite stike z drugimi ljudmi.
Bolan otrok naj počiva, uživa zadosti tekočine (vodo, čaj, druge tople ali hladne napitke). Po potrebi mu dajte zdravila za znižanje previsoke telesne temperature. Bivalne prostore pogosto prezračite.
POZOR! Otroci, mlajši od 8 let, aspirina (acetilsalicilne kisline), zaradi možnih zapletov (pojav Reyevega sindroma), ne smejo jemati. Za otroke je najbolj primeren paracetamol.
Nadležen in suh kašelj omilite s sirupi proti kašlju.

Znaki poslabšanja pri otrocih:
– težko dihajo že pri majhni telesni aktivnosti,
– hitro in neredno dihajo,
– dihanje je boleče in piskajoče,
– imajo temperaturo več kot 39ºC,
– bruhajo več kot štiri ure ali pogosto bruhajo,
– imajo modre ali vijolično obarvane ustnice,
– imajo znake izsušitve: vdrta možganska mečava (fontanela), omotičnost, redko uriniranje, malo urina,
– so zmedeni, zaspani, neodzivni
Nosečnice
Nosečnice in bolniki, ki imajo sladkorno bolezen, astmo, kronični obstruktivni bronhitis, bolezni srca in ožilja, naj se ob prvih bolezenskih znakih ali poslabšanju osnovne bolezni takoj posvetujejo s svojim zdravnikom.
Nosečnice naj se o tveganju za pandemsko gripo na delovnem mestu in nadaljnjih ukrepih posvetujejo z izbranim ginekologom.
Argumente PROTI in ZA cepljenje proti novi gripi si lahko preberete na spletnem portalu Vizita.si.
Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV