Bibaleze.si

Trik, s katerim boste umirili še tako živahnega otroka

Ma.K.

Malček

0
11. 07. 2024 10.49

Ne glede na to, koliko literature preštudirate v času nosečnosti, boste tekom otrokovega prvega leta hitro ugotovili, da se določenih stvari ne da naučiti iz knjig, niti svetovnega spleta. Vsak dojenček je namreč unikat in kot tak zahteva tudi individualen pristop. To, kar odgovarja enemu, ne bo nujno tudi drugim, še posebej, ko gre za dnevno rutino in nego. Poseben izziv so zlasti bolj živahni otroci, ki se težko umirijo. Ponujamo nekaj trikov, ki so vam pri tem lahko še posebej v pomoč!

Otrok, ki kaže osle

Že med kratkim poletnim sprehodom skozi mesto lahko veliko izvemo o ljudeh - in njihovih otrocih. Osredotočimo se na slednje. V grobem jih lahko razdelimo na dve skupini: tiste mirne, ki potpežljivo sedijo v vozičku ali na stolu, medtem ko se starši pogovarjajo med srebanjem kave ali uživanju v obroku; ter one živahne, pri katerih starši komajda uspejo narediti kakšen požirek kave. 

Z obojimi je zelo verjetno čisto vse v najlepšem redu - verjetno imajo le bolj umirjen karakter oziroma so prešerno naravani glasni raziskovalci sveta okrog sebe. Jasno je, da se z bolj mirnimi otroci lažje odpravite po opravkih ali na kavico s prijatelji, a tudi navihanost ima svoje prednosti. Je pa lahko včasih nekoliko moteča, zato je dobro poznati hitre in učinkovite trike, s katerimi lahko umirite malčka oziroma si olajšate vsakdan.

Telesna aktivnost je zakon

Živahnejši otroci imajo praviloma več energije in če nimajo možnosti, da bi jo sprostili, vam bodo ves dan skakali po glavi. Ker je to edini način, ki ga poznajo, vi pa ste mu vedno na voljo. Na nas starših torej je, da živahnejšim malčkom že v zelo zgodnjem otroštvu zagotovimo primerno okolje za sproščanje njihove otroške energije. Jasno je, da dojenčka ne morete vpisati na nogomet ali gimnastiko, lahko pa skupaj obiskujeta gibalne urice, spoznavanje z vodo (t. i. banjanje), pozneje pridejo v poštev igrala in podajanje žoge. Gibanje je splošno koristno za človekovo zdravje, a rekreacija utrudi - tudi najmlajše z največ energije. 

živahen  malček
živahen malčekFOTO: Arhiv naročnika

V naravo po umirjene trenutke

Tudi priljubljeno vozičkanje je lahko izjemno dobra pomoč za pomiritev razigranega malčka. Vendar pa namesto sprehoda v mesto in na kavico v takih trenutkih raje izberite naravo. Odsotnost hrupa in kopice motečih dejavnikov ter mir in tišina bodo tako otroka kot vas spodbudili k umiritvi ter uživanju v čarobnih zvokih narave. Svež zrak vama bo dobro del in vaju vsaj za nekaj časa umiril. Kako dolgo bo trajala spokojnost, pa je odvisno od tega, kako hitro in kako intenzivno boste dovolili povratek dejavnikov, ki otroka razživijo. 

Ste že kdaj poskusili z masažo?

Pri odraslih so običajno zelo učinkovita metoda sproščanja različne tehnike dihanja in meditacija. Malček vsega tega še ne razume, zato tovrstni pristop pri njem ne bo deloval, vsekakor pa ga lahko umiri masaža. Ta mora biti seveda dobro naštudirana in dovolj nežna za njegovo majhno telesce ter um. Priporočljivo je, da je ta masaža čimbolj redna, ob istem času ter prijetno doživetje tako za malčka kot starša. Najbolje se bodo na masažo odzivali otroci, ki so masaž deležni že v prvem letu starosti, saj so bolj dovzetni za dotik kot pa  za dražljaje, ki jih prejemajo preko vida in sluha. 

Kaj pa, ko nič ne pomaga?

Ne glede na to, kako zelo se boste trudili, bodo včasih prišli tudi trenutki, ko enostavno nič ne bo delovalo. Še posebej, kadar so otroci utrujeni, znajo biti najbolj razigrani, saj se na ta način borijo proti spancu. V takem stanju znajo biti tudi precej razdražljivi in tako še dodaten zalogaj za vaše živčke. 

Včasih je razigranost tudi znak utrujenosti.
Včasih je razigranost tudi znak utrujenosti.FOTO: Arhiv naročnika

Zapomnite si, vaša nervoza bo njihovo razigranost samo še potencirala, zato je pomembno, da nekajkrat globoko vdihnete in poskusite z različnimi oblikami umiritve. Če nikakor ne bo šlo, lahko v skrajni sili posežete tudi po risankah na televiziji, a se prej prepričajte, da se je malček čez dan dovolj gibal in je pokuril večino energije. 

Poseben izziv v takih primerih zna biti tudi previjanje. Ta sila umirjena dejavnost, s katero ste pri novorojenčku opravili, kot bi mignil, se lahko v trenutku, ko se začne vaš malček kobacati in plezati, spremeni v nočno moro. Nameščanje pleničke lahko postane prava loterija, enako tudi zapenjanje. In če oboje ni narejeno pravilno, vemo, tudi najbolj kakovostne in ultra vpojne pleničke, kot so Pampers Premium Care, ne morejo pomagati. 

A situacija ni tako brezizhodna, kot se morda zdi!

Ko otrok postane preveč živahen za klasično previjanje, vam lahko na pomoč priskočijo hlačne pleničke. Videti so kot navadne hlačke, nimajo nobenih ježkov in se med nošnjo ne morejo raztegniti. Tako se vam nikoli ne bo zgodilo, da bi ježke preveč pritrdili in bi malček dobil rdeče lise na koži. Ob odločitvi za hlačne plenice otroku omogočite samostojnost in ga previjate kar stoje, brez da omejite njegovo gibanje. Hkrati pa mu v ključni fazi osamosvajanja dovolite, da si (vsaj deloma) pleničko namesti sam, tako kot spodnje hlačke ali hlače.

Kdaj uporabiti hlačne pleničke?

Večina staršev se k hlačnim pleničkam zateče tam okrog 8 ali 9 meseca starosti, ko malček že hrepeni po večji samostojnosti in se noče več previjati leže. A hlačne pleničke lahko z navadimi zamenjate že veliko bolj zgoraj, tako rekoč takoj, ko se začne dojenček konkretneje gibati. Pampers Pants so denimo na voljo v velikostih od 3 do 6, kar pomeni, da so primerne že za 3 mesece stare dojenčke. V tako zgodnji fazi je ključnega pomena, da je osnovno vodilo kakovost, zato velja izbrati hlačne pleničke Pampers Premium Care, ki si izjemno nežne do otrokove občutljive kože. 

Ko se malček noče več previjati leže, so lahko hlačne plenice odlična rešitev.
Ko se malček noče več previjati leže, so lahko hlačne plenice odlična rešitev.FOTO: Shutterstock

Hlačne plenice Pampers Pants, so opremljene z edinstvenimi zračnimi kanali, ki omogočajo, da dojenčkova koža diha in ostane suha. Ponašajo se z edinstveno tehnologijo dvojne zgornje plasti, kar ima za posledico hitro absorpcijo tekočine in boljšo porazdelitev. So prav tako vpojne kot navadne plenice in lahko zagotovijo več ur suhosti. Ponoči velja izbrati nočne hlačne pleničke Pampers Night Pants, saj imajo te še dodatno vpojno jedro in se izjemno prilegajo otrokovi ritki, s tem pa preprečujejo prepuščanje ter zagotavljajo suhe noči. 

Pampers Pants so opremljene s posebnim stop & protect žepkom, ki ujame blato in urin ter prepreči, da bi se razmazala, elastičen pas pa je mogoče enostavno strgati ob straneh, tako da tudi previjanje pokakanega malčka stoje ni težava. V hlačkah se nahaja tudi losjon, ki ohranja kožo mehko in brez izpuščajev, na zadnji strani pa imajo vdelan indikator mokrote, ki se obarva modro, ko je plenička mokra. 

Hlačne plenice Pampers Pants so izjemno tanke in udobne za nošenje, zato otrok v njih uživa v otroških vragolijah. Vas pa naj bo tem tolaži dejstvo, da živahen otrok pomeni zdrav otrok - in to je največ, kar šteje v življenju vsakega starša!


Sponzorirana vsebina

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
Bibaleze
Bibaleze
SLEDI NAM:
Bibaleze.si
Oglaševanje Uredništvo PRO PLUS Moderiranje Piškotki Politika zasebnosti Splošni pogoji Pravila ravnanja za zaščito otrok
ISSN 2630-1679 © 2024, Bibaleze.si, Vse pravice pridržane Verzija: 863