
Kakšne copate naj bi nosili otroci, ki se šele učijo hoditi?
Otroci, ki s hojo šele začenjajo, naj bi imeli čim mehkejše copate, brez kakšnih posebnih opornih lokov, trdega podplata, visoke opore v gležnjih in podobno. Prvi copatki niti ni nujno, da so sploh copatki. Lahko so to čisto običajne nogavičke z nedrsečo podlogo na podplatih (silikon). Če pa se že odločimo za copatke, potem naj bodo ti res čim mehkejši, z mehkim in nedrsečim podplatom, dovolj veliki, naj ne segajo preko gležnjev, iz naravnih materialov. Taki copati in tudi nogavičke omogočajo stopalu primerno ravnotežnostno odzivanje, primerno čutno izkušnjo in dobre pogoje za razvoj dinamične stabilnosti v gležnjih.

So primerni takšni topli, v obliki različnih živali, brez opore?
V hladnejših mesecih nas vse skrbi, da naših malčkov ne bi zeblo v stopala. Vendar naj poudarim, da so copatki v prvi vrsti namenjeni uporabi v notranjih prostorih, kjer pa tudi pozimi ni kakšnih nizkih temperatur, saj imamo po stanovanjih večinoma ogrevane prostore. Če je otrok še majhen in mu v zimskem času za ven nataknemo debelejše copatke, z namenom, da ga ne bo zeblo, potem to ni nič narobe, saj v njih tako ali tako ne bo hodil na okoli. Za samo hojo pa so boljši čim tanjši copatki, oziroma ne predebeli, da je stik stopala s podlago še vedno dovolj dober. Poleg tega pa predebeli copati ovirajo tudi otrokovo igro na tleh. Opora ni potrebna, saj mora biti hoja čim bolj podobna bosi hoji, kjer je poudarek, da stopalo ne potrebuje zunanje opore, ampak možnost, da stabilnost, moč in ravnotežnostno odzivanje zgradimo preko svobodnega gibanja, brez omejitev.
Kakšno je vaše mnenje o copatih z ortopedskim vložkom? Morajo biti copati mehki ali trdi, da nudijo pravo oporo stopalom?
Za otroke, katerih razvoj poteka popolnoma brez težav, se ne priporoča copat z raznimi ortopedskimi vložki, dvignjenimi stopalnimi loki in podobno. Drugo je, če ima otrok določene težave, zaradi česar mu zdravnik predpiše ortopedske vložke, čevlje ali kaj podobnega. Vendar, dokler govorimo o otrocih brez večjih težav, še vedno velja mnenje, da mora biti podplat čim mehkejši, brez podpornih lokov. Podporni loki nudijo oporo, na katero se stopalo nasloni in vzdržuje pasiven položaj. Notranji stopalni loki pri otrocih se oblikujejo nekje okoli tretjega, četrtega leta starosti, ko v gibanje pride tudi več rotacij (proti zasukov) telesa. In takrat, preko gibanja, ravnotežnostnih zasukov, senzornih informacij, pride do oblikovanja stopalnega loka, brez da bi morali stopalu pri tem še dodatno pomagati. Če pa otroku obujemo preveč trde copate ali čevlje, mu to možnost odvzamemo in velikokrat so posledice slabo razviti stopalni loki, nestabilni gležnji in še bi lahko naštevali.
Kakšne copate naj bi nosili šoloobvezni otroci? Je takrat še vedno pomembno, kakšno obuvalo imajo?
Tudi pri šolskih otrocih ne gre zanemariti obutve, ki jo nosijo v šoli. Še posebej v nižjih razredih, ko je poleg hitre rasti in razvoja tudi veliko tekanja po razredih, hodnikih. Poleg tega ne smemo spregledati, da otroci v šoli preživijo tudi po sedem, osem ur, kar je pravzaprav ogromno časa. Šolski copati morajo prav tako omogočati čim boljše gibanje stopala, gležnja. Kar zopet pomeni mehek in nizek copat. Copat naj bo tudi dovolj velik, da ne tišči. Važen je tudi podplat, ki naj bo nedrseč (guma), saj kot sem že omenila, je po šolah še vedno veliko tekanja sem ter tja. Predvsem naj bodo šolski copati udobni in mehki. Veliko boljši od copat samo ''za nataknit na nogo'' so tako imenovani copati balerinke, ki nogo tudi lepo objamejo in ne drsijo z noge.

Komentarji (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.
PRAVILA ZA OBJAVO KOMENTARJEV